שתף קטע נבחר

טיול בקצרין: בואו להכיר את בירת הגולן

בירת הגולן חוגגת 30 שנים להיווסדה ומציעה סיורים ביקב יין, בית בד לשמן זית, פארק מעיינות עדן ומבשלת בירה - וגם מוזיאון לעתיקות הגולן, מוזיאון חוצות וסוכה כשרה ברוח התלמוד

קצרין, בירת הגולן, חוגגת 30 שנה להפיכתה למועצה מקומית, ויצאנו אליה כדי להכיר עיר הנמצאת בתנופת פיתוח מתמדת, תוך כדי שמירה על ערכי טבע וסביבה.

 

ההחלטה להקים עיר בגולן התקבלה על ידי ממשלתה של גולדה מאיר כבר ב-1973. קצרין הוקמה ב-1977 על ידי גרעין שהתארגן ב-1975 בעידוד וביוזמתו של ועד ישובי הגולן, וכאמור הוכרזה כמועצה מקומית ב-1979.

 

הייחוד האורבני של קצרין הוא בכך שהיא תוכננה מראש עוד בטרם בנייתה, מה שהשפיע על איכות החיים בה (שבילים מיוחדים להולכי רגל לצד עורקי תחבורה) ועל המראה שלה (בקצרין לא תמצאו חוטי חשמל או טלפון המכערים את הנוף וזאת משום שכל מערכות התשתית נטמנו מתחת לפני הקרקע).

 

עיר יפה ומטופחת קצרין, מעוטרת גנים, טיילות ופסלי חוצות (בעיקר מבזלת). את התחושה האסתטית חווים כבר מהכניסה אליה מכביש 87, העוברת דרך איזור התעשייה. בדרך כלל איזורי תעשייה בערים נחשבים לצד הפחות יפה של העיר, אך לא כך הוא הדבר בקצרין. איזור המסחר והתעשייה מהווה חלון ראווה מזמין במיוחד ונקודת יציאה לחלק מהאטרקציות המובילות של העיר.


מרכז "קסם הגולן"

 

את הסיור שלנו התחלנו במרכז 'קסם הגולן' שנמצא במרכז המסחרי 'חוצות הגולן' כדי לקבל טעימה (תרתי משמע) מהגולן בכלל ומקצרין בפרט. במרכז האלגנטי שתי אטרקציות מרכזיות - סרט משולב אפקטים ודגם תלת מימדי ואורקולי.

 

הסרט, המוקדש לרמת הגולן, מוקרן על מסך ענק של 180 מעלות, באמצעות טכנולוגיה ייחודית המאפשרת לחוש ברסיסי המפלים ובטיפות המים הניתזות ממי הירדן, בקרירות הנעימה של הגלישה במורד החרמון, ברוח הנושבת תוך דאייה מעל צוקים וואדיות, ובניחוחות פריחה מרעננים.

 

לאחר מכן עוברים לביקור והסבר על הדגם הייחודי. זהו דגם מדויק של רמת הגולן, היחיד והגדול ביותר מסוגו בישראל. הדגם תוכנן ונבנה על ידי במשך 3 שנים. הוא מואר בתאורה "חכמה", העוקבת אחרי ערוצי הנחלים והיישובים המוזכרים תוך שינוי עוצמות האור וזוויותיו, בליווי קול וצלילים, אפקטים של שכשוך מים בערוצי הנחלים וקולות ציפורים, כמו גם הרעשת התותחים ונהמת מנועי הטנקים בתיאורי המלחמות.

טלפון:04-6963625

עלות לסרט ולדגם: מבוגר: 25 ש"ח ילד: 18 ש"ח

 

פרט לסרט ולדגם שוכנת במתחם (המשמש, אגב, גם כתחנת מידע של עמותת התיירות גולן) גם 'מבשלת הגולן' - מבשלת בירה איכותית, לא מפוסטרת, ראשונה מסוגה בארץ, המשלבת בבירה את מי המעיינות הצחים שבאזור. מי שרעב יכול לשבת כאן על כוס בירה ומטעמים מהמסעדה האיכותית של המקום. במקום מתקיימים גם סיורים.


לחיים! בירה במבשלת הגולן

 

אנחנו, שראשנו היה סחרחר עלינו ממנת טעימות בת 4 כוסות מבירות המבשלה, נזקקנו לכוס קפה על מנת להמשיך את היום וירדנו זחוחים, שתי קומות למטה, אל 'טעם הגליל והגולן', חנות מתחם 'קסם הגולן', המוכרת כל טוב הגליל והגולן (פירות, ריבות, לחמים, שוקולד, גבינות ועוד), בה שוכן גם בית קפה נעים ששווה להתחיל עימו את היום.

טיפ: אפשר לרכוש בחנות מיני מטעמים ולצאת לפיקניק ביער אצטרובלים הסמוך למתחם, בו גם מתקני משחק לילדים ושולחנות פיקניק.

 

מ'חוצות הגולן' המשכנו את מסע הטעימות המקומי. התחלנו באחד מהיקבים המצליחים בארץ – יקבי רמת הגולן. במרכז המבקרים שלו מתקיים סיור מודרך שאורכו כשעה, בו ניתן לצפות בתהליך ייצור היין ולטעום ממגוון יינות היקב.

מיקום: איזור תעשייה קצרין

טלפון: 04-6968435 

הסיור בתשלום, יש לתאם ביקור מראש.

סגור בשבת וחג.


בית הבד בקצרין (צילום: יפה רזיאל)

 

מהיין אל השמן – בית הבד של הגולן הוא מפעל אקולוגי לייצור שמן זית השוכן במבנה אבן בזלת מרשים שלא ניתן לפספס. החלל הפנימי של המבנה מעוצב בהשראת הכפרים העתיקים בגולן ומוצבים בו דגמים עתיקים של בתי בד, חלקם אותנטיים, דרכם ניתן ללמוד על תהליך עצירת שמן זית בעת העתיקה. בנוסף מתקיים במרכז המבקרים סיור החושף את מערך המכונות העובדות ומפיקות את שמן הזית, כולל טעימות, לצד סרטון המספר על תהליך הפקת שמן הזית בגולן בעבר ובהווה. במקום גם בית קפה ומסעדה.

מיקום: איזור תעשייה קצרין

טלפון: 04-6850023

הכניסה למרכז המבקרים חופשית. עלות סיור: 10 ש"ח

סגור בשבת וחג. 

 

אחרי היין והשמן הגיע תורם של המים, המזוהים כל כך עם רמת הגולן, מי עדן. מרכז המבקרים של מי עדן סגור כעת לשיפוצים, אולם אפשר לצאת לטיול קצר בפארק מעיינות עדן – עיינות סלוקיה, שנבנה ע"י חברת מי עדן, בו נמצא המעיין ממנו שואבים את המים (שאגב זורמים בברזים של תושבי קצרין). הפארק מטופח, עתיר צמחייה והמסלול הקצר עובר לאורך בריכות רדודות ושרידי מבני בזלת של הכפר הסורי קצביה.

איך מגיעים: נוסעים על כביש 87 מאלוני הבשן לקצרין. 800 מטר לפני הפנייה לקצרין יש פנייה שמאלה המכוונת לעבר הפארק. 


עיינות סלוקייה

 

כעת, על בטן מלאה, יכולנו לחזור אחורה בזמן. אמנם צעירה היא קצרין, אך אוחזת בעבר עשיר במיוחד. העיר נקראת על שם קצרין הקדומה, הייתה מיושבת לסירוגין מאז תקופת הברונזה התיכונה ואילך (לפני כ-4,000 שנה), ובחפירות שנערכו במקום נחשפו שרידי כפר יהודי מתקופת התלמוד, שהתקיים עד לפני כ-1,300 שנה. את שרידי הכפר ניתן לפגוש בפארק קצרין העתיקה הכולל בית כנסת קדום ומרשים, בית מגורים משוחזר ובית בד. עוד במקום – 'החוויה התלמודית' המאפשרת לקחת חלק בדרמה סוערת מתוך התלמוד בישיבת הסנהדרין. הסיפור על תנורו של עכנאי עובד לסרט המוקרן על 6 מסכים, בתוך מבנה הדומה במראהו לבית כנסת עתיק, שעל קירותיו ציורי קיר ורצפת פסיפס.

טלפון: 04-6962412

מיקום: מערבית לאיזור התעשייה

עלות: מבוגר: 24 שקל ילד: 16 שקל

כרטיס משולב עם מוזיאון עתיקות הגולן: מבוגר 26 שקל, ילד 18 שקל

סגור בשבת וחג.


מוזיאון עתיקות הגולן (צילום: החברה להגנת הטבע)

 

מהעיר העתיקה של קצרין צעדנו בטיילת דקורטיבית - טיילת חרמון - המובילה אל העיר החדשה. צעדנו באוויר הפתוח כאשר ממזרח לנו נפרשים נופי הגולן הפתוחים. הטיילת הובילה אותנו למרחב הציבורי של העיר, שם ניצב בית המועצה, בית התרבות, מרכז מסחרי איתן וקניון לב קצרין. במרחק הליכה קצרה משם נמצא מוזיאון עתיקות הגולן ובו אוצרות ארכיאולוגים: תצוגה של שרידי פילים וכלי ציד של תושבי הגולן הקדומים, בית מגורים של חקלאים עובדי אלילים מהאלף הרביעי לפני הספירה, הסבר אור-קולי על האתר המסתורי "גילגל הרפאים", ממצאי העיר היהודית גמלא וחיזיון אור-קולי המתאר את סיפור גבורתה ומרידתה ברומאים.

טלפון: 04-6961350

עלות: מבוגר: 17 שקל ילד: 14 שקל

כרטיס משולב עם פארק קצרין העתיקה: מבוגר 26 שקל, ילד 18 שקל.

סגור בשבת וחג.

 

רגע לפני סיום, אנחנו עוצרים למנוחה באחת מהיוזמות הטריות והמעניינות של העיר - מוזיאון החוצות הקהילתי: תערוכה ססגונית של אמני קצרין המספרת בתמונות את סיפורה של העיר קצרין, על נופיה ואנשיה.  

מיקום: בתחילת רחוב שיאון, מול גן הזיכרון וגן הפסלים ע"ש תמר, ובסמוך למגרש החנייה של קניון לב קצרין.

הכניסה חופשית.

 

מה עוד בסביבה

נחל הזוויתן החוצה את הכביש המוביל לקצרין, מזרחית לאיזור התעשייה (כביש 8098) הוא חלק משמורת היהודיה ואחד מהיפים בנחלי הגולן. בנחל מפל מרשים, ועשרות בריכות בתוך אבני בזלת. בימים אלו תוכלו לראות בנחל את פריחת החצבים.


מפל זוויתן (צילום: עמותת תיירות הגולן)

 

נחל משושים הזורם מערבית לקצרין הוא הארוך בנחלי הגולן ומציע מסלול טיול בערוץ נחל הבנוי קירות אבני בזלת והתרעננות בבריכת המשושים, אשר כשמה כן היא, בעלת שש צלעות בצורתה. בחוה"מ סוכות יתקיימו סיורים מודרכים בשמורת טבע משושים. לפרטים והרשמה 3639*

 

אירועי סוכות באיזור קצרין (ימים א'-ה', 8-4 באוקטובר)

סוכות חג המים

מעיינות עדן - הסלוקיה

הצגה לכל המשפחה שעניינה מים. שמירה על המים, שימושים במים - לפי ההלכה בימי קדם ובימינו.

עוד במקום: סוכה חגיגית ומזמינה, מעיינות מפכים, צל, ואווירה חגיגית ומיוחדת.

מתי: ימים א' - ה' בין השעות 17:00-10:00

כניסה חופשית ללא תשלום

 

קסם הגולן, קצרין

מרחב שוקק, עליז וססגוני עם מוסיקת רקע.

במתחם פסטיבל בירה ויין תוצרת הגולן, שוק איכרים ותוצרת הגולן - תוצרת חקלאית, אמנותית ועוד.

כל ערב החל מהשעה 18:00

 

כפר האמנים, אניעם

יריד ושוק איכרים – בין גלריות האמנים הקבועות ולאורך רחוב האמנים שלל דוכנים עם מיטב תוצרת הגולן.

שעות פעילות: 10:00 ועד 22:00

עוד במקום: סדנת יצירה בעץ לכל המשפחה עם מדריכי קק"ל.

סוכה חגיגית עם נקודת יציאה למסלול על שביל הגולן עם כתב חידה אותו צריך לפתור לאורך המסלול. יוגרלו פרסים בין הפותרים נכונה.

ימים ושעות פעילות: 4-10.10.09, ראשון עד שבת, בין השעות 08:00 עד 17:00

 

בל עפרי, קדמת צבי

חגיגות המסיק מתחילות בחווה החקלאית בל עפרי, כבר בסוכות. פעילויות חווה מהנות לכל המשפחה הכוללות הכנת שמן זית. במסעדת החווה יוגשו מנות מתובלות בשמן זית ומשובצות בזיתים מתוצרת מקומית.

בל עפרי 052-8805026

 

פארק קצרין העתיקה, קצרין

סוכה כשרה ברוח תקופת המשנה והתלמוד מחכה לאורחי הפארק התלמודי בקצרין. אתם מוזמנים לצלול אל ימי המשנה והתלמוד, בביקור חווייתי בבית הכנסת הקדום, בבית המגורים המשוחזר, בבית הבד ולהתארח בסוכה.

04-6962412

 

בית הבד של הגולן, קצרין

סיור הכרות עם סוגי שמן זית מיוחדים, במרכז המבקרים הבנוי בזלת. בסיור המודרך תחשפו לתהליך הפקת השמן החל מהשיטות הקדומות ועד למכונות החדישות שלנו. במקום חנות לממכר מוצרי קוסמטיקה על טהרת שמן הזית וסוכה כשרה מרווחת וחגיגית.

04-6850023

 

פסטיבל בירה בקסם הגולן

פסטיבל בירה ויין מתוצרת הגולן. הפנינג חגיגי שוקק ועליז עם דוכני שתייה, שוק איכרים עם תוצרת חקלאית, יצירות אמנות, תכשיטים ועוד.

מתחם חוצות הגולן, קצרין

מתי: ימים ראשון עד חמישי, כל ערב החל מהשעה 18:00

כניסה חופשית ללא תשלום

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: החברה להגנת הטבע,עידית הרצוג
שרידי קצרין העתיקה
צילום: החברה להגנת הטבע,עידית הרצוג
עיינות סלוקיה. אצל תושבי קצרין בברזים
צילום: גילי סופר
מומלצים