שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ירדן נזפה בשגריר ישראל בשל ארועי הר הבית
  השגריר בעמאן זומן למשרד החוץ הירדני ושמע ביקורת קשה. הירדנים טוענים כי המשך הבנייה במזרח ירושלים מנוגד לחוק - מה שגורם לתסיסה - וגם שראש הווקף הושפל בכניסה לאתר. השגריר השיב: פרובוקטורים מעוררים תסיסה במתחם הקדוש

  המהומות בהר הבית מתפתחות למתיחות דיפלומטית. ירדן נזפה הערב (יום א') בשגריר ישראל, בעקבות התקריות האלימות בהר הבית, הבוקר - והמשך הבנייה במזרח ירושלים. השגריר יעקב רוזן זומן לשיחת נזיפה במשרד החוץ הירדני בעקבות האירועים האחרונים.

   

  הזעם הירדני נוגע גם לכך שהמשטרה מנעה היום את כניסתו להר של עזאם אל-חטיב, ראש הווקף המוסלמי, שלטענתם "הושפל". אל-חטיב מקורב מאוד למשטר הירדני ונחשב בעיני רבים כנציגם במקום.

   

  לירדן רגישות רבה לנעשה במזרח ירושלים. מזה זמן יש מורת רוח רבה בבית המלוכה עקב החלטת ישראל לאפשר את המשך הבנייה במזרח ירושלים וביישובים העוטפים את הבירה. עד כה התנהלה ביקורת זו, בדרך כלל, בשקט מאחורי הקלעים. אולם, שורת האירועים בהר הבית גרמה להתפרצות ולמבוכה דיפלומטית בין שתי המדינות השומרות על מערכת יחסים סבירה, גם בנוגע למו"מ עם הפלסטינים וגם באשר ליצירת חזית מתונה נגד הגורמים הקיצוניים, ובראשם איראן.


  הפגנה בירדן במחאה על הנעשה בהר הבית (צילום: רויטרס) 

   

  השגריר רוזן נועד עם ראש לשכתו של שר החוץ של ירדן, שביקר אותו קשות וטען כי ישראל פועלת בניגוד לחוק ופעולותיה גורמות לתסיסה מיותרת, דוגמת האירועים בהר הבית.

    

  השגריר: ללא הפרובוקטורים היה שקט

  השגריר רוזן השיב כי ישראל פועלת על פי החוק, ובאשר לאירועים בהר הבית - טען כי גורמים פרובוקטיביים מעוררים תסיסה במתחם הקדוש. רוזן ציין שאילולא פעולת גורמים אלה - היתה נמנעת שורה של תקריות בסמוך למסגד אל אקצה.

   

  בעיקר מאז התקריות בערב יום כיפור, בעולם הערבי התגבר לאחרונה

  הזעם על ישראל סביב המקומות הקדושים בירושלים. בימים האחרונים נערכו הפגנות בין היתר בירדן, בלבנון ובעזה.

   

  הערב הוחלט בהערכת מצב משטרתית להותיר את ההר סגור למבקרים מחר. עם זאת, המשטרה תאפשר כניסת מתפללים מוסלמים בני 50 ומעלה, המחזיקים בתעודות זהות כחולות. גיל הנשים לא יוגבל.

   

  מחר אמורות להיערך בירושלים לרגל סוכות ברכות הכהנים המסורתיות של העולים לרגל, וכן אירועים נוספים לחול המועד ברחבי העיר העתיקה. לאור זאת, בהערכת המצב בראשות מפקד מחוז ירושלים, ניצב אהרון פרנקו, הוחלט גם על המשך פריסת הכוחות הרחבה. גורם בכיר במשטרת ירושלים אמר ל-ynet: "נפעל בנחישות נגד כל גורם שינסה להפר את הסדר".

   

  בהכנת הידיעה השתתף עלי ואקד
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  השגריר רוזן. ננזף
  צילום: משרד החוץ
  הפגנות בלבנון
  צילום: AFP
  מומלצים