שתף קטע נבחר

צילום: חיים הורנשטיין ו -AP

נתניהו ספד לאסף רמון: יום אבל לאומי, העם בוכה

ישיבת ועדת חוץ וביטחון נפתחה בדקת דומייה לאסף רמון. רה"מ ספד: "זה יום שמאחד את הלבבות. הלוואי שהייתי יכול לחשוב על משהו שיחזק את רונה והילדים, שעוברים ייסורי גיהנום. אולי בהמשך תהיה נחמה פורתא, כשהעם כולו בוכה איתם על המופת והסמל שהשאירו שני האנשים המופלאים האלה"

"אנו נוהגים לומר 'סהדי במרומים', אבל מן המרומים נפלו שני הגיבורים ארצה במרכבות האש. אני חושב שאילן ואסף רמון, אב ובנו, מבטאים את כל היפה שבעמנו, גם את ההקרבה וגם את הנסיקה".

 

במילים אלו בחר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לספוד לסרן אסף רמון, שנהרג בהתרסקות מטוס F-16. הוא דיבר בישיבה של ועדת חוץ וביטחון בכנסת, שנפתחה היום (ב') בדקת דומייה לזכר בנו של האסטרונאוט הישראלי, שזעקה לדברי יו"ר הוועדה, ח"כ צחי הנגבי, "את כל מה שהלב והמוח מתקשים לעכל".

 

 

"זה יום של אבל לאומי", אמר נתניהו. "אני לא חושב שיש הרבה ימים כאלה שמאחדים את הלבבות, וזה אחד מהם. הלוואי שהייתי יכול לחשוב על משהו שיחזק את רונה וילדיה שעוברים כעת ייסורי גיהנום. אולי בהמשך תהיה נחמה פורתא כשעם כולו דואב ובוכה איתם על המופת והסמל שהשאירו שני האנשים המופלאים האלה".


חברי הוועדה עומדים דקת דומייה לזכרו של אסף רמון (צילום: דודי ועקנין)

 

בהמשך, סקר ראש הממשלה בפני חברי הוועדה את פועלו לקידום השלום באזור: הסרה מסיבית של מכשולים ומחסומים ביהודה ושומרון, והארכת הפעילות של גשר אלנבי. הוא הבהיר, כי "עדיין לא נקבעה פגישה עם אבו-מאזן, ונושא הבנייה בהתנחלויות לא סוכם עדיין".  

 

לטענת נתניהו, מאז נאום בר-אילן חלחלו עקרונותיו בשיח הבינלאומי. "השניים המרכזיים הם הכרה בישראל כמדינת הלאום היהודית והפירוז האפקטיבי". לדבריו, ההכרה בדברים אלה, "זה התנאי הבסיסי. אחרת אי אפשר לפתור את הסכסוך. אחד הדברים המרכזיים שעשיתי היה להציף את הנושא על השולחן".

 

"נאזן בין הרצון למו"מ לחיים נורמליים ביו"ש"

ראש הממשלה התייחס גם לקידום תהליך השלום באמצעות השליח האמריקני, ג'ורג' מיטשל. "אנו מצב די נדיר בו התחלפו כמעט בבת אחת ממשלים חדשים בישראל ובארצות הברית", אמר נתניהו. "היתה בקשה שלא נבנה בכלל. הבהרנו שנבנה כ-2,500 יחידות שבנייתן כבר החלה, ולפני מספר ימים אישרנו 450 יחידות נוספות.

 

"אמרתי לאמריקנים שאנחנו נשקול את צמצום היקף הבנייה. אנחנו נאזן בין הרצון לעשות מחווה כדי לקדם משא ומתן והשקת תהליך מדיני לשלום לבין הצורך לאפשר חיים נורמליים לתושבי יהודה ושומרון. צמצום הבנייה יהיה לתקופה מוגבלת ואין עדיין הסכמה עם האמריקנים על פרק הזמן".

 

במסר ברור לפלסטינים, אמר נתניהו:

"הם ציפו לעצירה מוחלטת של הבנייה, של הקפאה, עכשיו ברור שזה לא יהיה. ירושלים היא לא התנחלות והבנייה תימשך כרגיל". הוא התייחס לוועידת פתח שנערכה ברמאללה, ואמר כי "בעוד אנו עושים את הצעדים להתנעת הצעדים, הצד השני מקצין עמדות".

 

ראש הממשלה התייחס בישיבה לסערת היעלמותו, במסגרתה טס לרוסיה. "פה היה מדובר בפעילות הקשורה באופן מובהק בביטחון המדינה", אמר והדגיש כי הוא לא מעוניין להרחיב. בעקבות הביקורת שנמתחה על ההודעה השקרית שיצאה מלשכתו, אמר נתניהו כי יש לו אמון מלא במזכירו הצבאי, מאיר כליפי. "הוא לא אחראי לעניין הזה", אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו בוועדה. סקר את פועלו
צילום: דודי ועקנין
אסף רמון. נהרג בהתרסקות
צילום רפרודוקציה: יריב כץ
צילום: אלי אלגרט
כליפי. אמון מלא של רה"מ
צילום: אלי אלגרט
מומלצים