שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אתה גומר מהר מדי? זה בגלל ההורים שלך

  שפיכה מוקדמת היא אחת הבעיות השכיחות בתפקוד המיני של הגבר, וסובלים ממנה בין 30 עד 40% מהגברים. עכשיו מסתמן ממחקרים חדשים שזו כנראה בכלל בעיה גנטית

  במבוא לספר "פז"מ – כיצד להתגבר על פליטת זרע מוקדמת", כתבתי: "כיום, עם התפתחותו המהירה של המחקר ברפואה המודרנית, ייתכן שבאחד הימים יתגלה מקור אורגני/פיזיולוגי לתופעת השפיכה המוקדמת. כשם שבתחום התפקוד המיני הקשור לזיקפה עמדו על המרכיבים הגופניים ופתחו זריקות ובאחרונה אף כדורים (הספר יצא לאור ב-1998, עם יציאת הוויאגרה לשוק – ע.מ.), כך גם בתחום השפיכה המוקדמת - לא רחוק היום וימצא המקור, ותימצא תרופה ספציפית לליקוי תפקודי זה".

   

  וואלה, עברו קצת יותר מעשר שנים, ואנחנו עומדים בפתחה של תקופה חדשה במיניות הגבר. יש מחקרים העוסקים במרכיב הגנטי של שפיכה מוקדמת, וכמובן יש תרופה ספציפית (עדיין לא מאושרת ומשווקת בארץ) המעכבת שפיכה.

   

  שפיכה מוקדמת (Premature Ejaculation) היא אחת הבעיות השכיחות בתפקוד המיני של הגבר, וסובלים ממנה בין 30 עד 40% מהגברים. השפיכה המוקדמת מאופיינת כמצב בו גבר, באופן קבוע ופעמים חוזרות, מגיע לשפיכה עם גירוי מינימלי לפני, בזמן או מיד לאחר החדירה, מצב הגורם תסכול אישי ופוגע ביחסים.

   

  תהליך השפיכה הוא מורכב, ומטרתו הסופית היא כמובן העברת זרע מאיבר המין של הגבר לזה של האשה. בתהליך זה הזרע, הנמצא בשלפוחית הזרע, בדרכי הזרע ובשופכה האחורית, יוצא בעוצמה ובקצב מהשופכה ומלווה בתחושת הנאה וסיפוק של אורגזמה. כל הפרעה בהליך זה, כגון שפיכה מוקדמת, שפיכה מלווה בכאב או חוסר שפיכה, יכולה לפגוע באיכות התפקוד המיני של הגבר ושל בני הזוג יחד.

   

  האיפיון לשפיכה מהירה יכולה להיות ראשוני, כלומר, מוּלדת (כבר מהנסיונות הראשונים לקיום יחסי-מין), או משני (כתוצאה משינויים פיזיים בריאותיים דוגמת סוכרת, פגיעה בחוט השדרה, טיפולים כימותרפיים וכו', או שינויים נפשיים - לחץ ומתח או שינוי במערכת היחסים). יש גם שפיכה מוקדמת מצבית, כלומר עם אשה אחת יש בעיה, עם אחרת... אין. אופססס.

   

  ההגדרות של שפיכה מוקדמת משתנות עם השנים. בעבר הגדירו שהגבר גומר מהר אם הוא אינו מביא לפני השפיכה את זוגתו לידי אורגזמה ביחסים מלאים. היום ברור לכולם שזה לא מדד יעיל, שכן זה מוציא את הרוב המכריע של הגברים עלובים למדי.

   

  ההגדרה העדכנית קצת יותר מדויקת. IELT-  Intravaginal Ejaculatory Latency Time. אם ידוע שהממוצע של הגברים בעולם מבחינת זמן שהייה בנרתיק האשה הוא 2-3 דקות, הרי שבמדידת זמן תוך- נרתיקי עם סטופר, אצל הגברים הסובלים משפיכה מוקדמת הזמן הוא פחות מדקה. גם הגדרה זו בעייתית ונתונה להשגות כאלו ואחרות. בקיצור, אין עדיין הגדרה סופית שתניח את דעתנו המקצועית.

   

  זוגות של תאומים

  בזמן האחרון התחילו לצוץ כמו פטריות אחרי הגשם מחקרים המדברים על קשר גנטי ואפילו מזהים את הגן המסוים, הגן של הפז"מ. שתי עבודות מפינלנד בדקו זוגות של תאומים והשוו אותם לקרובי משפחה אחרים, כמו אחים, בסך הכל קרוב ל-4,000 איש, בני 18 עד 48, ובדקו את הפעילות המינית שלהם בהתייחס לשפיכה מהירה, שפיכה מעוכבת והפרעות זיקפה. נמצא קשר גנטי רק לגבי שפיכה מהירה ב-28% מזוגות התאומים, בעבודה אחרת מאותה קבוצה כשבדקו 3000 תאומים והשוו לקרובי משפחה אחרים מה קורה בקיום יחסי מין בפעם הראשונה – נמצא ששפיכה מהירה היתה יותר נפוצה אצל זוגות התאומים – גם כאן הועלה הקשר הגנטי.

   

  מרסל וולדינגר, מחלוצי החוקרים של שפיכה מהירה בהולנד, פרסם עבודה שבדקה את הגנטיקה של כ-90 גברים הסובלים משפיכה מוקדמת כל החיים והזמן התוך-נרתיקי שלהם הוא פחות מדקה. במחקר נמצא שהיה שינוי משמעותי ברור בגנים האחראים על המעבר של סרוטונין בסינפסה וברצפטור שלו בגברים עם שפיכה מהירה.

   

  5HTTLPR הוא גן המקור לפעילות של סרוטונין. יש לו שלוש גרסאות - LL LS SS. הקבוצה ההולנדית מצאה שגברים עם הגרסה LL גומרים פי שתיים יותר מהר מאלו שיש להם SS או SL.

   

  עבודה מטורקיה שהתבצעה על 40 גברים עם שפיכה מהירה ועבודה חדשה מהחודש האחרון מאיראן על 80 גברים אישרו את קיומו של הקשר הגנטי ואף הצליחו לבודד את חלקי הגן הבעייתיים. עד שיימצא טיפול גנטי נצטרך להסתפק בשיטות הקיימות (ראו בספר פז"מ), ובינתיים - תחזיקו מעמד, נראה שהעזרה ממש בדרך.

   

  שנה טובה!

   

  • עידן מיליצ'ר הוא סקסולוג ומטפל זוגי. ניתן לשלוח עבורו שאלות למערכת, אבל לצערנו אין אפשרות לקבל תשובה אישית לכל פונה.

   


   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המצב גורם תסכול אישי ופוגע ביחסים
  צילום: Index Open
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים