שתף קטע נבחר

פאה משיער טבעי יכולה להיחשב ככיסוי ראש?

שאלה:

 

איך פאה משיער יכולה להיחשב ככיסוי ראש? (הראל, תל-אביב)

 

תשובה:

 

הראל שלום,

 

הרעיון של כיסוי ראש אישה נשואה, הוא להסתיר את השיער הטבעי של האישה מעיני זרים ולהשאירו רק לקשרים האינטימיים של אישה ובעלה. חשיפת שיער הראש מוגדרת כחשיפת מקומות אינטימיים אחרים בגוף.

 

אחת השאלות העיקריות בנוגע לפאה נכרית הוא החשש למראית עין, כלומר, שיחשדו שהולכת ללא כיסוי ראש. על כך כתבו הפוסקים, כי חשש זה אינו מהווה סיבה לאיסור. למשל הרב משה פיינשטיין מגדולי הפוסקים בדורנו כותב על כך: "...משום שברוב הפעמים ניכר שהשערות הם מפאה נכרית, ... לנשים ודאי ניכר ... ולכן בשביל מה שנזדמן לפעמים רחוקות שלא ניכר - לא אסרו". (שו"ת אגרות משה אבן העזר חלק ב, יב).

 

עם זאת, נראה לי, כי פאה נכרית העשויה משיער (טבעי ואפילו מלאכותי), הגורם לאישה להיראות כאילו היא ללא כיסוי, אינו הולם את רוח הלכה זו המיועדת לתוספת צניעות.

 

ואמנם, פוסקים רבים מתנגדים נמרצות לפאה הנראית כשער טבעי. לדעתם, הפאה הנכרית הנזכרת במקורות הקדומים (במשנה ובתלמוד) הייתה עשויה באופן בולט ושונה משיער טבעי.

 

למשל, הרב עובדיה יוסף  כותב בנושא: "...העיקר שיש לאסור ... וכמו שהסכימו רוב ככל האחרונים. ...ומצוה רבה לפרסם האיסור ברבים, ובפרט לספרדיות שנהגו לאסור מימות עולם ומשנים קדמוניות, ורק כעת התחילו ללמוד מאלו המורות היתר לעצמן שלא ברצון חכמים... ומצוה להודיען שזוהי פירצה חמורה בגדר הצניעות של בנות ישראל הכשרות... וכל אשה המקבלת עליה לשמור לעשות ככל דברי רבותינו הפוסקים שאסרו הדבר בכל תוקף, ולצאת אך ורק בכובע או מטפחת המכסה את כל ראשה, תתברך בכל הברכות שבתורה..." (שו"ת יביע אומר חלק ה - אבן העזר ה)

 

הדבר דומה מבחינות רבות לבגדים; גם בלבוש, ייתכן מצב בו דווקא הבגד (ה"צנוע"), יבליט את יופיה של האישה באופן המושך תשומת לב מרובה, ולפעמים בגד יפה יכול לייפות את האישה ביותר. גם במקרה כזה, אין איסור פורמאלי, שכן האיסור הוא על חשיפת חלקים מהגוף, ומכיוון שהם מכוסים – מקיימים בזה את ההלכה, אבל יש מקום לבדוק את ההתאמה לרוח ההלכה.

 

לסיכום, כיסוי ראש של אישה נשואה בפיאה נכרית, שנוי במחלוקת הפוסקים; יש מתירים מכיוון שהאיסור הפורמלי הוא לגלות את השיער הטבעי של האישה, ויש מחמירים, מכיוון שהליכה בפאה נכרית מנוגדת לרוח ההלכה של צניעות בכיסוי הראש. כל טוב (משיב: הרב שמואל שפירא, רבה של כוכב יאיר)

 

יש לכם שאלה? רבני צהר עונים בפרוייקט החדשו"ת של ynet ובבית ההוראה "CALL ההלכה" - טל': 1-800-200-377 בימים א' עד ה' - בין 19:00 ל-23:00.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים