שתף קטע נבחר

לא רק לעובדים הזרים: גם לפקחים מלינים שכר

חלק מאנשי יחידת עוז, שתפקידה לאתר שוהים בלתי חוקיים, לא קיבלו משכורת מאז הקמתה לפני 4 חודשים. אחד הפקחים: "יש לנו משפחות, איך אפשר להתרכז בעבודה?". רשות ההגירה: "חלק מהשכר כבר שולם"

כ-200 פקחי יחידת עוז, יחידת האכיפה של רשות האוכלוסין וההגירה, רודפים כבר 4 חודשים אחרי משכורתם במקביל למאמציהם לתפוס שוהים בלתי חוקיים.

 

ל"ממון" נודע כבר מימיה הראשונים של היחידה, שהוקמה בחודש יוני האחרון, לא קיבלו אנשיה משכורת, אלא רק מקדמות בגובה אלפי שקלים בודדים. אחד הפקחים סיפר ל"ממון" כי העיכובים בהעברת המשכורות הכניסו את משפחתו ללחץ כלכלי, כהגדרתו: "יש לנו משפחות עם ילדים וזה לא פשוט. לא האמנו שנגיע לחגים שמביאים איתם הוצאות גדולות מבלי שנקבל את מלוא השכר שלנו. אנחנו נותנים את הנשמה בשטח כל יום, תוך לקיחת סיכון עצמי לא מבוטל, ובסוף החודש לא מקבלים את מה שמגיע לנו. איך אפשר להתרכז בפעילות המבצעית כשהמצב הכלכלי שלך לא ברור?".

 

יחידת עוז מחליפה בתפקידה את משטרת ההגירה שכבר לא קיימת, ותפקידה לאתר ולעצור במקרה הצורך שוהים לא חוקיים בישראל. פקחי עוז לא מקבלים שכר מכיוון שאף אחד ברשות ההגירה והאוכלוסין במשרד הפנים, שהוקמה בשנה שעברה ושאליה שייכת יחידת עוז, לא טרח לנסח הסכמי שכר לפקחים, ולפיכך המגעים לגיבושם החלו רק לאחר הקמת היחידה.

 

גורם בכיר ברשות ההגירה הסביר אתמול: "מסיבה לא ברורה ניסחו חוזים רק לאנשי מעברי הגבול, שלא התאימו לפעילות של פקחי רשות ההגירה, שמבצעים פעילות משטרתית-צבאית. לאחר שכבר הוקמה היחידה ניסינו לגבש את ההסכמים מהר, אבל ההסתדרות גררה רגליים וכל פעם דחתה את הדיונים. בשבועות האחרונים התחלנו להחתים את הפקחים על חוזי עבודה אישיים, מה שצפוי לפתור את הבעיה בקרוב".

 

ומה גובה שכרו של פקח ביחידת עוז? על פי סולם השכר שגובש רק בשבועיים האחרונים, עובד שטח מתחיל ישתכר 5,320 שקל ברוטו, לא כולל אש"ל ותשלום שעות נוספות שאמורים להוסיף לתלוש השכר עוד כמה אלפי שקלים. אלא שבפועל, הפקחים ביחידה קיבלו עד עתה כאמור רק מקדמות בגובה של כמה אלפי שקלים, עד כ-4,000 שקל לדרג השטח.

 

מנהל יחידת עוז, ציקי סלע, מנסה למצוא פתרון מהיר כדי לזרז את תשלום השכר לפקחים שטרם קיבלו את המגיע להם. מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר בתגובה: "רוב הפקחים של יחידת עוז קיבלו החודש את המשכורות. בין 15 ל-20 פקחים עדיין לא קיבלו משכורות אלא רק מקדמות מוגדלות, אבל גם הם יקבלו את מלוא שכרם לאחר החגים".

 

יודגש כי בניגוד לתגובה זו, מקורות ביחידת עוז מסרו שרוב הפקחים קיבלו גם החודש מקדמות בלבד. יצוין, כי החל מ-2008 עברו סמכויות הטיפול בעובדים זרים, בפליטים ובשוהים בלתי חוקיים ממשטרת ההגירה לידי רשות האוכלוסין וההגירה, שלפקחיה יש סמכויות עיכוב ומעצר נגד אזרחים זרים בלבד. הפקחים עברו הדרכה במסגרת הרשות ואמורים לקבל שכר גבוה מהנהוג בשירות המדינה וזאת בשל הסיכון שכרוך בעבודתם.

 

הכתבה התפרסמה הבוקר במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

בהכנת הידיעה השתתף ראובן וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אנשי יחידת עוז
צילום: עופר עמרם
מומלצים