שתף קטע נבחר

פנייה לרב הראשי: "כפרות – בלי צער בעלי חיים"

פעילי עמותת "תנו לחיות לחיות" צירפו חוות דעת הלכתית של הרב עובדיה לפיה יש לצמצם ככל שניתן את הצער לתרנגולים, והם מבקשים מהרבנים הראשיים: הורו לציבור להמיר את המנהג במתן כסף לצדקה. ומה אומר הרב מצגר?

עמותת "תנו לחיות לחיות" פנתה היום (ג') לרבנים הראשיים, הרב יונה מצגר והרב שלמה עמאר, וקראה להם להורות לציבור למנוע סבל מהתרנגולים המשמשים למנהג בכפרות או להמיר את שחיטתם במתן כסף לצדקה. במכתב העמותה, שהפך בשנים האחרונות לאחד מסימני יום כיפור, צויין: "מדי שנה אנו פונים אל צמרת ההנהגה הדתית, אולם ההתעללות נמשכת. מחובתנו המוסרית, יחד עם הרבנים, לפעול לצמצום סבלם העצום של העופות, עם פרוס השנה החדשה".

  

לטענת פעילי "תנו לחיות לחיות", העופות המיועדים לכפרות מוחזקים שעות ארוכות ולעיתים אף ימים בתוך קופסאות מבלי שניתנים להם מזון ושתייה, ורבים מהם מתים ברעב ובצמא עוד בטרם הם מובלים לשחיטה. "אנו פונים אליכם בכל לשון של בקשה להימנע מצער בעלי-חיים, לנהוג במידת הרחמים ולהעניק לברואי ה' את המינימום הדרוש להם בכדי לשרוד", הם כתבו לרבנים, "אנו ממליצים להניח בכל קופסה כלי עם מים ומעט מזון בכדי שאותם תרנגולי כפרות לא ימותו בייסורי רעב וצמא קשים".

  

במכתב, העשיר בפסוקים מהתנ"ך ובציטוטים מספרי ההלכה, צויין כי מחבר ה"שולחן ערוך", רבי יוסף קארו, פסק ש"יש למנוע המנהג", הרשב"א טען שהמנהג הוא "כדרכי האמורים", והרב חיים דוד הלוי כתב ששחיטת העופות גורמת לבעיות כשרות, צער בעלי-חיים, איסור בל תשחית ועוד.

  

"האיסור על גרימת צער לבעלי החיים נועד הן לשם הגנה על בעלי החיים והן למען הגן על נפשם של בני האדם עצמם – 'לבל תישחת ותידרדר לאכזריות'", נכתב בפנייה לרבנים הראשיים, "דווקא לקראת ראש השנה ויום כיפור, כאשר אנו מתפללים לה' שינהג בנו ברחמים ומבקשים שיחתום אותנו בספר החיים, צריכים גם אנחנו לנהוג רחמים בסובבים אותנו, כולל בבעלי-החיים, ולחוס על חייהם. אין ספק שנטילת נפשותיהם של אלפי יצורים חיים, ברואי ה', לא תוכל להיזקף לזכותנו".

  

ב"תנו לחיות לחיות" צירפו חוות דעת הלכתית של הרב עובדיה יוסף – כפי שנשלחה על ידי תנועת ש"ס – ולפיה מדובר במנהג בלבד ולכן יש לצמצם ככל שניתן את הצער לתרנגולים או לתת צדקה במקום לשוחטם.

  

"מנהג הכפרות נעשה על מנת לכפר על חטאים, אולם בו בזמן - 'טובל ושרץ בידו'. מדובר על חטאים של צער בעלי חיים. זהו מנהג השאוב ממנהגי הגויים וכלל לא כתוב בתורה, ולכן אולי כדאי לקרוא לכל מי שיכול לתת מטבעות – לתת צדקה בתור תשובה במקום לבצע את מנהג הכפרות, ובכלל לנהוג בעופות בחמלה רבה ככל שניתן. דווקא השנה, לאחר מלחמה עקובה מדם, יש צורך לבקש סליחות בלי לפגוע בחלשים יותר – בבעלי החיים".

 

מלשכת הרב הראשי, יונה מצגר, נמסר בתגובה כי בכוונתו לכתוב פסק הלכה בעניין, לבקשת עמותת "תנו לחיות לחיות". "הרב כבר הביע את דעתו אין-ספור פעמים שיש לחמול על תרנגולי הכפרות, ובפרט בימי הרחמים הללו. כמו כן מנחה הרב את רבני המשחטות להדק את הפיקוח עליהן בערב יום הכיפורים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
זו כפרתי. ארכיון
צילום: איי אף פי
הרב מצגר. לחמול על התרנגולים
צילום: דודי ועקנין
מומלצים