שתף קטע נבחר

הרב, מותר לזרז את הלידה ל-9.9.2009?

במכון פוע"ה, שמייעץ לנשים בתחומי הפוריות, התקבל השבוע גל פניות מנשים שביקשו לדעת האם הן יכולות לקבל זירוז כדי ללדת בתאריך "עגול". ומה השיב ראש המכון הרב בורשטיין?

יש תאריכים ש"נראים טוב". היום, ה-9.9.09 הוא אחד מהם. אנשים אוהבים את רצף המספרים הזהה, הוא נותן להם משום מה תחושה נעימה. והם שמחים לשייך אותו לארועים משמעותיים בחייהם. זה יום מבוקש לחתונות ושמחות אחרות ומסתבר גם יום מאוד מבוקש ללידה. במכון פו"עה, ליעוץ וסיוע בתחומי הפוריות, התקבל השבוע גל פניות של נשים שביקשו לדעת האם הן יכולות לקבל זירוז ולהקדים את הלידה על מנת שהילד שלהם יוולד בתאריך "יפה".

 

"השנה היה לחץ בעניין", מספר ל-ynet הרב מנחם בורשטיין, ראש מכון פוע"ה, "הסברתי לפונים שבמקרה שאין סכנה אין להקדים. הרב פיינשטיין כותב בספרו 'אגרות משה' שלידה היא סכנת מוות לאשה, אבל הקב"ה נותן ליולדת סיעתה דשמיא מיוחדת, מאחר שאחד מיעודיה של האישה זה ללדת. סיעת דשמיא זו שייכת לזמן מסויים. וזה לזמן שבו התינוק אמור להיוולד. הקדמת התאריך יש בה בכדי סכנת נפשות, מאחר שהשמירה המיוחדת לא קיימת ביום אחר. מלבד זו על פי הקבלה יש עניין מיוחד ביום הולדת. יש עניין של מזל ביום שבו נולדת וזה נקבע משמים ולכן אסור להתערב בזה. אנחנו מאוד מקפידים לא להתיר סתם זירוז לידה. למעט כמובן מצבים ברורים כמו: כשהאשה נמצאת בסיכון , כשמשקל העובר הולך וגדל או שהיתה ירידת מים. במצב כזה אין בכלל שאלה וחייבים לעשות זרוז. אבל במצבים שהרופא מסתפק והשיקול הרפואי אינו ודאי. אז יש פה שאלה הלכתית ורפואית אם יש לעשות זרוז. מלבד זאת יש לזכור שמדובר בתאריך נוצרי, שהוא אינו משמעותי עבורנו".

 

ומלבד תאריכים שמצטלצלים יפה, מסתבר שיש גם העדפות אישיות שקשורות לחגים או למספרים מועדפים.

 

הרב בורשטיין, מספר כי "פנתה אלינו אשה שהיתה צריכה ללדת בפסח. היא ביקשה להקדים את הלידה בטענה שלא יהיה לה נח לעשות לילד בר מצווה בפסח. בפניה אחרת אשה שהיתה אמורה ללדת ב-13 ביקשה להקדים את התאריך בטענה ש13 הוא מספר ללא מזל. הסברתי לה שזה תאריך של גויים ולא מספר ללא מזל. היתה גם אשה שביקשה ללדת דווקא ב-14 כי הם תכננו לקרא לילד דוד, ו14 בגימטריא שווה דוד. יש אנשים שזה אולי נראה להם מצחיק, אבל אנשים פונים אלינו עם השאלות האלה בכל הרצינות".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב בורשטיין. "פונים בכל הרצינות"
צילום: קובי נחשוני
מזל טוב, "אבל בעיתו"
צילום: index open
מומלצים