שתף קטע נבחר

לאן נטייל היום? ג'קוזי של הטבע בנהר הירדן

אזור הצפון, הידוע באטרקציות המים הרבות שלו, הוא יעדנו להיום. בואו ליום כיף הכולל מסלולי מים ופעילויות לילדים, רכיבה על אופניים ופיקניק בין עצי האקליפטוס של נהר הירדן ומעיינותיו

כשמתכננים טיול משפחתי בחג, מחפשים את השילוב האידיאלי שיצדיק את היציאה לשטח. רצוי שיהיו במסלול כל המרכיבים הנכונים, על מנת שבסוף היום לא תשמעו מהספסל האחורי של הרכב קיטור מעצבן שהיה משעמם.

 

הילדים דורשים את נתח האקשן שלהם, המבוגרים מחפשים קצת ערך מוסף של היסטוריה וגיאוגרפיה, אבל מעל לכל כולם רוצים שלא יהיה להם צפוף. המפגש עם המוני החוגגים שיוצאים לפיקניקים בחגים מעמעם את השקט והפסטורליה שיש לטבע להציע.

 

עברנו על המפה ונעצרנו במקום שיש בו שילוב של מסלולי מים עם פעילויות לילדים, מסלולי אופניים, שבילי הליכה, פינות בצל העצים לפיקניק על שפת הנחל ויש סיכוי שתוכלו למצוא פינות נסתרות אם תרצו להתבודד.


שילוב של מסלולים, פעילויות לילדים ופיקניק (צילומים: רונית סבירסקי)

 

חרבת יארדה

ההתחלה תהיה רטובה ומוצלת והמסלול מוביל אל עין יארדה, הנקודה הראשונה שבה אפשר לתת לילדים להשתכשך במי מעיין צלולים וקרירים, אבל לא לפני שיקבלו 60 שניות על היסטוריה ומורשת קרב.

 

אתם נמצאים על כביש 91 מצומת מחניים צפונה, כ-4 ק"מ אחרי הצומת פונים שמאלה אל תוך מטעי שזיפים, אגסים, הדרים וכרמי זיתים. הדרך מתחילה בכביש אספלט כבוש הנוף הפתוח, שמאפשר לצפות אל עבר רכס הרי נפתלי, ומרחוק נראית חרבת יארדה כמו מבצר מבודד על פסגת גבעה מורמת.

 

חרבת יארדה שימשה כחא'ן לסוחרי דרכים בתקופה העות'מאנית בדרכם לדמשק. קירותיו החיצוניים והחללים הפנימיים נשמרו באופן מרשים. ניתן לראות בו חלוקה לחדרים, רחבה מרכזית גדולה עם באר מים במרכזה ושערי כניסה עם כותרות קמורות. מן החצר האחורית של המבנה נשקף נוף פתוח אל עמק החולה, רמת כורזים, אילת השחר, ערוץ נחל מחניים והישוב משמר הירדן, שמהווה את גולת הכותרת במסלול הזה.

 

האנדרטאות שניצבות בחרבת יארדה מרמזות על הקרבות הנואשים שניטשו באזור. סיפורה של משמר הירדן הוא מסמך של גבורה ומורשת. 64 שנים חיו במושבה איכרים עמלים שעיבדו את הקרקע עד שפרצו קרבות מלחמת העצמאות. בישוב נותרו רק כמה עשרות מגינים לאחר שפינו את המשפחות.

 

הקרב הנואש הוכרע, משמר הירדן נפלה בידי האויב ו-18 ממגניה נהרגו והאחרים נלקחו בשבי לסוריה. שנה ישב בה הצבא הסורי ורק בעקבות הסכם שביתת הנשק היא הוחזרה לידיים ישראליות, הרוסה עד היסוד. הישוב המקורי לא שוקם אבל משמר הירדן הוקמה בשנית בסמוך לאתר ההיסטורי. מצבות המגינים האילמות ניצבות בשטח הפתוח ובסמוך להן פורחים החצבים, שהשנה הם מתנשאים לגבהים יוצאי דופן.

 

עין יארדה

חוזרים אל שביל האספלט ונוסעים לכיוון עין יארדה. לאלה שממונעים ברכבי שטח, יש אפשרות לרדת בפניה חדה ימינה אל שביל עפר הישר אל הוואדי של נחל מחניים, ומימיו הזורמים של עין יארדה. לרכבים הרגילים מומלץ להגיע דרך כביש 918.

 

כשמגיעים אל נביעת המעיין, המראה הבולט ביותר לעין הוא גזעי האקליפטוסים שרוחבם במקרים מסוימים מגיע לשני מטרים ומעלה. המעיין נובע בכל ימות השנה וגם בשנים בהן היה מיעוט גשמים הוא שמר על זרימה קבועה. אחד המטיילים קשר חבל מצמרת האקליפטוס והמטיילים מרחפים בעזרת החבל מעל תוואי המים הזורמים.  


עין יארדה. המראה הבולט ביותר לעין הוא האקליפטוסים

 

עץ אקליפטוס שאיבד אחיזה בקרקע התהפך כמעט על צידו, ונותר תלוי על בלימה. הוא שלח שורשים חדשים לקרקע וכך הוא ניצב בסמוך לקו המים, כששורשיו הישנים גלויים והוא ממשיך להתנשא לגבהים.

 

המקום מוצל וקריר ותוכלו לפרוש שמיכה ולהוציא את סלסילת הפיקניק בכל נקודה לאורך ערוץ נחל מחניים. הדרך ממשיכה מזרחה על שביל "דרך נוף – נחל מחניים" שהכשירה קק"ל. שיחי פטל ועצי שיזף ילוו אתכם לאורך המסלול, ומדי פעם תתקלו בעץ שיזף מצוי מוקף בספסלי ישיבה מאבן, שמאפשרים לשבת ולחסות בצילו. אם עץ הדומים יהיה תפוס חפשו את הבא אחריו.

 

שימו לב לגרם מדרגות מעץ שמוביל אל נקודת תצפית במעלה הגבעה. לא רק הנוף מיוחד אלא גם עץ האלה האטלנטית שניצבת במרכז רחבת התצפית. העץ העתיק הזה מהווה פינת חמד לתושבי האזור. כשעומדים בצילו אפשר לראות באופק את נחל מחניים, עמק החולה ומורדות הגולן.

 

זרנוקי מים צלולים וקרירים

ממשיכים בכביש 918 לעבר גשר הפקק, חוצים את הירדן ובפנייה הראשונה ימינה נכנסים לדרך עפר מטרים ספורים לפני תעלת ביטחון. הדרך עוברת בתוך מטעי שקדים, ואחרי 500 מטרים תשמעו את רעש המים הנשפכים ותוכלו לזהות את מיקום "הג'קוזי" של נחל ג'ילבון. מעבר בטון שסוכר את נחל ג'ילבון מנוקב בחורים ודרכו מתפרצים זרנוקי מים צלולים וקרירים.


נחל ג'ילבון. זרנוקי מים צלולים וקרירים (צילום: שי רוזנצוויג)

 

מומלץ להגיע עם בגדי ים ולהתיישב תחת זרמי המים עד שהגב ישתחרר מכל המתח. יהיה לכם קשה להתנתק מהפינוק וכשתחליטו להמשיך חזרו באותה הדרך, תתחברו שוב לכביש 918 בדרך אל חניון דרדרה.

 

חניון דרדרה

מ"גשר הפקק" ממשיכים צפונה כ- 2 ק"מ, שלט חום מפנה מזרחה לדרך עפר כבושה שאורכה כ- 400 מטרים ומובילה אל חניון אשמורה (דרדרה). מחנים את הרכב בכניסה, חוצים גשרון עץ קטן וחולפים על פני עץ תאנה רחב נוף. תמצאו את עצמכם בגן מטופח שמשתרע על פני שטח עצום שכולו נטוע בבוסתן ארץ ישראלי ועצי פרי משבעת המינים, תאנים, רימונים, עצי זית, שיחי פטל ואיקליפטוסים.

 

ספסלים ושולחנות עץ פזורים בצל העצים. השביל מוליך כ-200 מטרים לכיוון אנדרטת הנופלים ואתר ההנצחה של דרדרה. המסלול עובר בין מפלוני מים ויובלי מים נקיים שמתחברים אל הירדן. בדרדרה הייתה התיישבות של גרעין נחל איל, שעבר לאחר מכן לאזור המרכז. אם תחפצו בפינה שקטה תאלצו להתרחק עוד יותר. תטיילו להנאתכם ולאורך שבילי מים זורמים, ותחפשו מקום להתבודד.

 

על גדות הירדן

בחזרה על כביש 918 לכיוון גשר הפקק. מיד לאחר מעבר גשר הפקק, פונים שמאלה לכיוון דרום ויורדים אל שביל עפר שנוסע לאורך הירדן. בכל פינה שתעצרו תוכלו להתיישב לאתנחתא קצרה בצל העצים על שפת המים לפיקניק או קפה ועוגה.


השטח נטוע כולו בשתילים מט"ו בשבט האחרון

 

כשתגיעו למפגש שבו נחל מחניים נשפך אל תוך ערוץ הירדן, תבחינו במדרגות שמטפסות אל מרפסת נוף בנויה מעץ שמשקיפה מלמעלה על הירדן. ממרפסת הנוף תוכלו לטייל בשביל ולהראות לילדים כיצד נראות נטיעות חדשות של עצים שצומחים עדיין בתוך שרוולים. השטח נטוע כולו בשתילים מט"ו בשבט האחרון. בקצה היער הנטוע תתחברו לאתר הרפטינג נהר הירדן, ובהתאם לדרישות הילדים תחליטו אם אתם עוצרים לשייט או ממשיכים הלאה.

 

חניון משמר הירדן

היעד הבא שייך לקטגוריית הידע ההיסטורי והמורשת באזור. נוסעים בכביש 918, ובסמוך לגשר בנות יעקב נמצא חניון משמר הירדן. במקום בו עמד היישוב שנכבש על ידי הסורים ניצבת היום אנדרטה לזכר הנופלים בקרבות משמר הירדן, שם תוכלו להפעיל מערכת קול שתספר לכם את סיפור המקום.

 

ספסלים ושולחנות עץ פזורים בחניון תחת עצים מצלים, וגם כאן תוכלו לעצור להפסקת צהריים קלה. הליכה בשביל תוביל אתכם לאתר ההנצחה לזכר יצחק זיו-אב, עם מרפסת נוף המשקיפה אל שרידי מבנים של משמר הירדן. משם ממשיכים על כביש 91 לעבר גשר בנות יעקב. חולפים על פני שלט המפנה למסלול הירדן ההררי, זוהי אחת מדרכי הנוף היפות באזור שמתאימה לכל סוגי הרכב, ואם תבחרו לנסוע לאורכה תוכלו לשלב בה עצירה לשכשוך במים.


רוחצים בירדן. ספסלים ושולחנות עץ פזורים בחניון תחת עצים מצלים 

 

פארק הירדן

היעד הבא הוא פארק הירדן שאליו ממשיכים בכביש 888 לכיוון צומת בית ציידא. פארק הירדן הוא אחד המתחמים הגדולים לנופש בצפון. 1,000 דונם של חורש עצי אקליפטוס, זיתים, שזיפים, חרובים ותותים.

 

בכל פינה נחלוני מים זורמים, סבך של צמחי מים, טחנות מים עתיקות, מפלונים ושולחנות פיקניק לצידם. לנופשים מוצעים מים זורמים, מקלחות חמות, תאורת חשמל, ספסלי מנוחה, מדשאות גדולות ואפשרות לשכור מקרר. השטח הוכשר להקמת אוהלים באופן עצמאי ומותאם גם כחניון לקרוואנים.

 

אחד מיובליו של הירדן חוצה את הפארק ומשמש מקור לדייגים חובבים ומקצועיים, שמעדיפים לבשל ארוחה שהשיגו בטבע. פארק הירדן מאכלס אלפי נופשים בחגים ובסופי שבוע, למרות זאת אפשר להתרחק ולחפש מקומות מבודדים לחלוטין ברחבי הפארק. אפשר לנסוע עם הרכב בשביל הפארק ולחפש פינה מרוחקת ומבודדת. בכל הפארק מפוזרים מתקני מים זורמים, שולחנות פיקניק וניתן להקים אוהל בסמוך לגדת הנחל.


אחד מיובליו של הנהר חוצה את הפארק ומשמש מקור לדייגים 

 

בתוך פארק הירדן ישנם שלושה מסלולי טיול מסומנים ומשולטים מסלול טחנות הקמח, מסלול הליכה לאורך הירדן ב"מנהרות" קנה מצוי ומסלול אמת המים לאורך פלגי הירדן. בין האתרים המיוחדים מצוי אתר טבילה נחבא בין ירק ועצים, שאליו נוהגים צליינים להגיע כדי לטבול במימי הירדן.

 

בנוסף, הפארק מהווה מוצא לטיול כוכב באזור הכנרת ורמת הגולן. בסוכות יתקיים טיול עששיות בתוך המים בהרשמה מראש. מחיר כניסה לרכב במשך היום 55 שקלים, ל-24 שעות כולל לינה. 70 שקלים לרכב פרטי, 90 שקלים לג'יפ. לידידי קק"ל 30% הנחה. כניסה רגלית לפארק חינם. טל. 04-6851025

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נהר הירדן
צילום: רונית סבירסקי
תוכלו לפרוש שמיכה ולעשות פיקניק בכל נקודה
צילום: רונית סבירסקי
מומלצים