שתף קטע נבחר

קיצוץ רוחבי בממשלה למימון חיסון לשפעת חזירים

הממשלה תתבקש לאשר ביום ה' קיצוץ 2% מתקציבי רוב המשרדים בשנים 2009 ו-2010, כדי לכסות הוצאות לא צפויות בסך 2 מיליארד שקל. המטרה: מימון רכישת החיסון והוצאות ביטחון חריגות. ההצעה עלולה להיתקל בהתנגדות שרים שמשרדיהם ייפגעו. מקורבי נתניהו: רוב ראשי הסיעות לא יתנגדו

הממשלה תתבקש לאשר מחרתיים (ה') קיצוץ רוחב סלקטיבי בשיעור 2% בתקציבים של רוב המשרדים לשנת 2009/10. הקיצוץ נועד לכסות הוצאות לא צפויות בסך 2 מיליארד שקל, כדי למנוע את פריצת מסגרת התקציב הדו-שנתי.

 

 

הסכום יחולק על פי התחשיב הבא: מימון רכישת החיסון נגד שפעת החזירים והכנת מערכת הבריאות לטיפול במחלה בהיקף של 500 מיליון שקל; הוצאות ביטחון חריגות שהוקדמו עקב הערכות המצב הנוכחיות בתחומי המודיעין והיערכות העורף לחירום, לנוכח האיומים הקיימים על מדינת ישראל, בסך מיליארד וחצי שקלים.

 

הצעת הקיצוץ תובא לאישור הממשלה לאחר שבשבועיים האחרונים מנהלים ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר האוצר, יובל שטייניץ, מגעים להשלמת עבודת מטה אשר תאפשר את הקיצוץ הרוחבי ברוב משרדי הממשלה.

 

הצעת הקיצוץ של האוצר באישור ראש הממשלה עלולה להיתקל בהתנגדות שרים שמשרדיהם ייפגעו מהקיצוץ. ההחלטה התקבלה שלא בידיעתם. גם לאישור הקיצוץ בוועדת הכספים צפויה התנגדות. יו"ר ועדת הכספים, משה גפני, (יהדות התורה) מקיים התייעצות עם שר האוצר לגבי ההצעה שתגיע לאישור הוועדה, ומסר כי הוא יגיב על כך לאחר מכן.

 

ההתנגדות צפויה גם בגלל שהקיצוץ עלול לדחות מימוש התחייבויות שניתנו בהסכמי הקואליציה שאינם מעוגנים בחוק. רוב השרים לא קיבלו התראה מוקדמת על הקיצוץ שנוסף במפתיע לסדר היום.

 

הקיצוץ לא יחול על מענקי האיזון לרשויות

נתניהו, צפוי היום לדון עם ראשי הסיעות בקיצוץ הרוחבי. לטענת מקורבי נתניהו הקיצוץ נערך מספר חודשים לאחר העברת תקציב דו שנתי בכנסת, בשל צרכים שלא נצפו בעת הכנת התקציב.

 

לדברי מקורבי נתניהו, רוב ראשי הסיעות אינם צפויים להתנגד, ובוודאי שלא שר הביטחון, אהוד ברק, שמרבית התקציב מיועד לצורכי משרדו , וסגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, ש-500 מיליוני שקלים מיועדים לטיפול בבעיה שתחת אחריותו. נתניהו קיים שיחה אחת בנושא עם שר הפנים, יו"ר ש"ס, אלי ישי.

  

ההצעה גובשה במאמץ למזער התנגדות שעלולה לגלוש למשבר. לפיכך הקיצוץ לא יחול על מענקי האיזון לרשויות המקומיות כדי למנוע החרפת המשבר שפרץ ערב החגים עם מרכז השלטון המקומי, על סף השבתת הרשויות, בגלל קיצוצים קודמים במענקים. הקיצוץ יפסח גם על תקציבי הפיתוח של משרדי החינוך (לבניית כיתות) וביטחון הפנים (לתוספת שוטרים, תנאי שירות ואמצעים להתעצמות).

 

לעומת זה נראה שהקיצוץ יפסח על תקציב הביטחון, ללא הבחנה בין הוצאות חיוניות לכאלה שניתן לצמצם אותן מבלי לפגוע בביטחון (כגון תנאי שירות הקבע ללא קרביים והטבות אישיות ויחידתיות אחרות). לא ייפגעו גם הוצאות השכר של השרים והבכירים אחרים.

 

לשכת שר האוצר אישרה הבוקר את החלטת הקיצוץ ופרטיה הכלליים, שמבטאת החלטה עקרונית, בגיבוי ראש הממשלה להקפיד על יציבות מסגרת התקציב, כך שלא תיפרץ אפילו למימון הוצאות לא צפויות. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שכר השרים לא ייפגע. שטייניץ
צילום: דודי ועקנין
מומלצים