שתף קטע נבחר

תושבים בשלומי לבג"ץ: כופים עלינו חינוך דתי

15 תושבים טוענים שהם מחויבים לשלוח את ילדיהם לחטיבת ביניים ממלכתית-דתית: "ההשלכות הלימודיות והנפשיות מחייבות למנוע כפייה דתית בצורתה המכוערת ביותר". ראש המועצה בתגובה: נודף מהתביעה ריח פוליטי על חשבון הילדים

האם המדינה שוללת את זכויות ההורים לבחור את אופי החינוך של ילדיהם? כך טוענים 15 תושבי המועצה המקומית שלומי שבצפון, שעתרו היום (ג') לבג"ץ יחד עם יו"ר סיעת מרצ, ח"כ אילן גילאון, נגד שר החינוך וראש המועצה. הם דורשים לבטל את הגדרתה של חטיבת הביניים אורט שלומי כשייכת לזרם הממלכתי, וכן לאשר להם לרשום את ילדיהם לבית-ספר בגליל המערבי, כפי שהיה נהוג עד כה.

 

אותם ילדים לא החלו עדיין את שנת הלימודים. בעתירה נטען כי התושבים מחויבים לשלוח את ילדיהם לבית ספר שהוא למעשה ממלכתי-דתי, למרות שהם מעוניינים שאלו ילמדו בבית ספר ממלכתי. זה נעשה, לדבריהם, על-ידי הגדרת אורט שלומי כשייך לשני הזרמים בעת ובעונה אחת.

 

ההורים טוענים שבכך נשללת זכותם הבסיסית לחנך את ילדיהם לפי השקפת עולמם, ונכפה עליהם לשלוח את ילדיהם למסגרת דתית בה הם חשופים לאורח חיים אמוני, נדרשים להשתלב במערכת חברתית דתית ולהיתפס כמיעוט יוצא דופן. 

מגישי העתירה הדגישו שהם אינם כופרים בזכותם של אחרים לבחור בדרך חינוך זו, אולם היא אינה מתאימה להשקפת עולמם ולדרך חייהם.

 

"העותרים רואים בחיוב לשלוח ילדים חילונים לבית ספר ממלכתי-דתי כפייה דתית בצורתה המכוערת והמבישה ביותר", נכתב. אחרי שפנו לרשויות והתדיינו מולם חודשים ארוכים ללא הועיל, לטענתם, הם מבקשים את עזרת בית המשפט.

 

"ברור כי הכנסתם של תלמידים למערכת שאינה עולה בקנה אחד עם השקפת עולמם הנה מעשה שהשלכותיו עשויות להיות חמורות. המשמעויות הלימודיות והנפשיות של מהלך זה מחייבות הימנעות מכפייה לכל הפחות כל עוד קיים ולו ספק בחוקיות הכפייה", נטען בעתירה.

 

ראש מועצת שלומי, גבי נעמן, כינה את העתירה "תביעה קנטרנית שנודף ממנה ריח פוליטי על גבם של התלמידים". לדבריו, "המיזם להקמת בית ספר תיכון בשלומי, המאחד תחתיו את הזרמים הממלכתי והממלכתי-דתי, קיבל את ברכתו של שר החינוך גדעון סער ואף את הגושפנקא בדחיית עתירה מנהלית דומה שהגישו אותם הורים לפני כחודש לבית המשפט המחוזי בחיפה".

 

נעמן ביקש להדגיש כי "ההורים הם אלה שבוחרים את מסלול הלימודים של ילדיהם, בין אם מדובר במסלול ממלכתי ובין אם מדובר במסלול ממלכתי-דתי, וזאת ללא כל כפייה. אני מקווה כי הפרשה תגיע בהקדם לסיומה על-מנת לאפשר לתלמידים לפתוח באיחור של מספר שבועות את שנת הלימודים תש"ע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
מיעוט יוצא דופן? אילוסטרציה
צילום: שאול גולן
מומלצים