שתף קטע נבחר

חסר כסף בקופה? המתדלקים עדיין משלמים

סונול ממשיכה לכפות על המתדלקים והקופאים בתחנות הדלק להשלים חוסרים בקופה. סגנית שר התמ"ת: "אגף הפיקוח בתמ"ת יבדוק את חוקיות הנושא". הלקוח: "סונול מפרה את החוק וצריכה לבקש סליחה מעובדיה". סונול בתגובה: "הקופאים אחראים על מחזור החנות ולכן הם צריכים להשלים את החוסרים"

זה נמשך: חברת הדלק סונול משלימה חוסרים בתחנות הדלק ובחנויות הנוחות שלה על חשבון המתדלקים והמוכרים. לפני מספר שנים נחשף ב-ynet כי חלק מחברות הדלק גובות ממתדלקים כסף שאבד או נגנב במהלך המשמרת, במרבית המקרים - בלא שיש חשד שהעובד גנב את הכסף ובלא שהחברה פונה למשטרה בעניין. בעקבות החשיפה, הודיעו חלק מהחברות כי יפסיקו את הנוהל, אך הנה מתברר כי בסונול הוא נמשך.

 

עמית הרפז, יזם טכנולוגיה וחבר המועצה המקומית ראש פינה, נסע ביום שישי עם משפחתו לירושלים דרך בקעת הירדן, ועצר בדרך בתחנת דלק של סונול בשדה תרומות שבעמק בית שאן. "תדלקנו ואחר כך קנינו דברים לילדים בחנות הנוחות", הוא מספר, "אחרי שחזרנו לאוטו, גילינו שהקופאית, שלמעשה היא גם המתדלקת, כי זאת תחנת דלק קטנה - נתנה לנו עודף של חמישה שקלים יותר מדי. החלטנו שכשנחזור במוצאי שבת נקפוץ לשם שוב ונחזיר לה את הכסף".

 

"אם הייתי משוכנע שיהיה מחסור של חמישה שקלים בקופה וזה לא יהיה על חשבון המתדלקת לא בטוח שהייתי טורח", מציין הרפז, "אבל אני חי בתוך עמי והייתה לי הרגשה שזה לא בדיוק מה שיקרה. ואכן, כשהגענו במוצ"ש אז פגשנו את אותה בחורה, והיא אמרה שמנהל המשמרת אמר לה שינכו את הכסף משכרה. כמובן שהחזרתי לה את הכסף. זאת חוצפה אמיתית".

 

הרפז לא הסתפק בהחזרת הכסף אלא גם פנה לסונול, ונענה כי מדובר במדיניות קבועה של החברה. נציגת שירות הלקוחות מסרה לו (ול-ynet) בתגובה: "תפקיד הקופאים בחנויות הנוחות של סונול , כמו במרבית המקומות , הוא תפקיד אחראי הכולל ניהול הקופה ואחריות למחזור הכספי של החנות. מוסכם כי במידה ויש חוסרים לא מוסברים , על העובד להשלימם. כמו כן נציין שעובדי החנויות מתוגמלים על עמידה ביעדי המכירות".

 

"בקשו סליחה ומחילה מהעובדים"

הרפז כתב לה בתשובה כי: "אני מצטער לשמוע שמדובר בעבירה מתמשכת על החוק ולא במעידה חד פעמית. אני מניח שתתיחסי בחומרה רבה לתופעה של נהגים שיקחו מתחנות סונול כל מיני דברים קטנים, לדוגמא: מגבים, עטים, או אולי במבה מהחנות. לדעתי במקרה כזה, בעיקר אם הדבר יהפוך לשיטה תפני לעזרת השלטון - משטרה - בתי משפט. אין שום הבדל בין הגנבות הקטנות האלו שהן עברה על החוק, לבין ההשלמות הקטנות שאתם גובים מעובדיכם. כתאגיד אדיר כוח אתם מתנהגים באופן מחפיר.

 

לדעתי, לא מדובר כאן רק בהפרת חוק כי אם גם בפגיעה בכבוד האדם העובד, וחשד ביושרו. אני מציע לך ולמעסיקיך להשתמש ביום הכיפורים הקרב כדי לבקש סליחה ומחילה מהעובדים שלכם". 

 

בנוסף לפנייתו לחברה, פנה הרפז גם לסגנית שר התמ"ת, אורית נוקד, התלונה התקבלה בלשכת סגנית שר התמ"ת אורית נוקד. נוקד מסרה בתגובה: "אומנם מדובר רק בחמישה שקלים, אבל בעיני דין פרוטה כדין מאה ולכן העברתי את התלונה לאגף הפיקוח על יחסי העבודה במשרד על מנת שיבדוק את חוקיות הנושא".

 

משרד התמ"ת הבהיר בעבר כי השלמת חוסרים על חשבון העובדים מהווה עבירה על החוק. ל-ynet נודע כי כדי להפוך את הנוהל לחוקי, לכאורה, נוהגת סונול להחתים את העובדים על מסמך שבו הם מסכימים לגביית התשלום. זאת, למרות שלא ברור אם עובד שמסרב לחתום על הטופס יוכל לעבוד בחברה ולכן לא ברור אם הדבר אכן נעשה בהסכמה.


פורסם לראשונה 16/09/2009 15:02

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תחנת דלק של סונול (צילום אילוסטרציה)
סגנית שר התמ"ת, אורית נוקד
צילום: איציק שוקל
צילום: ליאור פלד
עמית הרפז
צילום: ליאור פלד
מומלצים