שתף קטע נבחר

השביתה בכללית רפואה משלימה - חלקית בלבד

כמה שובתים? תלוי את מי שואלים. לפי ההנהלה, 60% מהמטפלים הגיעו לעבודה. לפי "כוח לעובדים" - רק 25%. העובדים טוענים שההנהלה מנסה להפחיד אותם. ההנהלה בתגובה: "מכבדים את זכות השביתה, לא נאפשר אלימות"

ארגון "כוח לעובדים" הכריז היום (ג') על שביתה בשירותי הרפואה המשלימה של קופת חולים כללית, אבל בשטח זה נראה יותר כמו עיצומים, ובוודאי שלא כמו שביתה ממש.

 

 

כמה עובדים שובתים? תלוי את מי שואלים. ההנהלה טוענת ש-60% מהמטפלים עובדים. ב"כוח לעובדים" טוענים שרק 25% מהמטפלים עובדים. מ"כוח לעובדים" נמסר כי "חלק מהסניפים בצפון הארץ סגורים לחלוטין, אך ההנהלה השקיעה מאמץ מיוחד כדי להשאיר את סניף הדגל ברחוב ארלוזורוב בתל-אביב פתוח, כסניף ראווה, שישדר לתקשורת 'עסקים כרגיל'".

 

פעילי "כוח לעובדים" הגיעו היום לסניפים כדי לעודד את המטפלים להמשיך בשביתה. בסך הכל, עברו הביקורים בשקט, למעט בסניף בחולון, בו אירעה תקרית לא נעימה. שני שובתים נכנסו למרפאה והפריעו למטפל בעבודתו. המטפל, בשל מחסור במקום, ביצע דיקור סיני למטופל במסדרון.

 

השובתים, שזעמו גם על שבירת השביתה וגם על הצפיפות בסניף, פתחו בשיחה עם המטופל, בזמן ששכב עם מחטים תקועים בגופו, והסיתו אותו נגד המטפל. האחרון הזעיק את המשטרה, שעיכבה את השניים לחקירה בחשד לפגיעה בסדר הציבורי.

 

"זו מדינה דמוקרטית, מותר לעובדים להתאגד"

פקידת קבלה בסניף בת"א אמרה ל-ynet: "חלק מהמטפלים לא הגיעו היום, ולכן נאלצנו לבטל חלק מהטיפולים. המטופלים מתרגזים, אבל אני דווקא מבינה את השובתים. זו מדינה דמוקרטית, ומותר לעובדים להתאגד כדי להילחם על הזכויות שלהם".

 

פרט לכך, ל-ynet נודע כי נרשמו מספר מקרים של מטופלים שביטלו את התורים מתוך הזדהות עם השובתים, אך עדיין חוייבו על הטיפול. מההנהלה נמסר כי אם הדברים אכן קרו, הם מנוגדים למדיניות חברת ש.ל.ה, לפיה המטופלים אינם משלמים בכלל על ביטולים.

 

תמי פוראן, פנסיונרית המטפלת ברפואה הודית, הגיעה במיוחד לסניף בת"א כדי לחזק את ידי השובתים. לדבריה, "אסור להם להיכנע לטרור שמפעילים עליהם. הבעיה של המטפלים האלטרנטיביים היא שהם אנשים נורא עדינים, וההנהלה מנצלת את זה, מתוך מחשבה שהם לא יעזו להיאבק ולפגוע במטופלים".

 

המטפלים השובתים, שהגיעו למרפאה אך אינם עובדים, טוענים שההנהלה מנסה להפחיד אותם כדי למנוע מהם לשבות. "הבוסים שלי אמרו לי שהשביתה תפגע לנו בשכר", טוענת קרן סיסו-רוסמן, מטפלת שיאצו ששובתת. "אבל אנחנו יודעים שאם לא נתארגן ולא נשבות, נמשיך לעבוד באותם תנאים מחפירים, ושלאיומים הללו אין שום בסיס".

 

פעילי "כוח לעובדים" טוענים שההנהלה מפיצה שמועות לפיהן כביכול השביתה עלולה לגרום להעברת השירותים למיקור חוץ. בהנהלה מכחישים את הטענות הללו מכל וכל. 

 

מהנהלת ש.ל.ה נמסר בתגובה: "אנו שמחים שמרבית המטפלים החליטו שהדרך למציאת פתרונות משותפים אינה עולה בקנה אחד עם פגיעה במטופלים ובזכותם לפרטיות, המעוגנת בחוק. אנו מכבדים את זכות ההתארגנות והשביתה, אך לא נאפשר אלימות מכל סוג שהוא".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כאן שביתה? אולי עיצומים...
צילום: תני גולדשטיין
צילום: תני גולדשטיין
תמי פוראן. מחזקת את ידי השובתים
צילום: תני גולדשטיין
קרן סיסו-רוסמן. "לאיומים אין בסיס"
צילום: תני גולדשטיין
מומלצים