שתף קטע נבחר

תעודות פטירת עוברים נמצאו על מדרכה בת"א

מה עושים מסמכים רפואיים רגישים על מדרכה במרכז תל-אביב? פיני שריקי פסע אמש ברחוב דובנוב בעיר כשלפתע הבחין בחבילת מסמכים זרוקה על המדרכה. כשהרים אותם הבחין בתעודות פטירה של עוברים מבתי חולים בצפון. "זה כמו לפתוח את הפצע מחדש", אומר ל-ynet אב לעובר מת, שתעודת הפטירה שלו היתה בין במסמכים

מי השליך טפסים ובהם מידע רפואי סודי ורגיש על מדרכה בתל-אביב? אמש (מוצ"ש) נמצאו ברחוב דובנוב בעיר תעודות פטירה של עוברים מאזור צפון הארץ. במסמך שכותרתו "הודעה על לידת עובר מת" ניתן היה למצוא את הפרטים המזהים של ההורים, כתובתם ואפילו המקצוע שלהם. עוד צויינו בטפסים כמה ילדים יש להם, כמה הפלות עברו ואילו מומים היו לעובר שמת. המסמך נושא לוגו של משרד הבריאות ובחלק מהטפסים נושא חותמת "התקבל" של לשכת הבריאות בעפולה. בנוסף, על כל טופס ישנה חותמת של הרופא שחתם על הטופס בבית החולים.

 

מקרי המוות של העוברים המתוארים בטפסים, שצילומיהם מובאים כאן (הפרטים האישיים של המשפחות נמחקו על-ידי ynet) אירעו בחודשים מרץ עד יוני 2009. לפי חותמות הרופאים שעל המסמך ניתן ללמוד שחלק מהלידות היו בבתי החולים רמב"ם, בני-ציון, העמק וכרמל.


אחד מהמסמכים שנמצאו על המדרכה בת"א

 

"את הדפים ראיתי על מדרכה ברחוב דובנוב, אמש ב-2 בלילה", מספר פיני שריקי, מי שמצא את המסמכים. "זו היתה סתם ערימת דפים, של כ-15 עמודים, שהיתה מונחת על המדרכה. אני לא יודע למה הרמתי את הניירות, אבל הרגשתי שיש בזה משהו. חשבתי שלא הייתי רוצה להיות אחד ההורים האלו, שהפרטים שלהם מתגלגלים בפומבי. יכול להיות שחלק מההורים הלו לא סיפרו בכלל לאף אחד על ההריון. לא הצלחתי לישון מאז שמצאתי את זה. זה לא משהו שצריך להיות ברחוב".

 

אב לפג שמת: "כמו לפתוח את הפצעים מחדש"

אחד ההורים שפרטיהם הופיעו על הטפסים שנמצאו ברחוב, תושב אזור הצפון היה מופתע ומזועזע כשנשאל על-ידי ynet על המסמכים: "עצם העובדה שהפרטים נמצאו ככה בפומבי זה פשוט בזיון, חוסר אחריות. זו היתה

סיטואציה קשה של הפסקת הריון בחודש השישי. זה עבר וזה נגמר אבל המסמכים האלו זה ממש כמו לפתוח את הפצעים מחדש עכשיו".

 

"ההפלה היתה לפני שלושה או ארבעה חודשים", אומר עוד האב, "אשתי היתה צריכה להיות עכשיו עם תינוק בבית. לא תיארנו לעצמנו שזה יגיע למצב כזה".

 

הוא ציין כי הוא ואשתו לא הגיעו לתל-אביב אך אמר שייתכן ששלחו את המסמך המדובר לצורך בדיקה פתולוגית במרכז הארץ.

 

אחת הנשים שעברה הפסקת הריון ופרטיה הופיעו במסמך מסבירה: "חשוב לי באופן אישי שהמסמך יחזור אלי. אני ממש לא מאושרת לשמוע את זה. ילדתי את התינוק המת שלי בבית החולים העמק לפני מספר חודשים. זה משהו נורא בפני עצמו, אבל כשהפרטים שלך מתגלגלים ברחוב. אלו שני דברים נוראים בלי קשר אחד לשני".

 

האישה ציינה כי הביאה את המסמך לצורך התייעצות עם רופא נשים בכיר שהקליניקה הפרית שלו נמצאת ברחוב סמוך.

 

ממשרד הבריאות נמסר כי הנושא ייבדק. מבית החולים בני-ציון נמסר: "לא ידוע לנו על כך דבר". מבית החולים העמק נמסר: "בית חולים העמק מקפיד הקפדה יתרה בשמירת כל המסמכים הרפואיים על פי חוק ונהלי משרד הביאות. במקרה של פטירת עובר נשלח דיווח על כך ללשכת הבריאות בעפולה במסירה אישית, כך שאין כל אפשרות שהמסמכים יצאו מבית החולים".

 

צילום רפרודוקציה: ירון ברנר. המידע הראשוני התקבל במייל האדום
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זרוקה ברחוב. הודעה על לידת עובר מת
מתוך מסמך דומה שנמצא על המדרכה
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים