שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  עכשיו זה רשמי: צים לא יכולה לעמוד בחובותיה

  משפחת עופר, בעלת השליטה בצים, הודיעה כי תיאלץ לוותר לחברת הספנות על חובות בסך 150 מיליון דולר, המהווים רבע מהסכום אותו היא חייבת לה בגין דמי חכירה. צים עדיין חייבת לחברות שונות בקבוצת עופר 464 מיליון דולר

  החברה לישראל, שבשליטת סמי ועידן עופר, דיווחה אתמול בלילה דו"ח עסקה מפורט יותר לגבי הסדר החוב המתגבש בין חברת הבת צים לבין נושיה וכן זימנה את אסיפת בעלי המניות של החברה לישראל ל-14 באוקטובר על מנת לדון ולאשר את ההסדר.

   

   

  מנכ"ל החברה לישראל, ניר גלעד אמר כי "מתווה ההסדר מצביע על תהליכים מתקדמים לקראת הסדר עם בעלי החוב של צים ברחבי העולם, הסדר שלאחר שיגובש יובא לאסיפה הכללית שתכונס באמצע אוקטובר".

   

  גלעד הוסיף כי "אני מקווה שההסדר שכולל את הזרמת החברה לישראל לצים יאושר על ידי האסיפה לטובת צים ובעלי החוב שלה".

   

  אמש פירסמה החברה לראשונה כי היקף ההתחייבויות של צים כלפי חברות מקבוצת עופר, בגין דמי חכירת אוניות בתקופת תוכנית ההבראה (2009-2013), מסתכם ב-614 מיליון דולר, מתוכם הסכימה קבוצת עופר לוותר על 150 מיליון דולר (וויתור של 24.4% מדמי החכירה) כך שהיקף ההתחייבויות בשנים אלו מסתכם בכ-464 מיליון דולר.

   

  תמורת הוויתורים של קבוצת עופר בדמי החכירה היא תקבל שטרי הון המירים למניות צים בהיקף של 150 מיליון דולר. שטרי ההון יומרו למניות בעת הנפקה צים על פי השווי שיקבע לחברה בהנפקה - אם זו תונפק עד 2016. אחרת יחס ההמרה ייקבע באמצעות מעריך שווי.

    

  בעלי האג"ח עדיין לא מסכימים להסדר

  החברה מדווחת כי טרם הגיעה להסכמות עם בעלי אגרות החוב כלפיהם קיימות התחייבויות בהיקף של כ-350 מיליון דולר. עם זאת מדווחת החברה כי בכוונתה לגבש עם בעלי איגרות החוב הסדר לפיו תשלום הקרן יידחה במספר שנים והיא תפרע רק לאחר פירעון מלוא החוב המובטח לנושים אחרים או לאחר ירידה מהותית בהיקף החוב של צים בכללותו, תוך תשלום ריבית מסוימת במהלך התקופה וזכות להשתתפות ברווחי צים על פי מנגנון שייקבע. כמו-כן, תציע צים בתנאים מסוימים לבעלי האג"ח להמיר את יתרת החוב.

   

  לראשונה מפרסמת החברה לישראל את דוחותיה הכספיים של חברת צים, אם כי תמצית הדוחות הוצגה כבר בדוחות החברה לישראל. לדוחות הכספיים הוצמדה הערת עסק חי.

   

  לדברי החברה ללא הסדר חובות היא תחתום את 2013 עם גרעון תזרימי של 736 מיליון דולר, כאשר שיא הגרעון ירשם בשנת 2012 אז יגיע הגרעון לכמיליארד דולר.

   

  רפי דניאלי: "אנו ממשיכים בשגרה"

  רפי דניאלי, מנכ"ל צים מסר, הבוקר כי: "אישור דו"ח העסקה ע"י דירקטוריון החברה לישראל מהווה צעד חשוב לגיבוש הסדר ההבראה לחברה. החברה פועלת בשקיפות מלאה מול כל הגורמים, תוך מתן דגש על המשך שיגרת ההתנהלות אל מול הלקוחות והספקים".

   

  לדבריו, "שוק הספנות העולמי, נמצא כיום בעיצומו של משבר, העמוק והקשה ביותר הזכור בענף. מאז תחילת המשבר נקטה צים בכל הצעדים המתחייבים לצורך ההתמודדות עם המצב. תכנית ההבראה אותה גיבשה החברה כוללת צעדי התייעלות משמעותיים שבוצעו ומתבצעים, לרבות סגירת קווי ספנות לא ריווחים, דחיית קבלתן של אוניות חדשות, האחדה של קווי ספנות אחרים תוך צמצום הוצאות תפעול, החזרת אניות חכורות לבעליהן, והפחתה בהוצאות המנהל, לרבות בדרך של צמצום מצבת כוח האדם".

   

  "תוכנית ההבראה המתוכננת נועדה להתאים את כוח האדם לרמת הפעילות בפועל, ולהביא את החברה ליציבות ואף לשינוי מגמה חיובי. כל הצעדים הללו ננקטו תוך שמירה קפדנית על ליבת הפעילות של צים ומתן דגש על המשך מתן מכלול השירותים ללקוחותיה ברחבי העולם כסדרם. צים גם ממשיכה בשגרת ההתנהלות מול ספקיה ועומדת בכל ההתחייבויות כלפיהם".

   

  לסיכום אמר דניאלי כי "החברה פועלת בשקיפות מלאה מול כל הגורמים בכדי להביא במהרה לגיבוש תכנית ההבראה המוסכמת, לטובת החברה, עובדיה, לקוחותיה ובעלי החוב".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ספינה צים אוניה אוניית צים
  צילום: דני סלומון
  צילום: ירון ברנר
  עידן עופר יו"ר מועצת מנהלים צים
  צילום: ירון ברנר
  מומלצים