שתף קטע נבחר

החרדים: הכרת הרבנות במוות מוחי - שפיכת דם

היומון הליטאי, "יתד נאמן", יוצא למתקפה על מועצת הרבנות שהכירה במוות מוחי כרגע המוות: "עולם התורה מביע מחאה נמרצת, שאט נפש ודאגה עמוקה מהפירצה הנוראה בשאלות של רציחה". מאמר המערכת תוקף את חוק תרומת האיברים - "הצעת חוק מקוממת, שעברה בשעתו בתהליך שערורייתי ובסיוע של פוליטיקאים דתיים, שנהגו בגישה מופקרת"

מועצת הרבנות הראשית הכירה במוות מוחי-נשימתי כרגע מותו של אדם, בניגוד לדעת הרב אלישיב, ובאגף החרדי-ליטאי לא נשארים חייבים: בעקבות החלטת הרבנות שנחשפה ב-ynet מפרסם הבוקר (יום ה') העיתון יתד נאמן מאמר חריף נגד יוזמיה, ומאשים אותם ב"שפיכות דמים".

  

בידיעה חדשותית בולטת במיוחד שפורסמה בו הבוקר נכתב: "עולם התורה וההלכה מביע מחאה נמרצת, שאט נפש ודאגה עמוקה מהפרצה הנוראה והמעוררת חרדה בנושאים חמורים ומהותיים הנוגעים בשאלות של רציחה ופיקוח נפש... מרנן ורבנן גדולי ישראל זצוק"ל ויבלחט"א כבר קבעו כי על פי ההלכה כל עוד ליבו של אדם פועם, למרות שגזע מוחו אינו מתפקד כלל, אסור בתכלית לנתקו מהטיפול הרפואי". 

 

למרות המתקפה החריפה אין ביומון הליטאי כל התייחסות לסוגיית תרומת האיברים, ונראה כי החשש העיקרי אותו הוא מביע הוא מפני הפסקת הטיפול הרפואי בחולה המצוי במוות מוחי וליבו עדיין פועם. על פי הידיעה, רבנים ואישי הלכה רבים הבהירו כי יש לראות בחומרה כל פרצה בתחום זה, והורו "לעמוד על המשמר" ולדרוש את המשך הטיפול בכל חולה שנמצא במצב זה.

  

את הפרסומים בעניין בכלי התקשורת מגדירים יתד נאמן כ"מקוממים", ומציינים כי רק לפני כשנתיים הביע הרב יוסף שלום אלישיב התנגדות נחרצת להכרה במוות המוחי. עוד נטען כי החלטת הרבנות הראשית תביא ל"קלות ראש מקוממת בכל נושא קדושת החיים, לקירוב מיתתם של אנשים חולים במצבים מסוג זה, ואפילו לרציחה בידיים רח"ל (רחמנא ליצלן), על ידי פתיחת פתח להכשרת נטילת איברים מאנשים חיים". 

 

העיתון מביע את מחאת "מרנן ורבנן" גם נגד "גורמים 'רבניים'" (המרכאות במקור) שלטענתם "רוצים להתאים את עולם ההלכה לעולם המודרני, ומרשים לעצמם להביע ולחוות דעות כנגד ההלכה הצרופה בשאלות חמורות שונות, ובפרט בכגון אלו שהן דיני נפשות ממש, וזאת כדי ליצור התאמה לעולם המודרני ולהביא ל'גמישות בהלכה' ח"ו, כאשר כל יהודי שומר תורה יודע כי אך ורק למרנן ורבנן גדולי ישראל הרשות להכריע, ובפרט בשאלות חמורות אלו הכרוכות בדיני נפשות".

  

יצוין כי נשיא מועצת הרבנות הראשית שקיבלה את ההחלטה בעניין הוא הרב הראשי יונה מצגר, הנחשב לנציגו של הרב אלישיב ברבנות. מצגר אף תומך ב"תכנית ערֵבים" שיוזם רב העיר צפת שמואל אליהו, במטרה לאפשר תרומת איברים על פי ההלכה.  

 

"תהליך שערורייתי"

במאמר מערכת שכותרתו "זהירות: שפיכות דמים", ופורסם בנוסף לדיווח על מחאת הרבנים, נכתב: "למרבה הצער, הדיון מהווה המשך ישיר להצעת החוק המקוממת בעניין זה, שעברה בשעתו בתהליך שערורייתי ובסיוע של פוליטיקאים דתיים, שנהגו בחוסר אחריות ובגישה מופקרת".

  

הכותב תוקף גם הוא את הרבנים המעיזים לדון בסוגיה: "לאחר שרבותנו הביעו בשער בת רבים את דעתם, דעת התורה וההלכה, על האיסור החמור הכרוך במעשים כאלה, אין מקום ל'דיונים' ו'פלפולים' בעניין זה... כל בר בי רב דחד יומא מרשה לעצמו לחוות 'דעה מלומדת' ולהציג 'מחקרים הלכתיים' בנושא כאוות נפשו".  

 

"בהוראת מרנן ורבנן גדולי ישראל שליט"א, ימשיך 'יתד נאמן' להביע את דעת התורה וההלכה נגד היוזמות המסוכנות הללו, וזאת בתוקף תפקידו ושליחותו ככלי הביטוי של עולם התורה וציבור היראים, הניצבים בראש החזית של המאבק על קדושת החיים על פי ההלכה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב מצגר אצל הרב אלישיב. יקבל הנחיה?
הרב שמואל אליהו. תוכנית ערבים
צילום: אביהו שפירא
מומלצים