שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  צילום: mct

  "תודה על ערב שלא אשכח"

  במשך שלוש שעות וחצי ומול 50 אלף איש נרגשים, לאונרד כהן כבש את הקהל באיצטדיון רמת גן. ynet הביא לכם את השירים והשיאים של הערב. בואו לטעום קצת מהקסם

  בשעה 19:47 עלה לאונרד כהן על הבמה, בחליפה שחורה ובמגבעת, מגובה בלהקתו, הכוללת את הבסיסט רוסקו בק (שהוא גם המנהל המוזיקלי של המופע), המתופף רפאל גאיול, הקלידן ניל לארסן, הגיטריסטים חוויאר מאס ובוב מצגר ונגן כלי הנשיפה דינו סולדו. הזמרות הן שרון רובינסון, שגם שיתפה פעולה עם כהן בכתיבת אלבומו האחרון, והאחיות ווב - האטי וצ'ארלי.


  כהן על הבמה בישראל. בחליפה השחורה והכובע המוכר (צילומים: ירון ברנר) 

   

  כהן עלה על הבמה, חייך לכולם, קד קידה עם הכובע המפורסם שלו ופתח את המופע עם השיר Dance Me to The End of Love, השיר איתו הוא פותח את הופעותיו מזה 15 שנה. הקהל עמד על רגליו, הריע ומחא לכהן כפיים במשך דקות ארוכות. בתחילת המופע חולקו לקהל סטיקלייטס ירוקים וכל היציעים הוארו בחושך במראה עוצר נשימה. לאחר מכן הוא המשיך לשיר The Future. לאחריו המשיך כהן לשיר את Aint No Cure For Love.

   

  לאחר שירים אלה כהן פנה לקהל ואמר באנגלית: "תודה רבה חברים, זה נהדר לראות אתכם בכמות כזו גדולה. כבוד גדול לנגן לכבודכם הערב. עבור השלום אנו מתפללים כולנו. אינני יודע מתי נלך בדרך הזו שוב, אבל אני מבטיח שניתן לכם הכל הערב. מה טובו אהליך יעקב, משכנותיך ישראל". לאחר מכן הוא שר את Bird on the Wire. ולאחריו את Everybody Knows. בשיר In My Secret Life הקהל הצטרף במחיאות כפיים לפי הקצב של השיר.


  "כבוד לנגן לכבודכם הערב"

   

  הקהל שמילא את האיצטדיון, המורכב ממבוגרים וצעירים, מכאלה בני גילו, מאלה שגדלו על שיריו ומכאלה שרק למדו את שיריו השבוע, התרגש עד מאוד והריע לכהן בין השירים. האווירה במקום היתה היסטורית אבל רגועה והזכירה יותר קונצרט קלאסי ממופע רוק. כהן שר את Who By Fire ובפעם הראשונה לוקח את הגיטרה שלו. ב-Chelsea Hotel הקהל הצטרף לשירה בקול גדול. לאחריו הגיע Lover Lover Lover.

   

  אחרי Waiting for the Miracle אמר כהן: "לא מזמן נודע לי על הגוף שנקרא פורום המשפחות השכולות. בעומק הכאב נדהמתי לגלות אנשים שמצאו לנכון להושיט יד לבית של האויבים שלהם. זה מעבר לשלום וזה מעבר לעימות. זה לא סיפור של לסלוח ולשכוח, זה לא על נקמה וזה אפילו לא על שלום ממש, למרות שבעזרת השם יהיה שלום" (את "בעזרת השם" אמר בעברית והקהל הריע). זה על התגובה לסבל האנושי, התגובה הטהורה והקדושה לסבל האנושי. אני מסיר את הכובע שלי לכבוד היוזמה הזאת". 

   

  "צלצלו בפעמונים שעוד יכולים לצלצל. יש סדק בכל דבר וכך האור מצליח לחדור", ציטט לצלילי Anthem, השיר שנבחר לייצג את קרן הפיוס שהקים. לאחר השיר הציג את הנגנים וזמרות הליווי וכולם ירדו מהבמה כשהוא מדלג מהבמה החוצה להפסקה.

   

  ברוכים הבאים לחלק השני

  לאחר הפסקה כבת 20 דקות, כהן והלהקה חזרו לבמה וביצעו את Tower Song כשכהן על הקלידים. לאחריו הוא ביצע את Suzanne לבד עם הגיטרה וזמרות הליווי, וזכה למחיאות כפיים סוערות ולקהל שהצטרף בשירה אדירה. לאחריו הגיע Sisters of Mercy.


  הקהל והסטיקלייטס הירוקים באיצטדיון

   

  בשיר The Gypsy's Wife הקהל הריע לגיטריסט חוויאר מאס שניגן על מנדולינה, ולאורך כל המופע פרט בסגנון ים תיכוני על הגיטרה והמנדולינה שלו וכבש את הקהל הישראלי. לאחריו הגיע The Partisan. את Boogie Street שהגיע לאחריו ביצעה שרון רובינסון, כשכהן יושב על הבמה, מקשיב לה ומדי פעם עשה לה קולות רקע ביחד עם זמרות הליווי שלו האחיות ווב.

   

  לאחר הביצוע המרגש הגיע שיאו של הערב, כשאור גדול נדלק על הקהל שהצטרף לכהן בשירו המוכר ביותר Hallelujah. כהן בעצמו התרגש והודה לקהל על השירה. איצטדיון שלם שר איתו את הפזמון החוזר שהפך להימנון. בבית האחרון כהן אף שינה את המילים ל:"I Came to Tel-Aviv", ואמר: "אמרתי שאבוא לתל אביב ולא אשטה בכם", הקהל בתגובה נעמד על רגליו ומחא כפיים בהתרגשות.


  במה מיוחדת לקהל בישראל 

   

  הקהל המשולהב נשאר לעמוד על הרגליים והמשיך עם כהן לשירו I'm Your Man. לאחריו הוא קד לקהל בחיוך ענק. הקהל מחא כפיים וכהן המשיך ל-Take This Waltz, במהלכו הקהל מחא כפיים בקצב הוולאס. אחרי השיר כהן שוב הציג את הנגנים ואמר: "תודה רבה לכם חברים, תודה על ערב שלא אשכח. היה נהדר להיות איתכם". הוא ירד על ברך אחת, קם, קד לקהל ויצא בדילוגים מהבמה.

   

  אחרי דקות ספורות כהן חזר לבמה להדרן עם So Long Marianne, כשלאחריו מגיע First We Take Manhattan. כהן שר בקולו העמוק: "First We Take Manhattan", והקהל ענה לו: "Then We Take Berlin". כהן סיים את ההדרן הראשון אבל לא נתן לקהל לחכות הרבה. הוא מיד חזר לבמה וביצע את Famous Blue Raincoat. הקהל עדיין על הרגליים המשיך עם כהן לשיר If It Be Your Will המושר על ידי האחיות ווב, כשהאחת על גיטרה והשנייה בנבל.


  תודה לך, מר כהן 

   

  לקראת סיום ההופעה כהן שר את Closing Time, שוב ירד מהבמה וחזר לשיר את I Tried To Leave You, כשכל נגן מבצע סולו משלו: סולדו על המפוחית, מצגר עם הגיטרה, לארסן על הקלידים, מאס על גיטרת 12 מיתרים, האחיות ווב שרות, בק על הבס וגאיול על התופים. כל אחד מהם זכה למחיאות כפיים נלהבות מהקהל.

   

  כהן סיים את המופע המרגש שנמשך כשלוש שעות וחצי עם השירים Hey, That's No Way To Say Goodbye ו-Whither Thou Goest. הוא הודה לכל הצוות שלו ואמר: "אני רוצה להודות לכם על הערב שנתתם לנו", והוסיף בעברית את ברכת הכוהנים: "ישא ה' פניו אליך וישם לך שלום".

   

  כהן המשיך ואמר: "אני רוצה שנפנה את תשומת ליבנו לכל הישראלים והפלסטינים מהיוזמה לשלום, יש אנשים שיקראו להם נאיבים או טיפשים, אך הם השיגו את הניצחון היחידי שאולי אפשר להשיג. הניצחון של הלב על פני היאוש והשנאה. חברים אני מברך אתכם. שלום", קד לקהל וירד מהבמה.

   

   

  לפני המופע, מהשעה 19:00, טורים ארוכים השתרכו מחוץ לכניסות של המושבים היקרים יותר באיצטדיון, ולמרות שהמופע כבר החל, אנשים רבים עדיין עמדו מחוץ לאיצטדיון. ב-19:50, כמה דקות לאחר שהחל המופע, ויתרו השומרים בכניסה על הבדיקות הבטחוניות והכניסו את האנשים הכועסים שאיחרו לתחילת המופע.

   

  כמה פרטים טכניים

  באופן שמזכיר יותר מופעי אופרה מאשר מופע רוק, ההופעה מלווה בכתוביות תרגום, המציגות את תרגומו של קובי מידן לשיריו של כהן. הכתוביות מוקרנות על מסכי הוידאו בצידי הבמה.

   

  על הבמה הגדולה באיצטדיון הורכבו מערכות סאונד משוכללות שיובאו מגרמניה

  כמו כן מוקמו מערכות סאונד בעוד 18 נקודות על מנת לאפשר איכות סאונד מקסימלית על פי הדרישות המוקפדות של צוות ההפקה הבינלאומי. מערכות התאורה שהגיעו מאנגליה כוללות למעלה מ-320 מכשירי תאורה שנבחרו על ידי מעצב התאורה במיוחד להופעה בישראל. גם הבמה אינה הבמה הרגילה של לאונרד ועיצובה נעשה במיוחד למופע ברמת גן.

   

  לראשונה בישראל הצילום המוקרן על גבי המסך נעשה בשיטת HD Full על ידי מצלמות מיוחדות שחלקן יובאו במיוחד למופע. באמצעות מערכת זו מצולם המופע לסרט שישוחרר בעתיד ב-DVD בדומה לקלטת שהופקה בלונדון.

   

  • רוצים לדעת עוד על מוזיקה? חפשו בזמן ynet

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  כהן. על הבמה ברמת גן
  צילום: ירון ברנר
  לאתר ההטבות
  מומלצים