שתף קטע נבחר

התביעה בשבדיה: לא נחקור את העיתון

היועץ המשפטי בשבדיה קבע שהפרסום, לפיו חיילים ישראלים הרגו פלסטינים וקצרו את איבריהם כדי לסחור בהם, לא עורר פרובוקציה על רקע גזעי ולכן לא הפר את חוק חופש הביטוי

הכתבה שעוררה סערה, לטענת השבדים, לא היתה פרובוקטיבית: התביעה הכללית בשבדיה החליטה הערב (שבת) שלא לפתוח בחקירה נגד העיתון "אפטונבלדט", שפרסם תחקיר שטען כי חיילים ישראלים הרגו פלסטינים וקצרו את איבריהם כדי לסחור בהם.

 

המתיחות בין ישראל ושבדיה החלה עם פרסום הכתבה. ישראל תבעה מממשלת שבדיה לגנות את הפרסום, אך הממשלה בשטוקהולם סירבה - ואף נזפה בשגרירה השבדית בישראל, שהוקיעה את הפרסום.

 

התביעה בשבדיה בדקה שתי תלונות, שהעביר משרד המשפטים בשטוקהולם. היא קבעה כי העיתון לא עורר פרובוקציה על רקע גזעי, ולכן לא הפר את חוק חופש הביטוי הנהוג במדינה.

 

סוכנות ידיעות שבדית מסרה כי היועץ המשפטי, גוראן לאמברץ, שמונה על-ידי הממשלה לשמש כחוקר עצמאי בנושא - מפני שהוא היחיד במדינה שיכול לחקור מקרים מסוג זה - הוא זה שהחליט שלא לחקור את עורכי העיתון.

 

לאחר הפרסום גיבו בכירים בשבדיה את העיתון, בשם חופש הביטוי. שר החוץ השבדי, קרל בילדט, דחה את הדרישה הישראלית מארצו לגנות באופן פומבי את הפרסום.

 "חופש הביטוי וחופש העיתונות הם ערכים מהותיים מאוד באופן מסורתי בחוקה שלנו. ההגנה החזקה עליהם עשתה שירות טוב עבור הדמוקרטיה שלנו. אם הייתי מעורב בעריכת כל התוספות המוזרות באמצעי התקשורת השונים, כנראה שלא היה לי זמן לעשות שום דבר אחר".

 

מנגד בישראל דרשו התנצלות. סגן שר החוץ, דני איילון, אמר לאחר הפרסום: "אני תובע מממשלת שבדיה לגנות בצורה חריפה את המאמר האנטישמי חסר הבסיס". במקביל, הורה שר הביטחון, אהוד ברק, ליועץ המשפטי של מערכת הביטחון לשקול להגיש תביעת דיבה נגד העיתון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים