שתף קטע נבחר

אחמדינג'אד: מאבק בישראל - חובה דתית ומוסרית

משעל וראש הג'יהאד האיסלאמי באו לתהלוכה המסורתית לרגל "יום ירושלים", אחמדינג'אד נאם ושוב הכחיש שואה - אך המחאה נגדו התעוררה. דיווחים: חאתמי הותקף, 2 נפצעו ו-10 נעצרו. הם קראו "לא עזה, לא לבנון, אקריב חיי למען איראן"

מחאת האופוזיציה הרימה ראש - דווקא ביום בו מזדהה איראן עם המאבק הפלסטיני, והנשיא ממשיך להשמיץ בחריפות את ישראל. אלפים יצאו הבוקר (יום ו') לרחובות טהרן לציין את "יום ירושלים". שוטרים רבים נפרסו כדי לאבטח את תהלוכת הענק המסורתית, ולפי דיווחים שונים פרצו עימותים אלימים עם תומכי אופוזיציה, בהם גם מנהיגי המחאה - שאחד מהם הותקף.

 

נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, נשא נאום באוניברסיטת טהרן אחמדינג'אד ואמר כי "הציונים הם הפושעים הגדולים ביותר בהיסטוריה, התנגדות לציונים היא חובה לאומית ומצווה דתית וחובה אנושית. המשטר הציוני הוא עץ עם שורשים רקובים". הוא הוסיף כי "ברור שהמשטר המזויף הזה הוקם בשל מטרות קולוניאליסטות ואין היגיון מאחורי הקמתו". בתגובה קראו המתפללים "מוות לישראל".

 

 

אחמדינג'אד גם שוב רמז שהשואה לא התרחשה. לדבריו, "אם השואה תוכננה על ידי המערב, מדוע אתם לא מאפשרים לחקור אותה? השואה הפכה לקופסה שחורה והם לא מרשים לאף אחד לפתוח אותה ולבדוק אותה... אם האירוע הזה כל כך חשוב מדוע אתם לא מרשים לנו לחשוף את המציאות לכל העולם?"

 

נשיא איראן חזר על "הצעתו" מהעבר, לפיה על היהודים להגר למדינות אחרות, ואמר: "מדוע הם לא מהגרים לקנדה או לארה"ב? הם יכולים ללכת לגור במדינות אחרות. העם הפלסטיני לא צריך לשלם על הפשע שלכם. מהו החטא שהפלסטינים עשו?"

 

גם מוסווי בא, לכמה דקות

האופוזיציה באיראן הודיעה כי גם תומכיה ייצאו לרחובות בהזדמנות זו, כדי להביע מחאה נגד תוצאות הבחירות לנשיאות לפני שלושה חודשים, בהן נבחר אחמדינג'אד לכהונה נוספת. לפי דיווחים בלתי רשמיים מנהיגי האופוזיציה מהדי כרובי והנשיא לשעבר מוחמד חאתמי הצטרפו לתומכיהם בטהרן. על פי אחד הדיווחים, חאתמי הותקף בידי הבסיג', המיליציה העממית התומכת באחמדינג'אד. הוא לא נפגע. לפי סוכנות ידיעות ממשלתית, המנהיג מיר חוסיין מוסווי הגיע לתהלוכה לכמה דקות בלבד ועזב במכוניתו.


מפגיני אופוזיצה נושאים את תמונתו של מוסווי, היום (צילום: AFP)

 

עימותים פרצו ליד השדרה הראשית בטהרן, ולי עסר, עם המפגינים שקראו סיסמאות כמו "מוות לדיקטטור" וקריאות נגד יום ירושלים כמו "לא עזה, לא לבנון, אקריב את חיי למען איראן". עוד דווח כי שני מפגינים נפצעו. מפגינים יצאו לרחובות גם בערים נוספות במדינה, כמו איספהאן ושיראז.

 

לפי סוכנות הידיעות האיראנית אירנ"א, ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, ומזכ"ל הג'יהאד האסלאמי, רמדאן שלח, הגיעו לטהרן כדי להשתתף בתהלוכה שנערכת מדי שנה בעידוד השלטונות.


שורפים דגלי ישראל, היום בטהרן (צילום: AFP)

 

רפסנג'אני נושל מהדרשה

זו הפעם הראשונה זה 25 שנה שאת תפילת יום השישי של יום ירושלים לא מוביל הנשיא לשעבר אכבר האשמי רפסנג'אני, שתמך במוסווי בבחירות. הוא הוחלף על ידי דרשן שמרן, אחמד חאתמי (אין קשר משפחתי לנשיא לשעבר מוחמד חאתמי - ד.כ).

 

השמרנים מתחו ביקורת חריפה על רפסנג'אני לאחר שהתבטא נגד הבחירות בתפילת יום השישי בחודש יולי, וקרא לשחרור אלה שנעצרו בהפגנות לאחר הבחירות.

 רפסנג'אני המעיט בחשיבות החלפתו ואמר כי "זה לא משנה כל כך מי ינאם כל עוד הנואם יגן על זכויות הפלסטינים ויגנה את פשעי ישראל".

 

יום ירושלים מצוין באיראן מדי שנה ביום השישי האחרון של חודש הרמדאן ובקהילות שיעיות ברחבי העולם המוסלמי. גם ארגוני הטרור שתחת חסותה חוגגים את היום הזה כמו חיזבאללה וחמאס. היום נקבע בשנת 1979 על ידי מנהיג המהפכה האסלאמי האיתוללה רוחאללה חומייני, לאות הזדהות עם המאבק הפלסטיני נגד ישראל ומסמל את השאיפה לשחרור ירושלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחמדינג'אד. "אין היגיון בהקמת המשטר הציוני"
צילום: AFP
התהכלוכה בטהרן, היום
צילום: AFP
חאתמי אחרי שהותקף
כרזה אנטישמית, היום בטהרן
צילום: רויטרס
מומלצים