שתף קטע נבחר

ברקע לרצח ב"כולל" בנתניה: ויכוח על פסק הלכה

מחקירת המשטרה עולה כי בין דוד מנשרוב שנדקר הבוקר למוות לבין שני החשודים ברצח, התגלע לאחרונה ויכוח הלכתי. החוקרים מעריכים כי זהו המניע, אך מדגישים: החקירה רק בראשיתה. החשודים, בינתיים, שומרים על זכות השתיקה

האם מחלוקת לגבי פסק הלכה הובילה לרצח? עוד מוקדם לקבוע זאת באופן חד-משמעי, אבל מחקירת המשטרה שנפתחה בעקבות רצח תלמיד ה"כולל" הבוקר (יום ד') בנתניה, עולה כי בין הנרצח לבין שני החשודים ברצח התפתח לפני כמה ימים ויכוח בסוגייה הלכתית, שנגע לפסק הלכה שלא הצליחו להגיע להסכמה לגביו.

 

במשטרה סבורים כי אותו ויכוח הלכתי אכן היה המניע לרצח. כזכור, הבוקר סיפרו שכנים שהיו עדים לאירוע כי לפני שדקרו אותו, צעקו הרוצחים לעבר מנשרוב: "מה שעשית זה לא להיות יהודי".

 

חקירת הרצח הוטלה על היחידה ללחימה בפשיעה במשטרת נתניה והיחידה המרכזית של משטרת מחוז מרכז. מהחקירה עד כה עולה כי הנרצח, דוד מנשרוב בן ה-24, ושני החשודים הכירו זה את זה היטב. על פי המשטרה, שלושתם לומדים ב"כולל" של הרב עמוס גואטה, הסמוך לזירת הרצח בשכונת נאות הרצל בעיר, ושלושתם אף התגוררו בו. 


שוטרות ב"כולל", הבוקר. החקירה בעיצומה (צילום: עידו ארז)

 

במשטרה מבקשים להדגיש כי החקירה עדיין בראשיתה, ופרטי הרקע עדיין לא התבררו לעומקם. שני החשודים מצויים בחקירה, ולעת עתה אינם משתפים פעולה ושומרים על זכות השתיקה. בהמשך היום יובאו לדיון בהארכת מעצרם בבית משפט השלום בנתניה.

 

עבריינים בשיעורי תורה, מכלאות סוסים מאחור

נאות הרצל היא אחת משכונות המגורים הוותיקות בנתניה, ובה בנייני מגורים ישנים משנות ה-50. מדובר בשכונה המוגדרת "שכונה קשה" מבחינת המצב הסוציו-אקונומי והפשיעה. הכולל המדובר שוכן בכמה מבנים ישנים בשכונה. החצר שלו מוזנחת, ומצדו האחורי נמצאות מכלאות לבעלי חיים ומכלאה מגודרת לסוסים.

 

בראש הכולל עומד הרב גואטה, רב מוכר בעיר, שבין היתר נקלטים אצלו חוזרים בתשובה רבים, ובהם גם עבריינים לא מעטים. הרב מוכר כמי שמכניס בצל קורתו כל אחד שרוצה להתפלל או לחזור בתשובה, ולהיות נוכח בשיעורי התורה שהוא מלמד.

 

ב"כולל" עצמו סירבו היום למסור תגובה רשמית לאירוע. גם לאחר פניות

חוזרות ונשנות סירבו אנשי הרב להתייחס לסכסוך בין השלושה. עם זאת, אנשים שנוהגים להתפלל בכולל יצאו בחירוף נפש להגנתו של המוסד: "מדובר במוסד שפתוח לכולם. כל אחד יבוא מתי שהוא רוצה לשבת, ללמוד תורה, להתפלל, לאכול ואפילו לישון. אם סתם בן אדם זרקו אותו מהבית ואין לו מקום לישון - הוא יכול לבוא לפה, לקבל מזרון ולהישאר".

 

יש לציין שבניגוד לגרסת המשטרה, מתפללים שהיו היום במקום היום טענו כי השלושה כלל אינם מוכרים לנו כתלמידים בכולל. "אולי מדובר בשלושה שרק באו לישון במקום ולאכול", טענו. "חבל שפרסום כזה יפגע במקום. הרב עמוס עוזר להרבה אנשים, ופרסום כזה יפגע במקום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכיפה שנותרה בזירת הרצח
צילום: עידו ארז
צילום: עידו ארז
אחד החשודים עם מעצרו
צילום: עידו ארז
שוטרים בזירה
צילום: עידו ארז
מומלצים