שתף קטע נבחר

ה"טלגרף": לנשיא איראן שורשים יהודיים

העיתון הבריטי טוען כי שמו המקורי של מחמוד אחמדינג'אד הוא סבורג'יאן - שם יהודי איראני שמשמעותו "אורג הטליתות". מומחה: "זה מסביר הרבה לגביו"

האם נבואתו של ישעיהו "מְהָרְסַיִךְ וּמַחֲרִיבַיִךְ, מִמֵּךְ יֵצֵאוּ" נכונה גם לזמננו? העיתון הבריטי "דיילי טלגרף" מדווח הבוקר (שבת) כי בדיקה מעמיקה של צילום שבו נראה נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד אוחז בתעודת הזהות שלו, מוכיחה בבירור כי יש לו שורשים יהודיים.

 

לפי תעודת הזהות שלו, שמו הקודם של אחמדינג'אד היה סבורג'יאן - שם יהודי נפוץ בקרב יהודים איראניים. מקורם של הסבורג'יאנים הוא בארדאן - מקום הולדתו של אחמדינג'אד - ומשמעות השם היא "אורג הטליתות".

 השם נכלל גם ברשימת השמות היהודיים של משרד הפנים בטהרן.

 

מומחים סבורים כי אחמדינג'אד נוהג לתקוף את ישראל ולהכחיש את השואה כדי להסתיר את עברו. לדברי עלי נוריזאדה מהמרכז ללימודים ערביים ואיראניים, "ההיבט הזה בעברו של אחמדינג'אד מסביר הרבה לגביו. כל משפחה שממירה את דתה מגבשת זהות חדשה בכך שהיא מגנה את הדת הקודמת שלה. באמירות האנטי-ישראליות שלו, אחמדינג'אד מנסה להזים את החשדות בנוגע לקשרים היהודיים שלו. הוא מרגיש פגיע בחברה שיעית קיצונית".

 

לדברי מומחה מלונדון ליהודים איראניים, משפחתו של אחמדינג'אד החליפה את שמה מסיבות דתיות: "סבורג'יאן זה שם יהודי ידוע באיראן". 

 

אחמדינג'אד לא הכחיש ששם משפחתו שונה לאחר שמשפחתו עברה לטהרן בשנות החמישים, אבל הוא מעולם לא חשף מה היה שמו הקודם או התייחס לכך באופן מפורש. קרובי משפחתו אמרו בעבר שסיבות דתיות ולחצים כלכליים גרמו לאביו אחמד לשנות את ם משפחתו, כשהנשיא לעתיד היה בן 4.

 

במהלך עימות טלוויזיוני שקדם לבחירות לנשיאות נאלץ אחמדינג'אד להודות ששמו שונה. הבלוגר מהדי חזאי, שקרא לחקור את שורשיו של הנשיא, נעצר הקיץ. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחמדינג'אד והמסמכים ב"טלגרף". אורג טליתות
מומלצים