שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הצגת השנה: "אנדה" של בית ליסין

  בטקס פרסי השנה בתיאטרון קטפה "אנדה" של בית ליסין את תואר הצגת השנה, מחזאי השנה ותפקיד ראשי לשחקנית. גם "כנר על הגג", "הנפש הטובה מסצ'ואן" ו"אמדאוס" קטפו שלושה פרסים. פרס מפעל חיים ליעקב בודו

  היום (ו') נערכה החגיגה הגדולה של התיאטרון הישראלי, במשכן החדש של התיאטרון העירוני באר שבע, שחוגג 35 שנה להיווסדו. טקס פרסי התיאטרון הישראלי היה מעניין, וסיפק תחרות צמודה בין מספר הצגות שבלטו השנה. אפשר לומר כי ההצגה "אנדה" היא המנצחת הגדולה של הטקס; "אנדה" של תיאטרון בית ליסין קטפה שלושה פרסים בשלוש קטגוריות מרכזיות; הצגת השנה, מחזאי השנה עבור הלל מיטלפונקט ופרס התפקיד הראשי לשחקנית קרן צור.

   

  מיטלפונקט, בקבלו את הפרס, אמר דברי תודה מיוחדים לאימא שלו, שסיפור עלייתה לארץ הוא לב לבו של המחזה ואמר: "הפעם אני באמת נורא מתרגש, כי זה קרה לי עם מחזה שהוא החשוב ביותר שכתבתי. זה מחזה על אנשים דחויים שהחברה הישראלית לא קיבלה עד היום, ומחכה שימותו בכדי לא לתקן את העוול, כי לתקן עוולות עולה כסף".


  מיטלפונקט מקבל את הפרס (צילום: הרצל יוסף)

   

  שלושה פרסים הוענקו גם למחזמר "כנר על הגג" של הקאמרי: מחזמר השנה, פרס לשחקן בתפקיד ראשי עבור נתן דטנר ופרס עיצוב התנועה עבור האמריקני דניס קורטני. דטנר התקשה להסתיר את התרגשותו כשעלה לבמה ובין היתר אמר: "כשאתה לא מקבל פרסים אתה אומר - מי צריך אותם, אבל כשאתה מקבל, במיוחד על תפקיד כזה, ההתרגשות היא אדירה".

   

  דטנר לשחקנים - תילחמו

  דטנר הוסיף כי לגלם את טוביה החולב היה עבורו הזדמנות חד פעמית. "זה תפקיד שנושא אותך על כפיים ומביא עבורי מורשת אישית ומשפחתית. אני רוצה לומר תודה לנועם סמל, שהיה משוכנע שהתפקיד מגיע לי, למרות שלא קיבלתי אותו על מגש של כסף. נלחמתי עליו, וזה מסר לשחקנים - תילחמו על תפקידים שאתם מאמינים בהם". דטנר גם הודה לבמאי משה קפטן ואמר: "אני לא מבין איך לא נתנו לו פרס על עבודתו הנפלאה. בעיני הוא יוצר ענק".

   

  דטנר מתוך "כנר על הגג" (צילום: ז'ראר אלון)

   

  שלושה פרסים קיבלה גם ההצגה "הנפש הטובה מסצ'ואן" של הקאמרי; הבימוי שהוענק לאודי בן משה, פרס על תרגום המחזה לפרופ' שמעון זנדבנק, ופרס מלחין השנה לזמרת קרן פלס. בן משה אמר בקבלו את הפרס: "זה אושר גדול וכבוד להתחרות במורים שלי".

   

  את פרס מפעל חיים בתיאטרון ע"ש מאיר מרגלית העניק דן אלמגור לשחקן תיאטרון היידישפיל יעקב בודו, שנחשב לאחד מגדולי שחקני הבמה הישראלית. לבודו היתה מחווה מרגשת, כשנכדתו הקטנה ושחקני תיאטרון היידישפיל שרו לו ביידיש. תיאטרון היידישפיל של שמואל עצמון חוגג 20 שנה להיווסדו, והדבר אף הודגש בטקס.

   

  בהעניקו את הפרס אמר אלמגור בין היתר: "כצבר שחינכו אותו מילדות שהיידיש היא גלותית ונלעגת, ובזה מנעו ממנו את האפשרות לגלות את עושרה הנדיר, אני שמח להיגש את הפרס לבודו". בודו עצמו אמר לאחר קבלת הפרס: "אשקר אם אומר שאיני מתרגש עד דמעות".

   

  בודו: אני ממשיך

  בודו הוסיף כי "בדרך כלל כשמקבלים פרס מפעל חיים אומרים שזה מוקדם מדי וזה לא הזמן, אז אפתיע אתכם - זה בדיוק בזמן. ברוח הימים האלה, שבכל יום סוגרים מפעל, אני יכול לומר לכם - אל חשש, אני לא סוגר. גם אם תעשו שביתות תבעירו צמיגים - אני ממשיך".

   

  מתוך "הנפש הטובה מסצ'ואן" (צילום: גדי דגון)

   

  גם "אמדיאוס", בבימויו של עמרי ניצן, זכתה בשלושה פרסים: פרס שחקן המשנה של איתי טיראן, פרס על עיצוב תלבושות למעצבת רותי דר ופרס על העלאה מחודשת של מחזה בתיאטרון. 

   

  בפרס שחקנית המשנה זכתה מיקי פלג רוטשטיין על תפקידה כויויאן בהצגה "משוגעת" של הבימה. בפרס הצגת הבידור של השנה זכתה "שירת העצבים" מאת אפרים סידון, בבימויה של דניאלה מיכאלי ובהפקת צוותא ומנטבר הפקות.

   

  פרס השחקן המבטיח של השנה הוענק לדן שפירא, על תפקידו בהצגה "אקווס" של בית ליסין. בפרס השחקנית המבטיחה זכתה רינת מטטוב על תפקידה ב"משוגעת". מטטוב היתה מועמדת לפרס זה גם על תפקידה ב"אוגוסט: מחוז אוסייג" של הבימה.

   

  פרס הקומדיה של השנה הוענק להצגה "שמו הולך לפניו", הפקה משותפת של הקאמרי ותיאטרון חיפה, בבימויו של משה נאור, ובכיכובם של תיקי דיין ושלמה בר-אבא. בפרס מתרגם השנה, יחד עם זנדבנק, זכה דורי פרנס, על תרגומו את "הלילה ה-12" עבור תיאטרון גשר.

   

  פרס עיצוב התאורה העונק למעצב אבי יונה בואנו (במבי) על "שונאים. סיפור אהבה" של גשר. בפרס

  עבור עיצוב תפאורה זכתה ענת שטרנשוס על עבודתה ב"משוגעת" של הבימה.

   

  במהלך הטקס נפרד עולם התיאטרון גם משחקנים יוצרים שהלכו לעולמם בשנה האחרונה, ביניהם

  גילי בן אוזיליו שהיתה מועמדת לפרס שחקנית בתפקיד ראשי על תפקידה ב"ירמה" של תיאטרון הרצליה, ניסן נתיב, חיים בנאי, אלישבע מיכאלי, שוש עטרי, מליקה שכטר, נחום בוכמן, אורנה יקיר ושחקנית תיאטרון גשר נלי גושבה.

   

  כל הפרסים/ כל הקטגוריות


  הצגת השנה

  אנדה, תיאטרון בית ליסין

   

  מחזאי השנה

  הלל מיטלפונקט, אנדה

   

  השחקנית הראשית של השנה

  קרן צור, אנדה 

   

  השחקן הראשי של השנה

  נתן דטנר, כנר על הגג, הקאמרי

   

  שחקן המשנה של השנה

  איתי טיראן, אמדאוס

   

  שחקנית המשנה של השנה

  מיקי פלג רוטשטיין, משוגעת, תיאטרון הבימה 

   

  מפעל חיים

  יעקב בודו

   

  במאי השנה

  אודי בן משה, הנפש הטובה מסצ'ואן, הקאמרי

   

  מחזמר השנה

  כנר על הגג, הקאמרי

   

  הצגת הבידור של השנה

  שירת העצבים, צוותא ומנטבר הפקות 

   

  הקומדיה של השנה

  שמו הולך לפניו, הקאמרי ותיאטרון חיפה 


  השחקן המבטיח של השנה

  דן שפירא, אקווס, תיאטרון בית ליסין 

   

  השחקנית המבטיחה של השנה

  רינת מטטוב, משוגעת

   

  עיצוב תנועה

  דניס קורטני, כנר על הגג, הקאמרי 

   

  תרגום

  פרופ' שמעון זנדבק (הנפש הטובה מסצו'אן), דורי פרנס (הלילה ה-12, תיאטרון גשר)

   

  מלחינת השנה

  קרן פלס, הנפש הטובה מסצ'ואן

   

  עיצוב תלבושות

  רותי דר, אמדאוס

   

  ההעלאה המחודשת של השנה

  אמדאוס

   

  עיצוב תאורה

  אבי יונה בואנו (במבי), שונאים. סיפור אהבה, תיאטרון גשר

   

  עיצוב תפאורה

  ענת שטרנשוס, משוגעת

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  דיין ובר-אבא ב"שמו הולך לפניו". הקומדיה של השנה
  צילום: עמית מגל
  בודו. פרס מפעל חיים
  צילום: אביגיל עוזי
  לאתר ההטבות
  מומלצים