שתף קטע נבחר

השמירה ומודיעין אזרחי: מהחברות שפגעו בעובדים

משרד המשפטים עומד לערוך שימוע לתשע חברות אבטחה שבו ייבדק אם לשלול את רשיונן בשל פגיעה בזכויות עובדים. בין החברות שזומנו נמצאות שתי הגדולות בענף - השמירה ומודיעין אזרחי. השמירה: "אנו נאבקים למען זכויות עובדים"

פרסום ראשון: ה"רשימה השחורה" שהכין משרד המשפטים לחברות האבטחה והשמירה שעברו, לכאורה, על חוקי העבודה - כוללת אחדות מחברות האבטחה הגדולות בישראל.

 

 

משרד המשפטים מתכוון לזמן אחרי החגים את מנהליהן של 9 חברות אבטחה לשימוע בוועדה לרישוי חוקרים פרטיים ושירותי שמירה, בו יוחלט אם שיש חשש שעברו על חוקי העבודה ופגעו פגיעות חמורות בזכויות העובדים שלהן. אם בוועדת הרישוי במשרד ייתרשמו כי החברות מפירות באופן שיטתי את זכויות עובדיהן, הן עשויות לאבד את הרישיון שלהן מטעם המדינה וייאלצו להפסיק את עסקיהן בתחום השמירה.

 

בין החברות שזומנו לשימוע נמצאות שתי החברות הגדולות ביותר - השמירה ומודיעין אזרחי, וכן ע.מ.י.ש.ב שרותים; חברת קבוצת השומרים-שמירה בטחון; שלג לבן; כפיר בטחון ומיגון אלקטרוני; ב.ג. מוקד אבטחה בע"מ; קבוצת ש. ניר מערכות ביטחון, תחזוקה וניקיון, וסער שמירה ושרותים. בין החברות הללו נמנות גם כאלה שהממשלה עצמה שוכרת את שירותיהן, וגם כאלה המשכירות מאבטחים לשוק הפרטי.

 

יצויין כי חלק מהחברות טוענות כי שיפרו בשנים האחרונות פלאים את יחסן לעובדים, בשל הלחץ הציבורי, בשל שינוי במדיניות של הממשלה ובשל הסכמים שנחתמו עם ההסתדרות. גורמים בענף טוענים כי חברת השמירה, שבעבר הוגשו נגדה מאות תביעות משפטיות של עובדים בטענה לפגיעה בזכויותיהם, שיפרה את יחסה לעובדים באופן דרמטי. אחת ממטרות השימוע תהיה לבדוק אם אכן המצב השתנה, כפי שטוענים בענף, או שהפגיעה בעובדים נמשכת.

 

לאחר השימועים יוחלט על זימון חברות שמירה נוספות לשימוע בפני הוועדה, על פי שיקול דעת הוועדה ובהתאם לקריטריונים. בין היתר יילקחו בחשבון תלונות שהתקבלו או כאלה שיתקבלו נגד חברות השמירה והאבטחה מצד עובדיהן ומצד אזרחים, ארגוני זכויות עובדים וכלי התקשורת.

 

הרישיון של חברות השמירה מתחדש מדי שנה והוא תנאי הכרחי לפעילותן. רישיון זה ניתן על-ידי ועדת הרישוי במשרד המשפטים. עד לשנים האחרונות בדקה הוועדה אך ורק את עמידתה של החברה בחובות הקשורים באחזקת כלי ירייה ועבירות פליליות.

 

השינוי בפעילות חל לאחר שבשנתיים האחרונות גיבשו במשרד נתונים על מספר ההתדיינויות של החברות בבתי הדין לעבודה, כמו גם על עבירות פליליות של החברות כגון אי-תשלום שכר מינימום ואי-מתן תשלום שעות נוספות. הפניה למשרד המשפטים בבקשה שיפתח בהליך נעשתה על-ידי ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה) ועו"ד ערן גולן מעמותת קו לעובד.

 

השמירה: "אנחנו נאבקים למען זכויות עובדים"

מחברת השמירה נמסר בתגובה: "אנו למדים מהתקשורת על כוונה לזמן את חברות האבטחה הגדולות להופיע בפניה. חברת השמירה מובילה בשנים האחרונות את המאבק על זכויות העובדים בענף האבטחה. החברה פועלת נמרצות לתיקון הליקויים בענף תוך הובלת המאבק הציבורי נגד מכרזי הפסד המובילים לפגיעה בזכויות העובדים. ככלל, אנו תומכים בכל יוזמה המקדמת את תיקון הכשלים בענף האבטחה.

החברה שותפה ומובילה מרכזית להסכם הקיבוצי שנחתם עם ההסתדרות לפני מספר חודשים ומסדיר אף הוא את זכויות העובדים. כחלק מהתייחסותה של החברה לזכויות העובדים, החברה אינה לוקחת חלק במכרזים אשר תמחורם אינו ריאלי וברור מראש שיפגע בזכויות העובדים. על כך זכתה החברה להערכה רבה מצד גורמי הרגולציה וארגוני עובדים. כשם שהופענו מיוזמתינו בפני הועדה והצגנו את הכשל הרב מערכתי בענף אשר מוביל לפגיעה בזכויותיהם של העובדים, תוך מתן המלצות לתיקון הענף,אנו נכבד את פנייתה של הועדה ונביא בפניה את הנתונים הרלבנטיים בשקיפות מלאה כפי שעשינו בעבר".

 

מחברת ש.ניר מערכות ביטחון נמסר בתגובה: "אין אצלנו שום פגיעה בזכויות עובדים. הכל יתגלה וכל הטענות ייפלו בשימוע".

 

סמנ"כל עמישב, אבי ארד, מסר ל-ynet בתגובה: "עמישב היא אחת החברות היותר מסודרות בענף בתשלומים לעובדים ובשמירה על זכויותיהם. חלק הארי של התביעות שלאחרונה הוגשו נגדנו אינן בגללנו, אלא בגלל יחידה גדולה של מאבטחים שמומנה והופעלה על ידי משרד ממשלתי, ונסבות על רכיב בשכר העובדים שאין לו כל נגיעה אלינו". 

 

פיני שיף, מנכ"ל הארגון הארצי של חברות השמירה, מסר בתגובה: "גורמים בעלי אינטרסים זרים שמו לעצמם למטרה לקעקע ולהטריד ללא הפסק את אותן חברות אבטחה, ודווקא את אלו המשתייכות כחברות מן המניין בארגון הארצי של חברות האבטחה בישראל, אשר יזמו וחתמו על הסכם קיבוצי לענף השמירה בישראל המסדיר את מערכת היחסים שבין החברות לעובדיהן.

 

אותם בעלי עניין בוחרים דווקא לסמן חברות מסודרות וממוסדות המקפידות על קיום חוקי העבודה וזכויות העובדים, ומתעלמים ממאות חברות קיקיוניות, עברייניות המצטיינות בקיפוח זכויות עובדיהן. לא יעלה על הדעת כי חברות אשר נתבעו, ותביעתם טרם נידונה, ולבטח טרם הורשעו בה, יוטרדו ויזומנו חדשות לבקרים לבירורי סרק.

 

אותם בעלי אינטרסים מתעלמים מחברות ענק במשק אשר כנגדן ישנן עשרות ומאות תביעות של עובדים, ובמקום זאת מעדיפים לעסוק בחברות האבטחה אשר עימם כנראה , קל יותר להתמודד מאשר עם אותן חברות ענק שלהן קשרי הון שלטון". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל כהן
צילום אילוסטרציה
צילום: טל כהן
מומלצים