שתף קטע נבחר

משרד השיכון יפרסם שני מכרזי ענק לשיווק קרקע

המכרזים יפורסמו בקרוב ויכללו כ-9,000 יחידות דיור בתחומי הקו הירוק - רובן דירות קטנות בבנייה רוויה בשיכונים ובמגדלים. השר אטיאס: "יש לי שליחות במשרד השיכון: הורדת מחירים"

משרד הבינוי והשיכון ומנהל מקרקעי ישראל יצאו בחודשים הקרובים בשני מכרזי ענק למכירת קרקעות לקבלנים כדי להגדיל את היצע הדירות בישראל ולהוריד את מחירי הדיור. כך הודיע היום (ב') שר השיכון, אריאל אטיאס, במסיבת עיתונאים שנערכה בתל אביב. מדובר בשטחים פתוחים שאושרו לבנייה בוועדות התכנוניות לאחר כל הדיונים הנדרשים בהתנגדויות השונות.

 

 

במכרז הראשון שייצא לדרך ב-21 בספטמבר יימכרו קרקעות לבנייתן של 6,000 דירות, מתוכן כ-3,300 בירושלים והדרום והשאר בצפון ובמרכז. כ-2,200 יחידות דיור מתוכננות לקום בבית שמש, אחד ממרכזי הבנייה הגדולים של האוכלוסייה החרדית בישראל.

 

קרקעות נוספות יימכרו בכפר קנה, הקריות, קריית שמונה, עפולה, אור עקיבא, נתניה, תל אביב, רמלה, יבנה, אשדוד, אופקים, ירוחם, דימונה, באר שבע, טירה, קריית מלאכי, הכפר עילוט בצפון וכן ירושלים.

 

במכרז השני, שיתפרסם אחרי החגים ישווקו קרקעות להקמת 4,000-3,000 יחידות דיור בירושלים, ראשון לציון, לוד, יהוד, אשדוד, רמלה, מודיעין, באר שבע וראש העין. כל הקרקע כבר אושרה לבנייה ועברה את כל ההליכים התכנוניים. 

 

במשרד השיכון עמדו על כך שהקרקע תשווק בחלקה הגדול ליזמים קטנים ושהדירות המתוכננות עליה יהיו ברובן דירות קטנות בבנייה רוויה (שיכונים ומגדלים), ולא צמודי קרקע. כל הדירות והקרקעות ישווקו בתוך הקו הירוק, למעט בשכונות החדשות של ירושלים.

 

"יש לי שליחות במשרד השיכון: הורדת מחירי הדירות", אמר שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס, במסיבת העיתונאים שערכו משרד השיכון ומנהל מקרקעי ישראל בראשות ירון ביבי, לקראת פרסום המכרזים. "דירה היא מוצר שמשפיע על כל זוג שמקים משפחה בישראל והמדינה צריכה לתת למשפחות כלים מינימליים לקניית דירה. חובתנו לנווט את השוק, ההיצע נמוך מהביקוש כבר שנים וזה מייקר את הדירות".

 

אטיאס הצטרף בדבריו לאזהרות מלקיחת משכנתא בשל סביבת הריבית הנמוכה - העומדת היום על 0.75%, ואמר: "הריבית הנמוכה גורמת לאנשים לקחת סיכונים שהם לא יידעו אחר כך איך לעמוד בהם. יש לנו מספיק קרקע מתוכננת לשנה הקרובה ואנחנו רוצים להגיע למצב שעד 2010 יהיה עודף של דירות בישראל". אמר אטיאס.

 

נציין, כי כשהאינפלציה בפועל גבוהה מהריבית הניתנת על הפקדונות, אפיקי השקעה אחרים, כגון נדל"ן וניירות ערך, נראים אטרקטיביים יותר. כמו כן, ריבית נמוכה על המשכנתא מעודדת לווים ליטול משכנתאות, אך מדובר בהחזר לאורך זמן רב, והריבית שצפויה לשוב ולעלות תגרור את הכבדת נטל החזרי המשכנתא החודשיים.

 

"לא צפויה נפילה של השוק"

בהתייחסו לשאלת בעיות המימון והקשיים של קבלנים לבנות, אמר אטיאס: "אחת הסיבות שאנחנו משווקים הרבה מתחמי בנייה קטנים היא לאפשר ליזמים לקחת על עצמם פרויקטים שהם יוכלו לעמוד בהם. בכל מקרה, קבלן שיש לו בעיה תזרימית, לא כדאי שיקנו ממנו דירה". 

 

בהתייחס לשאלה, האם הניסיון להוריד את המחירים לא יפגע בבעלי הדירות, אמר השר: "אנחנו דואגים קודם כל לאלה שרוצים לקנות. למי שכבר נמצא בדירה - פחות משנה לו מה הערך שלה. ירידת מחירים תפגע רק במי שקונה דירות להשקעה וזה פחות חשוב מאשר מצבם של הזוגות שקונים דירות. בכל מקרה, לא צפויה נפילה של השוק, אלא במקרה הטוב תיקון קטן כלפי מטה.

 

"אנחנו גם לוקחים בחשבון שהמחירים יישארו יקרים ולכן עמדנו על כך שיימכרו הרבה דירות קטנות. לראשי ערים יש נטייה לרצות משפחות מבוססות. הם מזמינים קבלנים שבונים דירות גדולות שזוגות צעירים לא יכולים להרשות לעצמם לקנות, ולא חושבים על כך שבשביל להתבסס צריך קודם לקנות דירה קטנה".

 

בהתייחסו לשאלה האם מתוכנן גם דיור ציבורי, אמר אטיאס: "האוצר משפיע על המדיניות שלנו, וכידוע הוא מתנגד לדיור ציבורי. אנחנו בודקים מודלים שיושמו בהצלחה בחו"ל, לבנייה של דירות ציבוריות להשכרה בתוך שכונות רגילות. לא נחזור בשום אופן למודל של בנייה בשכונות שלמות שיחולקו בחינם, כי זה מודל שיצור שכונות עוני כפי שנעשה בלית ברירה בשנות ה-60".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אריאל אטיאס, משמאל, וירון ביבי
צילום: ששון תירם
מומלצים