שתף קטע נבחר

אנא בכח

האם צריך לשלם כל מחיר עבור שיחרור גלעד שליט? אסף וול חוזר לקביעת חז"ל ש"אין פודין את השבויים יותר מכדי דמיהם"

אנו עם קר רוח ביסודנו. 3000 שנה של היסטוריה עגומה חישלה אותנו היטב. מה לא עברנו? פעמיים הלכנו לגלות. עברנו את פרעה, פרעות, פוגרומים, ואם זה לא מספיק גזל מאיתנו טרנטינו את דניאלה פיק. אבל אנחנו בשלנו, עם קשה עורף וקר רוח. למרות זאת לא נשארה עין אחת יבשה מששודרה ה"קלטת". משנודע כי התרגשה עלינו קלטת שכזו התארגנה התקשורת במהירות לסחיטה רגשית ב-1000 סל"ד.

 

אינני מתכוון להאשים את התקשורת בצהבהבות יתר. האחרונה רק מספקת צורך מסוים של כלל הציבור להיות מופעל באמצעות מניפולציות רגשיות. פעם זו הישרדות ופעם זה חייל חטוף. העיסוק הרגשני האובססיבי בסוגיית שליט מדריך את עם ישראל בכל מקום. כולם רוצים לשחרר את שליט. בכל פורום ובכל הודעת פייסבוק שנייה תקרא: "לשחרר את גלעד שליט!" כל שיר שני בגלגל"צ (הראשון זה "איך אין לי אותך") קורא בתוקף לשחרר את השבוי.

 

אלא שאיש מהם אינו מציין כיצד יש לעשות זאת. האם מי מהם יהיה מוכן לשלם בבנו את מחיר החטיפה הבאה? בעיני הפרחת סיסמא דוגמת "לשחרר את גלעד שליט", שווה בערכה לדוגמנית המעוניינת "להביא שלום לעולם". פסטיבל הנהי האמוציונלי השוטף אותנו אין בו תועלת לקידום עניין שחרורו של שליט. להפך, הוא מעלה את המחיר, אך על כך כבר נכתב רבות.

 

מכאן ואילך אני מצפה מהקוראים לשחרור שליט לציין כיצד בכוונתם לעשות זאת. אני אף מתנדב להיות חלוץ בעניין שכן אף אני סבור שיש לשחררו בדחיפות. למרות זאת, איני מעריך כי יש "לשלם כל מחיר". בעצם אולי כן. אך אלו שיידרשו לשלמו יהיו דווקא תושבי עזה. סך הכל הם שבחרו להעמיד ארגון טרור בראשם. האין להם אחריות מינימלית לתוצאות מעשיהם? להזכירכם, מדובר בארגון המחזיק במצע שלידו נראה קונספט "הפתרון הסופי" כפיילוט בובות חדש לערוץ הופ-קטנטנים.

 

בכנות, הייתי רוצה לחשוב שמירי מסיקה תוכל לשחרר את גלעד שליט. אם לא היא, אולי אריק ברמן. בכל זאת הייתי מעדיף לערב בעניין את הימ"מ והשב"כ. ידועה לי העובדה כי ייתכן ומקומו של שליט אינו ידוע ופעולה כזו עלולה להסתבך. אך אף כי הידע שלי בענייני צבא מקביל לזה של רא"ל אשכנזי בתחום ביקורת המקרא, עדיין אני מחזיק במספר תובנות בסיסיות. אחת מהן גורסת כי ניתן היה להפעיל מכבש לחצים כבד מנשוא על הפלסטינים. מכבש שיהפוך את סוגיית שליט מבעיה שלנו לבעיה שלהם. כל עוד הם מחזיקים בו יהיו חייהם לגיהינום. בעניין זה אין צורך לפרט, יעשו זאת טוב ממני כל אנשי ה"צריך ל...".

 

עבור התקשורת, האמנים והבלוגרים הקוראים לשיחרור מיידי, מקרה גלעד שליט הוא בסך הכל עוד ריאליטי. הם רוצים כאן ועכשיו, כלל לא מעניין אותם מה יקרה בעוד שבוע. אבל לראש ממשלה ולמקבלי ההחלטות יש אחריות מעבר לסיפוקים מידיים. עליהם להרחיק ראות לטובת כלל העם היושב בציון. לכן אני קורא להם לשמור על כלל העם היהודי, לא להסס, ולהפעיל כח במקום בו הוא נדרש.

 

לגבי המקרה האקטואלי של גלעד, ייתכן שהצעתי באה בשלב מאוחר. העסקה נרקמת, ולפחות נרויח את הבונוס שבשיחרורו. במקרה החטיפה הבא, ואני מבטיח לכם שיתרחש אחד כזה, נצטרך לשקול שוב את צעדינו. בעניין זה כדאי שניזכר בקביעתם חכמינו בגיטין: "אין פודין השבויים יותר מכדי דמיהם". בפעם הבאה המתרגשת עלינו לרעה כדאי שניקח את דבריהם ברצינות. סך הכל, את התואר "חכמינו" הם לא קנו בלטביה.

 

חוצמזה

  

יו"ר סיעת יהדות התורה, ח"כ הרב מנחם אליעזר מוזס, צוטט השבוע בקביעתו כי: "החינוך החרדי מהווה על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה 26.9% מכלל התלמידים – כלומר כשליש מהתלמידים". היש הוכחה טובה יותר לנחיצותם של לימודי הליבה במגזר החרדי?

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנה לשיחרור גלעד שליט
צילום: גיל יוחנן
מומלצים