שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מהיום: חיסונים לשפעת העונתית בקופות-החולים

  החיסון לשפעת החזירים עדיין לא כאן, אבל את החיסון לשפעת העונתית אפשר לקבל החל מהיום. כדי לעודד חיסון המוני, ינתנו החיסונים בחינם בכל הקופות. בשל הבהלה בציבור - צפויה התחסנות שיא

  קופות החולים הגדולות כללית ומכבי מתחילות השבוע במבצע חיסונים נגד שפעת החורף העונתית. בכללית יחלו היום (ג') במתן החיסונים ובמכבי בסוף השבוע.

   

  בכללית הזמינו מספר שיא של 700 אלף חיסונים ובמכבי 340 אלף. בקופת חולים לאומית הוזמנו 75 אלף חיסונים ויחלו לתת אותם בראשית אוקטובר. הקופות יזמנו בטלפון או בדואר אנשים בקבוצות הסיכון (בעיקר מבוגרים מעל גיל 65) להגיע ולהתחסן. בקופת חולים מאוחדת החלו אתמול (ב') במתן החיסונים נגד שפעת. הוזמנו 160 אלף חיסונים ונשלחו גלויות למבוטחים בקבוצות הסיכון המזמינות אותם להתחסן.

   

  כדי לעודד את הציבור להתחסן נגד השפעת יינתנו החיסונים ללא תשלום. במקביל משרד הבריאות צפוי להעלות קמפיין ובו יקרא לציבור להתחסן נגד שפעת החורף.

   

  "חשוב שחולים כרוניים וקשישים יתחסנו בהקדם"

  השנה, לאור מגיפת שפעת חזירים ובשל העובדה שנכון להיום אין עדיין בישראל חיסון למחלה, יושם דגש מיוחד על חשיבות ההתחסנות נגד שפעת החורף (ה"רגילה"). גם כדי להקל על העומס על בתי החולים והמרפאות וגם כדי למנוע

  תחלואה במקביל בשני הנגיפים, שעלולה, לדעת מומחים לגרום לשינויים בנגיף שפעת החזירים.

   

  משרד הבריאות ממליץ לחסן בשפעת תינוקות וילדים מגיל חצי שנה ועד חמש, מבוגרים מעל גיל 50, נשים הרות, חולים במחלות כרוניות, צוותי רפואה וכל מי שבא במגע קרוב עם החולים בקבוצות הסיכון.

   

  פרופ' אבי פורת, ראש חטיבת הבריאות במכבי ציין כי "חיסוני השפעת העונתית מונעים תחלואה קשה ויש חשיבות רבה לכך שחולים כרוניים וקשישים יתחסנו בהקדם".

   

  ד"ר אורית יעקובסון ,סמנכ"ל וראש חטיבת הקהילה בכללית: "השנה עולה החשיבות לקבלת החיסון, זאת על מנת לצמצם את היקפי התחלואה וחומרתה. אנו צופים כי השנה היענות הציבור לחיסונים תהיה מהגבוהות שידענו בשנים האחרונות זאת לנוכח החשש משילוב של שתי שפעות. אנו קוראים לציבור הלקוחות, עם דגש על האוכלוסיות המוגדרות כקבוצות הסיכון, להקדים ולהגיע לקבלת החיסונים עוד בטרם התפרצות נגיף השפעת העונתית".

   

  בכללית מזכירים לאוכלוסייה המבוגרת, מעל גיל 65 וכן לצעירים הסובלים ממחלות ריאה ולב או מדיכוי של מערכת החיסון להתחסן גם נגד דלקת ריאות. החיסון, הנקרא פנוימווקס עשוי למנוע סיבוכים משניים של תחלואת שפעת ובהם דלקת ריאות. בני 65 ומעלה צריכים להתחסן במנה אחת. חולים צעירים יותר צריכים להתחסן כל חמש שנים.

   

  אין מניעה מחיסון לשני סוגי השפעות

  ובתוך כך, בישיבה של הצוות לטיפול במגיפות, שהתקיימה אתמול (ב') הצוות המקצועי המייעץ למשרד הבריאות בנוגע להתמודדות עם שפעת החזירים העריכו כי בתוך שלושה חודשים, עד סוף שנת 2009, יהיו מספיק חיסונים נגד שפעת

  החזירים עבור כל קבוצות הסיכון. עם זאת נמסר כי אין עדיין החלטה האם לחסן נשים הרות וכי הצוות עוקב אחרי הדיווחים מהעולם ורק אז תתקבל החלטה כיצד לנהוג.

   

  ד"ר רן בליצר ראש המחלקה לתיכנון מדיניות בריאות בכללית ויועץ משרד הבריאות לענייני שפעת החזירים אמר כי אין מניעה להתחסן במקביל נגד שפעת החזירים ונגד השפעת העונתית. "אין שום הנחיה להמתין בין החיסונים ואפשר, אם יש צורך, לקבל במקביל את שני החיסונים, אחד ביד ימין ואחד ביד שמאל". עם זאת ציין כי קבוצות הסיכון של שתי השפעות אינן חופפות. בשפעת החזירים יחסנו אתץ קבוצות הסיכון הכוללות חולים עד גיל 65 ולגבי השפעת העונתית דווקא בני 65 ומעלה הם אלו שנמצאים בסיכון. "אם יש אנשים שלהם יומלץ בעתיד להתחסן נגד שפעת החזירים לאחר שהתחסנו נגד השפעת העונתית זה לא סותר".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  החיסון לשפעת העונתית. מהיום בישראל
  צילום: שלומי כהן
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים