שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  בוטלה האקדמיה הישראלית לתיאטרון
  שינויים קיצוניים באופן בחירת ההצגות המתמודדות על פרסי התיאטרון הישראלי, בעקבות ביקורת קשה שהושמעה נגד הליכי קבלת ההחלטות, מבנה האקדמיה ומניעיה. סוף טוב?

  האולם החצי-ריק בטקס פרסי התיאטרון שנערך באפריל באולם הבית של תיאטרון באר-שבע, מחאות מצד היוצרים וגם התקשורת שאיבדה עניין ואמון במוסד, הבהירו להנהלת הפרס השנתי מעל לכל ספק שדרוש שינוי. כעת הוחלט שם להוציא את שיבוץ המועמדויות של ההצגות בקטגוריות השונות, מידי מנהלי התיאטרונים ובכך תימנע קבלת החלטות מוטות שנובעות משיקולי תועלת זרים.

   

  ההחלטה הראשונית היתה למנות ועדה חיצונית שתיבנה מחדש את הגופים הבוחרים במועמדים ואת חלוקת הקטגוריות. על הרכב הוועדה החיצונית התקבלה הסכמה גורפת ובה נבחרו לכהן אורי עופר, שמוליק עומר, ירון סדן, מרים קייני ונציג אמ"י, יעקב מנדל. בעקבות סדרת מפגשים עם מנהלי התיאטרונים והמנהלים האמנותיים כמו גם עם יו"ר ועדת השיפוט, השופט בדימוס שלי טימן, גובשו ההחלטות שהוצגו אתמול (ד') בפני הנהלת הפרס.

   

  את מקום האקדמיה לתיאטרון שמנתה מאות חברים, רבים מהם כלל אינם נמנים על העושים במלאכת התיאטרון, תחליף ועדה בת אחד עשר חברים, שכולם באים מתחומי העשייה התיאטרונית או תחומים נלווים לה. בכך, יחסכו התיאטרונים הוצאות נלוות של עשרות אלפי שקלים כדי לאפשר את צפייתם של חברי האקדמיה בהצגות המתמודדות. חברי הוועדה והעומד בראשה, ייבַּחרו על ידי הנהלת הפרס.

   

  לוועדה הנבחרת תוגש רשימת הצגות מועמדות על ידי הנהלות התיאטרונים. הוועדה תבחר את ארבע ההצגות שיתמודדו על פרסים בקטגוריות השונות. אחרי שייבחרו ההצגות יצטרפו לחברי הוועדה שבעה חברים נוספים, שייצגו את הארגונים השונים (שחקנים, במאים, מוזיקאים, מחזאים, עיתונאים ועוד) שישלימו את תהליך הצפייה בהצגות. בחירת הזוכים תיערך עשרה ימים לפני הטקס. ועדת השיפוט תסיים את תפקידה בתום הטקס, אך חבריה יוכלו לשמש בתפקיד עוד שתי קדנציות.

   

  שינויים גם בקטגוריות

  בניגוד לשנים עברו, מהשנה הקרובה לא יוענק פרס להצגה הטובה ביותר. קטגוריה זו תפוצל לפרס שיוענק למחזה המקורי הטוב ביותר ומחזה המתורגם הטוב ביותר. ועדת הפרס החליטה לבטל גם את קטגוריות השחקן והשחקנית המבטיחים. פרס למחזמר, למוזיקה ולכוריאוגרפיה יינתנו רק בשנים בהן יהיו מספיק מועמדים בקטגוריות אלה.

   

  על מנת להחזיר גם את אמון הציבור באירוע, אישרה ועדת הפרס את קיומה של חגיגת תיאטרון שנתית שתיערך כחודש לפני הטקס.

  זו תכלול בכורות להפקות חדשות, כנסי תיאטרון, תערוכות ותוכניות שיוקדשו לנושא בתקשורת.

   

  נציג מכל תיאטרון יהיה חבר בוועדה נוספת שתרכיב את התוכנית האמנותית של חגיגת התיאטרון ששיאה יהיה בטקס חלוקת הפרסים. "זה היה הליך לא פשוט שלווה במאבקים לא קלים", אמרו ל-ynet גורמים המקורבים להנהלת הפרס, "יש כאן הרבה אגו ומלחמות כוח אבל אנחנו מקווים שמעכשיו, כשאנשי תיאטרון הם אלה שיבחרו את המועמדים, נחזיר את אמון היוצרים, השחקנים והציבור".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מנדל (משמאל). שינויים מפליגים
  צילום: איציק בירן
  7 לילות
  מומלצים