שתף קטע נבחר

לזכרו של אסף רמון

בפברואר 2005 התארח אסף רמון, אז בן 17, בפורום חי ב- ynet ושוחח עם הגולשים על אביו האסטרונאוט אילן רמון ז"ל, על הכאב והאבל ועל הרצון העז לשרת את המדינה כטייס. הצצה לעבר

שנתיים וחודש אחרי שנהרג אביו באסון המעבורת קולומביה, ושבוע אחרי שחגג יום הולדת 17, התארח אסף רמון בפורומים של ynet. הגולשים עטפו אותו בחום ואהבה, הביעו תנחומים וביקשו לדעת כיצד הוא מתמודד עם הכאב והשכול.

 

אסף סיפר על היחסים עם אביו ועל החברות העמוקה, "הוא היה אבא וחבר מאד טוב שלי", מבחינתו הוא היה קודם כל אבא ורק אח"כ אסטרונאוט, את הזיכרונות הפחות טובים העדיף להשאיר מאחור כדי שיוכל לזכור את הזמנים הכיפיים והדברים השמחים שעשו יחד כמשפחה. הקשר ביניהם התהדק דווקא אחרי שעברו לארה"ב במסגרת הצטרפותו של אילן רמון ז"ל לנאס"א. "היה לאבא יותר זמן בבית ובגיל הזה, אני לפחות ממש התחלתי להרגיש את הקשר בינינו מתפתח ואת היחס הקרוב עם אבא."

 

לשאלה על שאיפותיו, סיפר כי גדל בסביבה של מטוסים ושל חיל האוויר וההשראה להפוך לאחד מהטייסים ליוותה אותו כל הזמן. "כשאבא שלי נבחר להיות אסטרונאוט אז זה עוד יותר השפיע עלי להיות טייס ורק לאחר התאונה, חשבתי על להיות אסטרונאוט ולמרות הסיכונים הגדולים, זה מאוד עניין אותי ואמרתי שאם תהיה לי הזדמנות כמו לאבא שלי, אז בטח שאני אקח אותה". לפעמים, הוסיף, הוא פגש אנשים שדחפו אותו ואמרו לו שהוא צריך ללכת בדרכו של אביו, אבל אסף ידע בלבו שאין צורך לומר דבר, את הדרך הזו הוא הכיר ורצה ללכת בה, עוד מילדות, "אני מאוד אוהב את הארץ ובכל גיל ההתבגרות שלי, הייתי בראש של להיות טייס בחיל האוויר למען המדינה. עכשיו עברתי צו ראשון ואני מאוד רוצה לתרום ולתת את כל מה שיש לי בצבא. אם זה יהיה בטיס או בתחום אחר".

 


להיות טייס, זה היה החלום. אסף רמון בקורס טיס (צילום: חיים הורנשטיין)

 

מבחינתו החזרה לארץ אחרי אסון המעבורת לא היתה מוטלת בספק, למרות שמאד אהב את חייו בארה"ב, "תמיד רציתי לחזור לארץ כי תמיד הרגשתי שזה הבית שלי, כאן המשפחה וזאת באמת הארץ שלי ולכאן אני שייך. תמיד היתה המחשבה לחזור לארץ וכשהגיע הזמן לחזור, היה לי די קשה להתמודד עם זה, בגלל שהיה לי כל כך טוב שם, אבל ידעתי שזה המקום שלנו ואנחנו צריכים לחזור אליו." לשאלה על היחס שקיבל כאן בארץ, עם החזרה, סיפר: "דבר אחד שבאמת שונה הוא היחס של האנשים למשפחה שלי ובאופן שאנשים מסתכלים, מדברים. ולפעמים זה יכול להיות קצת מציק, אבל אני יודע שזה רק מכוונה טובה. בארה"ב שמרו יותר על דיסטנס, בקושי זיהו אותנו שם. בחודשים הראשונים שהגענו היה אפשר יותר להרגיש את זה בארץ, ועכשיו זה כבר פחות משמעותי. פשוט חיים את החיים שלנו."

 


"האובדן לא נגמר". רונה, אסף רמון וארונו של אילן רמון ז"ל (צילום:AP)

 

בדברו על אביו סיכם וסיפר כי "האובדן אף פעם לא נגמר. תמיד חושבים על אבא ואין יום שעובר שלא חושבים עליו. לפעמים זה קשה, לפעמים זה עצוב ולפעמים זה כיף ומצחיק להיזכר בו." היום, כשקוראים את תשובותיו, בידיעה שהסוף הוא מר, הדמעות חונקות ולא נותר אלא לכאוב את מותו של הטייס אסף רמון שכל כך רצה ללכת בעקבות אבא.

 

תשובות נוספות בפורום

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סיום קורס טיס
צילום: חיים הורנשטיין
מומלצים