שתף קטע נבחר

ספרד מחרימה את מכללת אריאל: "בשטח כבוש"

הממשלה הספרדית, האחראית על תחרות "קרב 10 סולארי", ביטלה את השתתפות הפקולטה לארכיטקטורה מהמרכז האוניברסיטאי שבשומרון. "עשרת אלפים סטודנטים נפגעים ממאבק המנוגד לחוק הבינלאומי", האשימו במכללה

עוד ביטוי למאבק העולמי נגד מדיניות ישראל בשטחים - על גב האקדמיה: משרד השיכון הספרדי ביטל בשבוע שעבר את השתתפות המרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון (הידוע כמכללת אריאל - י.מ.ז) בשלב הגמר של תחרות בינלאומית בין פקולטות לארכיטקטורה.

 

מנכ"ל תחרות "קרב 10 סולארי" 2010, סרחיו וגה, מסר בהודעתו למרכז כי "ההחלטה התקבלה על-ידי ממשלת ספרד בהתבסס על העובדה כי האוניברסיטה ממוקמת בשטח הכבוש בגדה המערבית. ממשלת ספרד מחויבת לכבד את ההסכם הבינלאומי תחת המסגרת של האיחוד האירופאי והאו"ם, בהתייחס לאזור הגיאוגרפי הזה".

 

התחרות "קרב 10 סולארי" נערכת לראשונה ביוזמה אירופית, ומנוהלת על ידי משרד השיכון הספרדי. במסגרתה אמורה כל פקולטה לתכנן ולבנות "בית ירוק" המספק את צרכי האנרגיה של עצמו.

המרכז האוניברסיטאי אריאל עלה לשלב הגמר, יחד עם 20 אוניברסיטאות בעולם, לאחר שנתיים של פעילות משותפת עם הנהלת התחרות וממשלת ספרד.

 

במסגרת התחרות אף זכה המרכז האוניברסיטאי למענק של 100 אלף יורו מטעם המארגנים, לבניית בית לדוגמא (בגודל 75 מ"ר) בשלב התחרות הסופי שאמור להתקיים במדריד, ביוני 2010.

 

ביטול השתתפות הנציגה הישראלית בתחרות נבע מיוזמה של ארגון "ארכיטקטים למען צדק לפלסטינים", ובהמשך לחרם שמוביל זה זמן רב ארגון BNC - הוועדה הפלסטינית הלאומית לחרם אקדמי.

 

תמיכה מפתיעה מצרפת

בהמשך להחלטה אמרו בוועדה הפלסטינית הלאומית לחרם אקדמי כי "החרם יוגבר ויימשך על מדינת ישראל ומוסדותיה, כולל כל האוניברסיטאות בישראל, עד אשר יסתיים הכיבוש וישראל תאפשר את מימוש השיבה של הפליטים הפלסטינים לבתיהם המקוריים".

 

במרכז האקדמי אריאל אמרו: "אנו דוחים בשאט נפש את ההודעה החד-צדדית שקיבלנו ממשרד השיכון הספרדי. ההחלטה האנטי-אקדמית פוגעת בעשרת אלפים סטודנטים במרכז האוניברסיטאי,

ביניהם כ-500 סטודנטים ערבים הלומדים במוסד, ובפרט בסטודנטים יהודים וערבים הלומדים יחדיו בבית הספר לארכיטקטורה".

 

עוד הוסיפו כי "זהו ביטוי למאבק פוליטי לא לגיטימי המנוגד לחוק הבינלאומי ולאמנות הבינלאומיות בדבר החופש האקדמי, המופר בצורה בוטה וחד-צדדית בהחלטה זו. המרכז האוניברסיטאי אריאל, בשיתוף עם משרד החוץ וארגון האוניברסיטאות נגד החרם האקדמי, יפעל בכל האמצעים לחיסול תופעה זו".

 

מאבק המכללה זכה לתמיכה מפתיעה משהו מדיקנית בית הספר הגבוה לארכיטקטורה גרנובל שבצרפת, פרופ' פסקל רולט. היא שלחה למרכז מכתב תמיכה ובו ציינה: "אינני מסכימה להחלטה הספרדית מכיוון שפעילות אוניברסיטת אריאל מכוונת למצוינות אקדמית למען השלום. קבלו את מירב תמיכתי במצב קשה זה".

 

המידע הראשוני התקבל באמצעות האימייל האדום .

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מכללת אריאל. שאט נפש מההחלטה
צילום: מאיר פרטוש
מומלצים