שתף קטע נבחר

זכותי להיות יהודי

מסע ההסברה של הסוכנות אינו גזעני, ולא יוצא נגד הגויים. הוא בסך הכל מגן על זכותם של מיליוני יהודים להשתייך לקבוצה ייחודית משלהם

אחד מערכי היסוד של הדמוקרטיה הוא ערך השוויון, על פיו יש להתייחס לכל אדם באופן שווה, ללא אפליה וללא התנשאות. אבל מהי המשמעות המהותית של ערך זה? הזכות להיות שונה, הזכות להיות ייחודי, ולא לסבול בשל כך או לאלץ לוותר על עליה. זוהי זכותו של הפרט, אך גם זכותה של הקבוצה, הלאום, ואפילו המדינה. נגזרת מכך הלגיטימיות לקדם, לשמר, ובמקרה הצורך לנסות להציל את הייחודיות הזו.

 

שוויון אין משמעותו זהות מוחלטת. אני וחברי יכולים להיות שווי ערך לחלוטין, ובאותה עת בעלי זהות, ערכים ודרך חיים שונים בתכלית. מותר לי אף להעדיף את זהותי על זו של האחר, ואף מותר לו להעדיף את זהותו על שלי. חוסר היכולת להפריד בין שוויון לזהות מאיימת על מיליוני בני אדם ברחבי העולם. דוגמה מובהקת לכך היא ה"מגה מסגד" הנבנה בלונדון. מסגד זה הוא מבנה התפילה הגדול ביותר בעיר, וקל לזהותו באותה מידה כמו את "הביג בן". הבירה שהיוותה מאז ומעולם סמל ומרכז של תרבותם ומורשת היסטורית של האנגלים, הופכת להיות נשלטת על ידי סמלי תרבות שזרים להם. מיליוני אזרחים גאים נקרעים בין ייחודיותם המגיעה להם בזכות, לבין הצורך לא להיות (או להיקרא) גזענים.

 

המאבק בהתבוללות אינו מאבק בגויים. הוא אינו מכוון נגד אינם-יהודים, והסיבה להתנגדות לנישואי תערובת אינה נעוצה בכך שהם נחותים או מזהמים את דמנו. המאבק בהתבוללות מתחולל עקב השלכותיו על ייחודיותו של העם היהודי. הנתונים הרשמיים מדברים על בין 15%-75% נישואי תערובת בקהילות יהדות התפוצות (כל הנתונים הם מהדו"ח של הכנסת לשנת 2008). האחוזים הגבוהים ביותר נמצאים בארה"ב- 55%, אירופה- 65%, רוסיה- 75%. אך הנתון הרלוונטי לעניינינו הוא הנתון המפחיד באמת: 67% מילדיהם של זוגות "מעורבים" אינם שומרים על זהות יהודית מכל סוג שהוא.

 

מהי יהדות? במה מתבטאת ייחודיותה בשנות האלפיים? אין ספור הוגים, ספרים ומחקרים עסקו בנושא זה, ולמיטב ידיעתי לא נמצא מי שיכריע סופית. האם היהדות היא גזע? האם זו קבוצה אתנית? האם זו דת בלבד? בין הנלחמים בהתבוללות נמצאים אנשים מכל הסוגים, חילוניים ודתיים, ישראלים ובני חו"ל, גזענים ושאינם גזענים. ספק אם קיים מאבק נוסף ששותפים לו אנשים מרקע אידאולוגי שונה כל כך. זאת משום שתופעת ההתבוללות מאיימת לשים קץ לכל סוגי היהדות הללו.

 

האם המאבק על שימור העם היהודי כעם ייחודי הוא ראוי? האם יש ערך לקיומם של יהודים כלל? לצערי הרב יש המתווכחים על כך, וכדמוקרט אין לי ברירה אלא לקבל אותם, על אף שדעותיהם צורמות לי. יש המדגישים שגם אם לא יהיו יהודים בעולם הוא ימשיך להסתובב, ואין שום בעיה בכך. נקודה למחשבה היא, שהקהילה היהודית בה נשמעים הכי הרבה קולות מסוג זה, ושבה יש הכי פחות גילויי רתיעה מנישואי תערובת, היא זו הישראלית.

 

הקמפיינים של הסוכנות ומאמציהם של גופים רבים אחרים בתחום זה, אינם בגדר גילויי גזענות. הם אינם נגד הגויים. הם כלל אינם עוסקים בגויים. זהו מסע הסברה על יהודים, שמגן על זכותם של מיליוני יהודים המעוניינים שלעולם תהיה להם ולצאצאיהם קבוצה ייחודית להשתייך אליה. לכל אדם שאינו מעוניין בכך יש זכות למשוך את ידיו ממאבק זה. אך בל תהיה לאיש החוצפה לשלול את זכותו של מי מהעם היהודי להאבק על קיומו, ועוד לעבור כל גבול של הגינות אנושית על ידי השוואתם לגרמניה הנאצית.

  

אלון שלו, לשעבר שליח של הסוכנות היהודית באוסטרליה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הסוכנות היהודית. לא נגד הגויים
אלון שלו
מומלצים