שתף קטע נבחר

צילום: חיים הורנשטיין ו -AP

רה"מ ספד לאסף רמון: איך נפלו גיבורים ממרומים

עשרות מגיעים לביתו של אסף רמון, מדליקים נרות נשמה ובוכים. נתניהו ספד לבנו של האסטרונאוט הישראלי, שנהרג בהתרסקות מטוס F-16: "מעטים הרגעים שבהם הכאב הפרטי מפלח בעוצמה כזו את הלב הלאומי". הנשיא: "אסף ואביו היו גדולים מאגדה". הרמטכ"ל: "אסף הלך בשבילי הערכים של אביו"

שעות ספורות לאחר היוודע על האסון הנורא שפקד את משפחת רמון, ספד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לאסף רמון, שהתרסק עם מטוסו במהלך טיסת אימון. "הצבי ישראל על במותיך חלל איך נפלו גיבורים ממרומים", מסר נתניהו בהודעה שפרסם הערב (יום א'). אסף רמון נספה שש שנים לאחר מות אביו בהתרסקות מעבורת החלל קולומביה. הוא ייטמן מחר בשעה 16:00 בנהלל ליד קברו של אביו.

 

מאז שנפוצה בשורת איוב, הציפו את ביתו של אסף עשרות אנשים, רבים מהם חברים של בני המשפחה. אישי צבא רבים פקדו את הבית. חבריו של אסף מדליקים נרות נשמה, בוכים ומנסים לנחם אחד את השני. רק מעטים נכנסו לבית, שכעת יש בו גם שמירה של הצבא. מדי פעם נשמעות זעקות שבר ובכי מהבית.

 

הטרגדיה של משפחת רמון - עדכונים נוספים ב-ynet:

 

"מעטים הם הרגעים שבהם הכאב הפרטי מפלח בעוצמה כזו את הלב הלאומי. היום העם כולו עטוף ביגון אין קץ על מותו של אסף ז"ל, שנפל ממרומים כמו אביו אילן ז"ל. זו טרגדיה נוראה לרונה ולכל משפחת רמון. זו טרגדיה נוראה לעם ישראל כולו", ספד נתניהו.

 

ראש הממשלה נזכר בפועלו של האב ובהמשך דרכו. "התרגשתי כשאילן, צעיר הטייסים שהפציץ את כור המוות בעיראק לקח עמו לחלל זיכרון מחנות ההשמדה בשואה. שוב התרגשתי עמוקות כשאסף המשיך את דרכו של אביו וסיים בהצטיינות קורס טיס. אובדן של כל אחד מאנשים מופלאים אלה, אב ובנו, הוא אסון בפני עצמו. אובדן שניהם מביא עמו כאב כבד מנשוא. אין ניחומים לרונה ולמשפחת רמון, אין ניחומים לעם ישראל, יש רק דמעות".

 

"אסף ואביו היו גדולים מאגדה"

נשיא המדינה, שמעון פרס, ספד אף הוא לרמון: "מה שפקד אותנו היום זה יותר מאסון, זהו שבר, שבר בת עמי. בחלומותינו הגרועים ביותר לא יכולנו להעלות על הדעת דבר קורע לב שכזה. הכרתי את שניהם, את המקור ואת בן דמותו, פרי חלציו - אילן ואסף, לוחם בן לוחם, תלמיד חכם בן תלמיד חכם, נועז בן נועז, חולם בן חולם. לאבא - החלל לא היה גבול, לבן - השמיים לא היו תקרה".

 

"כמשפחה הם הוצבו כסמל לכל הגדול שבהיסטוריה היהודית ולכל הנועז שבמדינת היהודים. שניהם ישרי הדרך, זקופי הקומה נכונים לכל קריאה. שניהם שנולדו, גדלו ונפלו כמצטיינים שבמצטיינים ואיתם שתיבדל לחיים ארוכים האשה הנפלאה הזו רונה שידעה לעמוד במבחנים על אנושיים.


אהבה של אמא, בסיום קורס הטיס (צילום: חיים הורנשטיין)

 

"הם נקטפו מקיומנו הארצי והמריאו לדברי הימים של עמינו כאגדה שתאיר לדורות הבאים, כתפילה לגבהים נישאים ביותר שיינשאו על שפתי דורנו והדורות הבאים. כגדולים מאגדה, כעדים לפיסגה הנפלאה ביותר".

 

שר הביטחון, אהוד ברק, אמר בצאתו מבית המשפחה: "זה אסון, שקורע את הלב. המלים מחווירות אל מול הכאב. אב, שהוא מטובי הטייסים שהיו אי פעם בחייל האוויר שלנו וגיבור לאומי, ובן, שהוא ברוך כישרונות, הלך בעקבות האב, גומר קורס טייס כמצטיין, ומסיים באסון תוך כדי אימון מבצעי, שנועד לבנות את הכוח ולהגן על כולנו. אין מילים שיכולות להביא צער או נחמה לרונה ולילדים.

 

"אנחנו בתוך מערכת שחייבת להמשיך לטוס, לבצע ולחתור אל הקצה של מעטפת הביצועים, של המטוסים ושל הטייסים, כדי שתמיד נהיה יותר חזקים ויותר מוכנים מכל יריב באזור. זה חלק מהמחיר הכבד, של החלטתנו לחיות חיים כעם ריבוני בארצו, באזור הזה של העולם, שהוא אזור קשה. נמשיך לטוס ולהתאמן, נמשיך לפעול. טובי הבנים נהרגים, אבל טובי הבנים ימשיכו ללכת למקומות הכי תובעניים, ולכן גם הכי מסוכנים. תפילותינו ותקוותינו מלוות אותם. תמיד נפעיל את כל מאמצינו להחזיר אותם הביתה בשלום, תוך שהם מגינים על מדינת ישראל".

 

גם הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, פרסם הודעה מיוחדת בעקבות ההתרסקות. "בעין דומעת ביחד עם מפקדי וחיילי צה"ל ועם בית ישראל כולו, קיבלתי את הבשורה המרה על נפילתו של סרן אסף רמון", מסר. "רק לפני שלושה חודשים עמדתי נרגש, מחבק את רונה על מגרש המסדרים עת שאסף מקבל את כנפי הטיס מנשיא המדינה כחניך מצטיין של הקורס".

 

לדברי אשכנזי, "סרן אסף הלך בדרכי אביו, אלוף-משנה אילן רמון ז"ל. אסף הלך בשבילי הערכים, הנורמות והחתירה למצוינות שסלל לו אביו. הבשורה קשה עד מאוד, לבנו וכולנו כעת עם רונה, האשה המופלאה הזו ועם המשפחה כולה, מחבקים אותם בחום ובאהבה. זהו, לדאבון לב, חלק ממחיר חיינו בארץ האהובה הזו".

 

יו''ר הכנסת, ראובן ריבלין, הספיד: "מלח הארץ ממשיך לשלם את מחיר החירות. הכנסת כולה מרכינה את ראשה ומשתתפת בכאבה הבלתי נתפש של רונה ומשפחת רמון. אסף רמון הלך בדרכי אביו אילן גם במותו. סיפור חייו ישמשו לנו סמל ומופת לערכים של גבורה, אהבת העם והארץ, ונכונות אמיתית להקריב הכל".

 

בהכנת הידיעה השתתפו רונן מדזיני וחנן גרינברג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אסף ורונה עם ארונו של אילן ז"ל
צילום: AP
צילום: דודי ועקנין
אזור ההתרסקות של רמון
צילום: דודי ועקנין
מומלצים