שתף קטע נבחר

מי יזכה במכרז דרום הקריה?

המירוץ להקמת שלושה בניינים מדרום לקריה בתל אביב, מגיע אל הישורת האחרונה. כרגע מסתמן, ששלוש הקבוצות, שהגישו את ההצעות הגבוהות ביותר להקמת בניין בודד, מתמודדות מול הצעה גדולה אחת לשלושה בניינים - של חברת גינדי החזקות

מכרז דרום הקריה הגיע אתמול (א') לשלב ההצעות, וגורמים בשוק הנדל"ן בארץ מעריכים כי המכרז יפוצל לשלושה מכרזים קטנים. למכרז הוגשו כ־17 הצעות, חלקן הצעות שונות של אותו גורם, מכיוון שכל מתחרה היה יכול להציע לרכוש את המתחם כולו, ובמקביל להגיש הצעות נפרדות לכל אחד משלושת הבניינים שאמורים לקום במתחם.

 

 

לפי הערכות בשוק, שלוש ההצעות הגבוהות ביותר הן ההצעות של חברת חנן מור, שהציעה 160 מיליון שקל תמורת הקמת הבניין המזרחי; חברת קנדה ישראל, שהציעה סכום של 135 מיליון שקל עבור הבניין המערבי; וקבוצת הרכישה שהובילו איש הצבא לשעבר ג'קי סוויסה ושותפו מוטי פלד, שהציעו לשלם 160 מיליון שקל עבור הבניין המרכזי.

 

לפי אותן הערכות, שלושת המתחרים הללו נותרו בדרך לקו הסיום של המכרז מול הצעתה הבודדת של חברת גינדי החזקות, שבשליטת עו"ד ליטל גינדי מטלון, רו"ח אבי גינדי, עו"ד גיא גינדי ורו"ח רועי גינדי - ההצעה הגבוהה ביותר למתחם כולו, המוערכת ב־436 מיליון שקל.

 

אם הערכות אלה מדויקות, מכרז דרום הקריה ייהפך כנראה לאחת ההפתעות הגדולות של העשור האחרון בתחום מכרזי המינהל. רוב הפעילים בשוק ציפו שקבוצות הרכישה יהיו הזוכות הגדולות במכרז, אולם דווקא קבוצות הייזום הן שבולטות בו.

 

כמו כן, בשבוע שעבר דיווחה גינדי החזקות על החלטתה לפרוש מהמכרז כי העריכה שקבוצות הרכישה המתמודדות בו יגישו הצעות במחירים לא ריאליים. למרות זאת, בשיחה עם אחד ממנהליה הודו אתמול בחברה כי הם אכן ניגשו למכרז, אך סירבו לאשר את גובה ההצעה.

 

מכרז דרום הקריה מוכיח שהמזל חשוב יותר מתוכניות: המכרז שיצא לדרך לראשונה ערב קריסת השווקים הפיננסיים נכשל בשל חוסר הרצון של יזמים לעמוד בתנאי סף גבוהים. בהמשך ניסו במינהל לפרסם מכרז חוזר, ואז הביאה הלחימה בעזה לדחייתו.

 

במכרז שפורסם בסופו של דבר הקיץ עמד סכום המינימום לרכישת הקרקע לכל המתחם על 234 מיליון שקל, וסכום המינימום לבניין אחד או שניים נע סביב 85.5–91 מיליון שקל. לאור הצלחת המכרז למכירת מתחם הטמפלרים הסמוך לפני כשבועיים, במחיר גבוה פי שלושה מהמינימום במכרז, העריכו בשוק כי המחיר יזנק ל־300–350 מיליון שקל, אך המחיר הסופי יהיה גבוה מכך. לאור זאת עתידים מחירי הדירות במתחם לזנק לכ־7,300 דולר למ"ר וכ־3.5 מיליון שקל לדירת 4 חדרים בשטח של 120 מ"ר.

 

ממינהל מקרקעי ישראל סירבו להגיב על הדברים.

 

בהכנת הידיעה השתתפו: דותן לוי ושי פאוזנר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדמייה של מתחם דרום הקריה
מומלצים