שתף קטע נבחר

הפד מתכנן להגביל את שכר הבנקאים

בניסיון להגביר את הפיקוח על מידת הסיכון שנוטלים על עצמם המוסדות הבנקאיים. בנוסף, דווח כי רשות ניירות ערך האמריקנית תקבע כללים חדשים לפיקוח על סוכנויות דירוג אשראי

הפדרל ריזרב (הבנק המרכזי של ארה"ב) מתכנן חוקים חדשים שיגבילו את השכר המוענק בבנקים, כדי למתן את התיאבון המוגר לסיכון, שמואשם ביצירת המשבר הפיננסי הגלובלי הנוכחי. הזעם הציבורי שמופנה כנגד הפיצוי האסטרונומי שמקבלים חלק מהבנקאים הגיע עד לרמת ה-G20, שמנהיגיהן נפגשים בשבוע הבא בפיטסבורג.

 

 

צרפת וגרמניה מפעילות לחצים על ארה"ב לפעול בעניין בפגישה, ומארה"ב כבר נמסר כי המדינה מתכוונת לפעול כנגד לקיחת הסיכונים המוגזמת שעמדה בבסיס המשבר. מקור בפד אמר אתמול (ו') כי החוקים החדשים יוצגו בשבועות הקרובים, ויחולו על כל עובד שנמצא במעמד של לקיחת סיכונים שעלולים לסכן את המוסד כולו.

 

 לדברי המקור, החוקים מכוונים לכל החברות שנמצאות תחת פיקוחו של הפד, והאכיפה תתבצע במסגרת סמכויותיו הקיימות של הבנק המרכזי.

 

הפסדי עתק שנגרמו כתוצאה מהימורים מסוכנים על משכנתאות סאב-פריים גרמו להרס של חלק מהמוסדות הפיננסיים הוותיקים ביותר בארה"ב, והחמירו את המיתון, שגבה כבר מיליוני משרות. מועצת היציבות הפיננסית, שנמצאת תחת פיקוח פורום ה-G20 ותפרסם קווים מנחים כבר בפסגה הנוכחית, הודיעה השבוע שבנקים בעלי הלימות הון נמוכה לא יוכלו לשלם בונוסים גדולים.

 

 ממשל אובמה מינה כבר אחראי על ענייני השכר, שיפקח על שכר הבכירים בחברות שמקבלות סיוע מכספי משלמי המסים. הממשל רמז כי הוא מתכוון לנקוט בצעדים נוספים בעניין. לדברי גורמים בתעשייה, חברות פיננסיות רבות כבר שינו את מנהגי הפיצוי שלהם לקראת החוקים החדשים של הפד.

 

מגבירים פיקוח על סוכנויות דירוג האשראי

עוד דווח אמש כי הרגולטורים בארה"ב פועלים להקשחת הפיקוח על סוכנויות דירוג אשראי, שיש המאשימים אותן בכישלון להתריע בפני המשקיעים על הסיכונים שהובילו לקריסה הגלובלית. רשות ניירות ערך האמריקנית הודיעה בסוף השבוע כי חבריה הצביעו פה אחד על חוקים חדשים "שיגבירו את הפיקוח על סוכנויות דירוג אשראי באמצעות הגברת החשיפה ושיפור איכות דירוגי האשראי".

 

חלק מהחוקים החדשים ייכנסו לתוקף באופן מיידי. אחרים נתונים לתקופת "תגובות הציבור" של 60 יום. יו"ר הרשות, מארי שפירו, אמרה כי "הצעות אלו נחוצות מכיוון שהמשקיעים מתייחסים פעמים רבות לדירוגים כשהם שוקלים האם לרכוש או למכור נייר ערך מסויים. הסתמכות על דירוגי אשראי לא שירתה אותם היטב בשנים האחרונות, ואנו צריכים לעשות ככל שביכולתנו כדי לשפר את מהימנות והגינות הליך הדירוגים, ולתת למשקיעים את ההקשר ההולם להערכה האם הדירוג ראוי לאמונם".  

 

הרשות מסרה כי היא מבקשת "הגדלת חשיפה" מ-10 סוכנויות דירוג האשראי שנמצאות כיום תחת פיקוחה, בהן S&P, מודיס ופיץ'.

 

מתחילים לפרק את תוכניות החירום

במקביל, הודיע שר האוצר האמריקני טימותי גייתנר כי הוא מסיים את תוכנית החירום שביטחה נכסים בהיקף של כ-3 טריליון דולר של קרנות נאמנות הפועלות בשוקי הכסף. לדבריו, "הסיכון לקריסה קטסטרופלית של המערכת הפיננסית פחת, והצורך בחלק מתוכניות החירום שיושמו בחלק הקשה ביותר של המשבר פחת גם הוא".

 

בשבוע שעבר אמר גייתנר כי המערכת הפיננסית היא בריאה מספיק, ולכן ניתן לפרק חלק מהתוכניות שנפתחו לפני שנה, אחרי קריסת ליהמן ברדרס שהובילה למשבר הפיננסי החריף ביותר בשבעה עשורים. לפי האוצר האמריקני, לא נגרמו למדינה הפסדים מתוכנית הביטוח האמורה, ולמעשה, האוצר גרף רווח בהיקף של 1.2 מיליארד דולר מדמי ההשתתפות ששילמו הקרנות.

 

קרנות מסוג זה חביבות במיוחד על משפחות וחברות, ונחשבות לבטוחות ולנגישות במיוחד, למרות שבדרך כלל הן אינן מקבלות ביטוח פדרלי. הקרנות הללו מציעות החזרים טובים מאלו של תוכניות חיסכון רגילות, ומשקיעות בדרך כלל בסוגי חוב בטוחים, כמו אג"ח ממשלתי. 


פורסם לראשונה 18/09/2009 23:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברננקי. חוקים חדשים
צילום: AFP
גייתנר. הסכנה לקריסה שככה
צילום: AFP
מומלצים