שתף קטע נבחר

רצח רענן לוי: אבי אבוטבול נשלח ל-6 שנות מאסר

אבוטבול זוכה מרצח מחמת הספק - והורשע בקשירת קשר לביצוע פשע ובניסיון לחבלה חמורה. בן דודו, פרנסואה אבוטבול, נשלח לפני כחודשיים למאסר עולם בגין הרצח

בית המשפט המחוזי בתל-אביב גזר היום (ג') שש שנות מאסר על אבי אבוטבול, שהורשע בקשירת קשר לרצח הנער רענן לוי במהלך בילוי במועדון בשפיים בדצמבר 2004. אבוטבול זוכה מרצח מחמת הספק - והורשע בקשירת קשר לביצוע פשע ובניסיון לחבלה חמורה. הפרקליטות דרשה לגזור עליו שבע שנות מאסר בפועל. לפני כחודשיים הרשיע בית המשפט את פרנסואה אבוטבול בביצוע הרצח, וגזר עליו מאסר עולם.

 

השופטים אברהם טל, יהודית אסמטרדם ורות לבהר-שרון, כתבו בגזר הדין בעניינו של אבי אבוטבול כי "אמנם מדובר

בנאשם צעיר ללא עבר פלילי, אך יש לזקוף לחובתו את בואו למקום האירוע, כדי לעשות שפטים במי שאחיו טען כי פגעו בו". הם ציינו כי מדובר ב"תופעה של אלימות קשה בין בני נוער, שלא פעם - כמו בפעם הזו - נלווה אליה בהמשך שימוש בסכין". השופטים כתבו כי זו "תופעה בזויה, הגובה קורבנות תמימים שאינם עבריינים, ושנקלעים למריבות קטלניות על לא עוול בכפם".

 

השופטים התייחסו להתרשמות של שירות המבחן שאבוטבול לא נטל כל אחריות למעשיו, ושאין סיכוי לשינוי בדפוסי ההתנהגות שלו. בית המשפט נתן משקל גם לעובדה שהוא מסר גרסה שקרית לחוקרי המשטרה בתחילת הפרשה, ולאחר מכן שמר על זכות השתיקה. בעדותו בבית המשפט אף הכחיש אבוטבול כי נהג בג'יפ למקום האירוע, וכי נטל חלק בקטטה. הוא גם ניסה לחפות על בן-דודו פרנסואה, וטען כי זה לא ניגש לקדמת הג'יפ במהלך האירוע.


אבי אבוטבול בבית המשפט. "הותיר את לוי שותת דם" (צילום: ירון ברנר)

 

"לא ניתן להתעלם מתפקידו המרכזי של הנאשם בפרשה, כאשר נהג בג'יפ בעת האירוע, ובעצם חסימת דרכו של המנוח איפשר לפרנסואה אבוטבול לרדת מהרכב ולדקור את הנער למוות...", כתבו השופטים. "לא זאת בלבד - הנאשם ופרנסואה אבוטבול הותירו את המנוח כשהוא פצוע ושותת דם, ונמלטו מהמקום במקום להושיט לו עזרה, ולנסות להצילו".

 

"האבוטבולים יצאו לציד אדם"

בית המשפט קבע בנוסף - כפי שביקשה מירב לוי, אחותו של רענן ז"ל - כי לא היה כל קשר בין רענן לבין חבורת הנערים מראשון-לציון, שעמה הסתכסכו אבי ופרנסואה אבוטבול באותו הלילה. השופטים קבעו כי רענן הגיע למקום באופן עצמאי עם שני חברים, שגם להם לא היה קשר לאותה חבורה.

 

במקור ביקשה התביעה במשפט לגזור על אבי אבוטבול שבע שנות מאסר. התובעת, נאוה טולדנו, הגדירה את אבי ופרנסואה אבוטבול כמי שיצאו לציד אדם, כאשר אבי נהג בג'יפ ורדף אחרי הנערים שנמלטו ממנו. "כאשר הוא הבחין ברענן, הוא האיץ את מהירות הג'יפ, וניהל מרדף אחרי רענן, שהפך להיות מטרת הציד. אפשר רק לדמיין מה עובר על נער בן 18 שזה המפגש הראשון שלו עם אלימות", אמרה.

 

"הוא גרר את רענן מספר מטרים", הוסיפה, "ואז פרנסואה יצא ודקר אותו שתי דקירות עמוקות קטלניות. רענן נשאר בודד בשביל בלילה, פצוע פצעים קטלניים וגוסס, מנסה להוביל את עצמו מטרים ספורים".

 

שי מכלוף (24), שישב ברכב עם האחים בזמן התקרית, זוכה מחמת הספק מקשירת קשר לביצוע פשע. משפט הרצח, שהחל רק לאחר כמעט שנתיים של חקירה, לווה במאבקים קשים. בין היתר, עדת המפתח רעות רובין - חברתו לשעבר של אבי אבוטבול - ספגה איומים ונאלצה לברוח לחו"ל, ואחיה נדקר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרנסואה ואבי בבית המשפט
צילום: ירון ברנר
צילום רפרודוקציה: רענן בן צור
רענן לוי. נרצח בדקירות
צילום רפרודוקציה: רענן בן צור
הוריו של לוי בבית המשפט. "רענן לא היה קשור לסכסוך"
צילום: ירון ברנר
מומלצים