שתף קטע נבחר

צילום: חיים הורנשטיין ו -AP

טרגדיה כפולה: בנו של אילן רמון נהרג בהתרסקות

שש שנים וחצי אחרי אסון המעבורת "קולומביה", היכה אסון נוסף במשפחת רמון: אסף, בנו של הטייס והאסטרונאוט אילן רמון ז"ל, שסיים לאחרונה קורס טיס בהצטיינות - נהרג בהתרסקות מטוס F-16 בדרום הר-חברון. הרמטכ"ל ומפקדי חיל האוויר בעבר ובהווה פוקדים את בית המשפחה האבלה

שש שנים אחרי שאילן רמון נהרג בהתרסקות מעבורת החלל קולומביה, היכה הגורל האכזר פעם נוספת במשפחה שעם ישראל הזדהה כל-כך עם כאבה: הבן אסף נהרג אחר הצהריים (יום א') בהתרסקות מטוס F-16 של חיל-האוויר, במהלך טיסת אימון שגרתית בגובה רב. כוחות הצלה מצאו את שברי המטוס ואת שרידי גופתו של רמון.

 

הטרגדיה של משפחת רמון - עדכונים נוספים ב-ynet:


רונה רמון, הבן אסף וארונו של אילן רמון (צילום: AP)

 

בשעה 16:30 קיבלה רונה רמון את הבשורה שממנה חששה. אסף, בנה הבכור, שסיים את קורס הטיס רק לפני שלושה חודשים, נהרג בהתרסקות. החלום להיות טייס, כמו אביו, אילן רמון, האסטרונאוט הישראלי הראשון, נגדע.

 

מי שמסר לרונה את ההודעה היו מפקד חיל האוויר, האלוף עידו נחושתן, וראש אכ"א, האלוף אבי זמיר. שני האחים הצעירים, יפתח ונועה, מתבודדים בקומה העליונה, בעוד הוריה של רונה ממתינים בגינה. האח השלישי, טל, עושה כעת את דרכו מהבסיס בו הוא משרת. לבית המשפחה האבלה הגיעו לפנות ערב הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, ומפקדי חיל האוויר בעבר ובהווה. שכנים, חברים ובני כתתו של יפתח, אחיו הצעיר של אסף, התכנסו עם היוודע בשורת האיוב בכיכר ליד הבית ומיררו בבכי. 

 

אסף רמון יצא בשעות הצהריים לטיסת אימון עם מטוס הקרב מבסיס חיל-האוויר בנבטים. סמוך ל-14:00 התקבלו דיווחים על כלי טיס שנראה "צולל" לקרקע באזור היישוב פני חבר שבדרום הר-חברון. אזרחים דיווחו כי שמעו פיצוץ וראו פטריית עשן.

 

בחיל-האוויר בדקו את הדיווח, ועד מהרה התברר כי מטוס F-16 שיצא לטיסת אימונים מבסיס נבטים שבדרום, נעלם ואבד עמו הקשר. החשש להתרסקות המטוס התגבר, ובתוך זמן קצר התברר גודל האסון - מטוס ה"נץ" התרסק והטייס נהרג.  

 

"דיווחים על משהו שנופל מהאוויר"

כוחות הביטחון וההצלה התקשו להגיע לאזור ההתרסקות, בשל העובדה כי מדובר בוואדי עם תנאי מעבר קשים. אריאל, תושב קריית-ארבע שהגיע לזירת ההתרסקות, סיפר ל-ynet: "הגיעו לכאן המון אמבולנסים וכלי רכב צבאיים. לא נשאר כמעט כלום מהמטוס".

 

איש כוחות ההצלה שהגיע לזירת ההתרסקות, סיפר: "קיבלנו דיווחים מאזרחים על משהו שנופל מהאוויר, לא ברור אם מסוק או מטוס, משהו לא מזוהה. יצאנו למקום בשיתוף של הצבא וחיל-האוויר. סרקנו את זירת ההתרסקות עם כוחות רפואה צבאיים".


מקום ההתרסקות (צילום: דודי ועקנין)

 

בנות שרות לאומי במדרשת מעלה חבר ראו את פטריית העשן כתוצאה מהפיצוץ: "היינו בבית כנסת בחזרות להצגה, פתאום שמענו פיצוץ גדול. כל האדמה רעדה, הסתכלנו בחלון, ראינו פטריית עשן, כל הקרוואן רעד, אחרי כמה דקות היו המון מסוקים בשמיים".

 

אנשי כוחות הביטחון וההצלה חיפשו משך כשעה באזור, וסרקו ברדיוס של קילומטר רבוע. "מצאנו שרידים, במקום היו חלקי מתכת מרובים מאוד. לצערנו, לא היה כבר מה לעשות בזירה". צה"ל הכריז על אזור ההתרסקות שטח צבאי סגור. מסוקי חיל-האוויר חגו מעל וג'יפים צבאיים סורקים את השטח, בניסיון לאתר שרידים וחלקי מטוס נוספים.

 

ניצל מהתרסקות בקורס הטיס

המטוס שבו טס אסף רמון הוא הדגם הוותיק ביותר של הF-16 המשמש את חיל-האוויר משנת 1978 ונחשב על אף גילו המתקדם לאמין ואיכותי. המטוס יצא מטייסת "נשר הזהב" והיה באימון שגרתי ובסיסי המאפיין טייסים בתחילת הכשרתם המבצעית, לאחר שסיימו את קורס הטיס.

 

בחיל-האוויר בודקים את נסיבות התאונה הקשה ועדיין לא ברור האם כשל טכני במטוס הביא להתרסקות. כמו כן בודקים מדוע הטייס לא הצליח להשתמש בכיסא המפלט ולצאת מהמטוס בטרם התרסק. זו היתה טיסת אימון שגרתית בגובה רב.

 

מפקד חיל-האוויר, האלוף עידו נחושתן, מינה ועדת חקירה בראשות קצין בדרגת אלוף-משנה לבדיקת נסיבות האירוע. כמו כן, על פי נוהל קבוע, קורקעו לפחות ל-24 השעות הקרובות כל המטוסים מדגם זה, לפחות למשימות אימונים עד אשר ייבדקו לשלילת כישלון טכני שנמצא בהם.

 

לפני כחצי שנה, ניצל אסף רמון מהתרסקות לאחר תקלה חריגה ונדירה, בשלבים המתקדמים של קורס הטיס. במהלך אחת מטיסות התרגול במטוס חד מנועי מסוג סקייהוק, נדם המנוע. המדריך הסביר לרמון כיצד לתפעל את התקלה, אסף פעל על-פי ההוראות והצליח להנחית את המטוס בשלום בבסיס חיל האוויר בחצרים.

 

בהכנת הידיעה השתתפו חנן גרינברג, טל רבינובסקי, אפרת וייס ודניאל אדלסון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
אסף רמון, בגיל 16
צילום: איי אף פי
נשיקה מאמא בסיום קורס הטיס
צילום: חיים הורנשטיין
עם נשיא המדינה בסיום הקורס
צילום: חיים הורנשטיין
מומלצים