שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מיהו מתבולל
  "ערב ראש-השנה זימנה לנו הסוכנות דיון חדשני ומרענן. לא עוד מיהו יהודי המסורתי והמייגע ולא עוד "מה אתה יותר - יהודי או ישראלי?". המרענן של עונת התשובה התש"ע, היא שאלת מיהו מתבולל". יעל משאלי חושבת שמתבולל יותר גרוע מגוי

  הקמפיין המושמץ של הסוכנות היהודית פגע כפי הנראה בנקודות הרגישות ביותר של "המתבוללים החדשים". "אבודים"? "נעדרים"? "מתבוללים"? איך אתם מעזים? הרי שרתנו בצבא, אנחנו משלמים מיסים... כן, זה נכון, אתם אולי ישראלים טובים, אבל מן הבחינה היהודית אתם... ותסלחו לי על הלא פוליטיקלי קורקט... מתבוללים.

   

  בעיניי, גיור צריך להיות תהליך מאד פשוט וקל. כל מי שרוצה להיות יהודי, מכל הסיבות (הטובות והמוזרות) שבעולם, יכול להיות יהודי. גיור אורתודוכסי, רפורמי, קונסרבטיבי, חילוני, הכל תופס. כל מתגייר, על פי נטיית לבו והשקפתו. התנאי היחיד הוא שבתהליך הגיור תהיה משמעות יהודית. משמעות יהודית קשורה בתרבות, היסטוריה, מסורת, שפה, מנהגים וכיוב'. בשום אופן לא צריך לחייב את המתגיירים בהבטחה לשמירת תורה ומצוות, אבל דרישת הסף צריכה להיות מינימלית ברמה של ידע. כל זרם על-פי עקרונותיו.

   

  ומכאן אני מגיעה בנקל לסוגיית המתבוללים. כי איך נדע מה רמת הידע המינימלית למבקשים להצטרף אלינו? איך ננסח להם את מבחן הקבלה? או! לא בעיה בכלל. נלך אל המתבוללים ומהם נלמד.

   

  המתבולל המודרני

  המתבולל המודרני אולי עוד לא הספיק להתחתן עם גויה, אבל הוא בכל זאת יושב טוב תחת ההגדרה המדוייקת. המתבולל המודרני לומד במערכת החינוך הממלכתית ומייד בסיומה הוא מאבד קשר אל לוח השנה העברי, אין לו מושג מי משחק ב"הסרט ימי תשובה", מה ההבדל בין תנא לאמורא, מה ההבדל בין רפורמים לאורתודוכסים ומיהו יהודי חילוני ומה האג'נדה היהודית שלו. אין מה לדבר אתו על ארבעת המינים, שבעת המינים, ל"ט אבות מלאכה, משכן, חמץ שעבר עליו הפסח, שנת שמיטה.

   

  המתבולל לא זוכר בדיוק אם פורים היה לפני פסח וחנוכה, מבחינה היסטורית, אם היוונים או הרומאים (או התורכים בכלל) הרסו לנו את בית המקדש, מהו תור הזהב, מיהם ריה"ל ואבן עזרא, מתי חיו רש"י והרמב"ם ואיפה, וממה התפרנסו.

   

  במקרה הטוב, המתבולל ידע להגיד משהו על הרצל, העלייה השנייה, ניל"י והפלמ"ח. אבל בואו לא נסמוך על זה.

   

  ערב ראש-השנה החדשה זימנה לנו הסוכנות היהודית דיון חדשני ומרענן. לא עוד "מיהו יהודי" המסורתי והמייגע, לא עוד מהו "גיור כהלכה" ולא עוד
  "מה אתה יותר, יהודי או ישראלי?". המרענן של עונת התשובה, התש"ע, היא שאלת "מיהו מתבולל".

   

  בעיניי, מתבולל הוא כל מי שליהדות שלו אין שום משמעות בעיני עצמו. הוא נולד יהודי, ועכשיו תעזבו אותו באמא שלו. מבחינתי, מתבולל הוא סוג של גוי. אולי אפילו יותר גרוע. ואולי גם מתבוללים צריכים לרכוש כרטיס כניסה חוזר... אני, הרי, לא מחפשת את הסרטיפיקט הפורמלי. אני מחפשת את המשמעות שאדם מעניק לחיים של עצמו.

   

  גם גויים וגם מתבוללים יכולים להיות אחלה בני-אדם. רובם אכן כאלה. אבל מן הבחינה היהודית, הם הכי אבודים שיש. ולמה זה איכפת לי? הישרדות!

   

  שנה יהודית טובה לכולם. ובניגוד להרבה אחרים, אני דווקא אוהבת אסמסים קבוצתיים, דוא"לים המוניים, וברכות לרוב. שלחו. שלחו.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים