שתף קטע נבחר

מנהלי המוסדיים - אל תוותרו ללבייב

היום (א') תיערך ישיבת האג"ח שבה יידון מתווה ההסדר עם אפריקה. לקברניטי המוסדיים אסור לגלות רחמים. כל הסדר שיוציא את לבייב בשריטות קלות ובהפחתה של מאות מיליונים מחובו, יריץ את כל הטייקונים לבקש פריסות חוב דומות/ דעה

בסרט "חגיגה בסנוקר" מגיע מושון (טוביה צפיר) לאולם הסנוקר, ומההתחלה ברור כי נכנס הפראייר, זה שהפרוטה מצויה בכיסו. "השכונה" מתנדבת כמובן לארח אותו למשחק סנוקר, עד שהוא נמשך למשחק עם גברי (יהודה ברקן).

 

כאשר הפראייר מגיע, כולם עומדים בתור על מנת להרוויח מן המצב. כמובן שמושון מפסיד במשחק מול גברי ומשלם הרבה "ג'ובות", לאחר מכן מוזעק דודו של מושון, ויקטור (יוסף שילוח), ובאותו תעלול מפתה את גברי לשחק מולו. הוא מדמה את עצמו לפראייר, וגברי שרואה הזדמנות להרוויח מן המצב מתפתה לשחק מול שחקן מהטובים בארץ וכמובן שמפסיד.

 

לפני כשבועיים, בישיבה גורלית, הודיעה אפריקה ישראל על אי יכולתה לעמוד בהתחייבויותיה. בעצם, קברניטי החברה מבקשים מציבור המשקיעים לפרוס את החוב, לוותר על חלק מהחוב וכו'. "במקרה", הודיעה בשבוע שעבר גם צים על בעיה תזרימית קשה, והחברה לישראל (בעלת הבית) הודיעה כי תוותר על 25% מהחוב של צים כלפיה. בעשותם זאת, רומזים בעלי השליטה בחברה לישראל מהו הסדר החוב שאליו שואפת החברה אל מול בעלי האג"ח שלה. כלומר, המשקיעים אמורים לוותר גם הם על 25% מהחוב.

 

במקרה מיוחד עוד יותר הודיע מנהל מקבוצת פישמן כי להם לא תהיה בעיה לשלם את התחייבויות האג"ח בשנתיים הקרובות. פה ממש נבהלתי, היות והודעה כזו יצאה מאפריקה אך לפני חודשים מספר, ותראו מה נהיה.

 

אתם רואים פה את "סינדרום מושון" או שזה רק אני? כלומר בעלי החובות הגדולים מסתכלים טוב טוב על ההתפתחות של אפריקה ומתחילים לעמוד בתור מאחוריה. את מושון במקרה זה משחק הציבור, שמושקע בכל אותן סדרות אינסופיות של הטייקונים. אם אפריקה תצא בהסדר סביר מבחינתה, זה יהיה האות לכל ברוני המשק להתחיל עם בקשות ההסדרים. כולם יתנדבו למשחק סנוקר עם מושון על מנת להוציא ממנו מחילת חובות ופריסה יותר נוחה. איך קרה שאחרי שנה של הודעות שאוטוטו יוצאים מהמשבר, סימני יציאה, כלכלנים ופוליטיקאים שמדמים צל הרים להרים - לפתע פתאום בתוך ימים ספורים מודיעות כמה חברות מהמשק על בעייתיות בתשלומיהן.

 

עובדת היותן של אפריקה וצים במשבר לא הייתה סוד, אבל הצמידות היא זו שמטרידה אותי. לפתע אג"ח של דלק נדלן נופל 22% ביום, בעצם כמה מכרישי ההון מאותתים לנו על אמונתם שאולי גם תשובה, טייקון הגז, ינסה להתחמק ממלוא התחייבויותיו ולכן על כל 100 שקל שהוא חייב לנו, נקבל בעצם רק 80 שקל.

 

גילוי נאות – אני מחזיק במעט אג"ח של אפריקה. גילוי נאות יותר חשוב – אתם מחזיקים גם. דרך קרנות הפנסיה שלכם, דרך קרנות ההשתלמות, קרנות נאמנות שלכם, תעודות הסל שקניתם. כולנו מושקעים באפריקה, בצים, בפישמן ובתשובה. אצל כולנו הסיפור הוא אישי ואף אחד מאיתנו לא אובייקטיבי.

 

  • לבייב מציע נדל"ן תמורת אג"ח. משהו פה מוזר

 

דרך הטיפול הרצויה ב"סינדרום מושון" נמצאת בסרט חגיגה בסנוקר גם כן. מושון חייב להביא את ויקטור שלא מוותר לגברי וחנוכה על שקל. קברניטי המוסדיים שסיפרו לנו שהם אחראים, מצוינים, שקולים ויציבים ובזאת זכו בכספנו (ובדמי ניהול נדיבים) חייבים להיות קשוחים ולא לוותר. ההסדר שיבוצע עם אפריקה חייב להיות קשה ונוקשה במידה כזאת שתוציא לכל הטייקונים ובעלי החברות את החשק מלהיכנס לתהליך כזה. כל הסדר שיוציא את לבייב בשריטות קלות בלבד ובהפחתה של מאות מיליונים מחובו, יריץ את כל בעלי החוב לישיבות חמורות סבר שבהן יתריעו על בעייתיות קלה בתשלום, ויבקשו מחיקת חוב מסוימת.

 

היום (א') תיערך ישיבת האג"ח הגדולה שבה יידון מתווה ההסדר עם אפריקה. גם לפני הודעת צים וחברותיה ידעו המוסדיים כי אחריות גדולה מוטלת על כתפיהם. אולם הודעת צים ונפילות אג"ח של טייקונים אחרים מכבידות את הנטל על כתפיהם, שכן הן ממחישות מה יהיה התסריט במקרה של הסדר נוח.

 

אני מאמין כי בחודשים הקרובים בהם הצדדים יתגוששו, נקבל זרם של ספינים שיספר על כך שההסדר המוצע יוביל את החברה לסגירתה, לפיטורי עובדים ולהרס משפחותיהם, שההסדר לא הגיוני וכו'. תראו כמה כסף מונח על הכף ותבינו מהי עוצמת הספינים שנקבל. ואם תיפול אפריקה לא נורא – יידעו בעלי החוב האחרים שלא פשוט לדפוק את מושון. אם אפריקה תצא בהסדר נחמד, לא יספיקו כל סרטי הבורקס על מנת לתאר את כמות המרורים שנאכל.

 

יהודה מודעי הוא מנהל כספים בחברה תעשייתית. ניתן לשלוח דוא"ל אישי ל- Yehudam7@gmail.com  


פורסם לראשונה 12/09/2009 17:21

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
לבייב. מקרה מבחן
צילום: צביקה טישלר
מומלצים