שתף קטע נבחר

צילום: חיים הורנשטיין ו -AP

"מקווה להיות אסטרונאוט כמו אבא"

ממש כמו אביו, האסטרונאוט הישראלי הראשון, הוא סיים בהצטיינות קורס טיס. וממש כמו אביו, חייו נגדעו בהתרסקות. חלום אחד, אסף רמון כבר לא יספיק להגשים - החלום להיות אסטרונאוט. היום שוב היכה הגורל במשפחת רמון

הגורל הנורא היכה פעמיים במשפחת רמון, ופעמיים - האסונות התרחשו באוויר: אסף רמון, בנו של האסטרונאוט הישראלי אילן רמון, נהרג היום (א') בהתרסקות מטוס F-16 באזור דרום הר חברון. רק לפני כחודשיים סיים בהצטיינות קורס טיס, וקיבל כנפיים. אחר הצהריים קיבלה אמו, רונה רמון, את בשורת האיוב השנייה שלה.

 

"אומרים שאני הולך בדרכו של אבי, אבל אני נמצא כאן בשבילי ולא בשביל אף אחד אחר", הוא אמר בראיון לבטאון חיל האוויר, מעט לפני תום הקורס. "נמצאתי מתאים לתפקיד, ואני מאושר על כך, כיוון שזה המקום שאליו אני מרגיש שייך. כשהגעתי לקורס לא ידעתי לאן זה יוביל. לפני קבלת התשובות התרגשתי כמו כולם, הלב שלי דפק בטירוף, ובכלל לא הייתי בטוח שאעבור. גם במהלך הקורס לא הרגשתי שהיחס אלי שונה מהיחס שמקבלים חניכים אחרים - ושמחתי על כך".

 

על שאיפתו ללכת בדרכו של אביו, סיפר אסף בראיון למוסף "7 ימים" של "ידיעות אחרונות" בינואר 2004. "אתה חושב שישראל צריכה לשלוח את האסטרונאוט הבא?", הוא נשאל. "כן.... ואני מקווה שיום אחד יבחרו אותי. מאוד הייתי רוצה להיות אסטרונאוט. זה התגבש אצלי אחרי התאונה. הייתי רוצה לחלוק אתו את מה שעבר ולדעת איך הוא הרגיש. אני מאמין שכך ארגיש קרוב יותר אליו. מי יודע, אולי יום אחד יציעו לי".

 

מי שהעניק לאסף את הכנפיים היה נשיא המדינה, שמעון פרס, שפנה בטקס למשפחה ביציע. "לבכם הולם כעת בהביטכם בבן ובאח אסף - טייס הקרב. ואיתכם הולמים באהבה ובהתרגשות לבבות המוני בית ישראל. מעגל נסגר היום מאב לבן. כוכבו של אילן יזהר בשמי הערב הזה ממרחקים לקרובים, באור ברכה לבנו האהוב המגשים את חלומו".

 

גם שר הביטחון, אהוד ברק, פנה בנאומו בחצרים למשפחה ואמר: "מסדר הכנפיים הזה יוצא דופן, ומרחפת מעליו דמות בלתי נשכחת של טייס, מפקד גיבור שהפך לסמל מופת שנחקק בלבו של העם כולו".

 

האם האלמנה רונה אישרה את השתתפותו של אסף בקורס, למרות החששות. "אני מניח שזה לא היה פשוט עבורה, אבל היא תומכת בי ולא הייתה רוצה לעצור אותי מלעשות את הדבר שבו בחרתי", הוא סיפר. בתום אותו טקס היא אמרה בהתרגשות: "אני מרגישה נפלא ואני גאה מאוד". הרמטכ"ל ומפקד חיל האוויר חיבקו ובירכו אותה באופן אישי.

 

"התאונה נתנה לי פרספקטיבה שונה על החיים"

לפני כחצי שנה, בשלבים המתקדמים של הקורס, אסף ניצל מהתרסקות לאחר תקלה חריגה ונדירה. במהלך אחת מטיסות התרגול במטוס חד מנועי מסוג סקייהוק, נדם המנוע. המדריך הסביר לרמון כיצד לתפעל את התקלה, אסף פעל על-פי ההוראות והצליח להנחית את המטוס בשלום בבסיס חיל האוויר בחצרים.

 

גם אילן רמון סיים את קורס הטיס בהצטיינות, לפני 35 שנה. הוא הגיע לדרגת אלוף-משנה ונבחר להיות הישראלי הראשון שיטוס לחלל מטעם סוכנות החלל האמריקנית נאס"א.

אילן הספיק לעשות היסטוריה, אך מעבורת החלל "קולמוביה" התרסקה בעת שחזרה לכדור הארץ, ב-2003. כשאיבד את אביו, אסף היה בן 15. כבר אז הכריז שברצונו ללכת בדרכו, להיות טייס וגם אסטרונאוט. לאור הטרגדיה, המשאלה הזו נראית היום מצמררת במיוחד.

 

אסף, שבילה את שנות נעוריו בארצות הברית בעקבות נסיעתו של אביו, סיפר בראיון שהעניק שם ל"ידיעות אחרונות", על התחושה הקשה שלאחר התרסקות הקולומביה. "השנה האחרונה ביגרה אותי מאוד. התאונה נתנה לי פרספקטיבה שונה על החיים. למדתי לא לקחת אותם כמובנים מאליהם ולזלזל בהם", אמר. "אני מסתכל עכשיו על החברים שלי, ועל איך שהם מתייחסים להורים שלהם. נגיד, אם חבר שלי צועק על אמא שלו או אבא שלו, אני מתעצבן. כי הם לא מבינים את זה כמוני. הם לא מבינים שהכול זמני".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
אסף רמון. רצה לדעת איך אבא הרגיש
צילום: איי אף פי
אילן רמון. מפקד גיבור שהפך לסמל מופת
צילום: נאס"א
מומלצים