שתף קטע נבחר

סלולרי: חיוג ברפרוף עין

נוקיה חושפת פיתוחים עתידניים: תפעול סלולרי במבט בלבד, מעקב אחרי שפעת החזירים, וממשק ש"מבין" את בעליו

אחת המחלקות המעניינות ביותר בחברת נוקיה היא מחלקת המחקר והחדשנות. זו חוקרת ומייצרת טכנולוגיות ויישומים, שממבט ראשון נראים עתידניים לגמרי ומנותקים מן המציאות היומיומית.

 

הנה פיתוח אחד שהציגו אנשי המחלקה לא מכבר בכינוס Nokia World בשטוטגארט: הם לקחו טלפון סלולרי למבנה כלשהו ברחוב, ובזמן אמיתי קיבלו דרכו את כל הפרטים הרלוונטיים על המבנה, כולל כרזות פרסום שנמצאות בו. תארו לכם שאתם מגיעים ליעד תיירותי כלשהו ובמקום לשלם עבור מדריך צמוד, תוכלו לקבל את כל המידע מהמכשיר הסלולרי שלכם, בשפה שנוחה לכם.

 

 

פיתוח אקטואלי נוסף שהוצג בכינוס הוא היכולת לדווח בזמן אמת על התפשטות שפעת החזירים. במדינות המתפתחות, בהעדר אמצעי תקשורת מינימליים, פשוט לא ניתן לדעת על היקף התפשטות המחלה - מה שתורם לעלייה באחוזי התמותה וההידבקות. נוקיה, בשיתוף אוניברסיטת Manipal בהודו, מאפשרת דיווח ומעקב אחר התפשטות המחלה באמצעות ציוד סלולרי.

 

בלי ידיים

עוד הודגמה בארוע אפשרות לשלוט במכשיר סלולרי ללא מגע בכלל. משתתפים בכנס התבקשו לחבוש משקפי וידאו מיוחדים, ואחרי כיול קצר הוקרנה במשקפיים סביבה תלת ממדית. המשתמש יכול היה להתקדם בה באמצעות עיניו בלבד, לבחור תמונות מסויימות ולעשות להן "זום-אין" ועוד. מצלמה רגישה מזהה את תנועת האישון ומעריכה על-פיה מה מתכוון בעליו לבצע בכל רגע נתון.

 

למה זה טוב? בעתיד הלא-רחוק תוכל החברה ליישם את התוכנה במכשירים סלולריים באמצעות מצלמה קדמית שתותקן בהם. אז נוכל לדפדף בתמונות במכשיר, להעביר שירים או לבחור בין אפשרויות התפריט, באמצעות מבט בלבד. בדוכן שבו הוצג הפיתוח הוצבה גם אוזנייה שמקריאה את הפעולה שבוצעה, וצמיד שאמור לרטוט ולצפצף בהתאם לפעולות שיתבצעו במכשיר הסלולרי.

 

נוקיה הציגה גם ממשק עתידני, שמתייחד בקישור אינטגרלי מושלם לאינטרנט ולרשתות חברתיות. הממשק מאפשר למשתמש לעקוב אחרי כל המידע הרלוונטי על אנשי הקשר שלו, לא משנה באיזה שירות הם משתמשים (מייל, רשתות חברתיות ועוד‭.(‬ הוא גם "מבין" וחוזה את התוכן שהמשתמש ירצה לראות במסך הבית שלו.

 

זיכרון לטובת הסוללה

אחד הבעיות המרכזיות בסמארטפונים החדשים היא אורך חיי הסוללה, המשביתה אותם לפעמים עוד במהלך יום העבודה. הסיבה היא, כמובן, צריכת האנרגיה האדירה הנדרשת מן התכונות והיישומים הנוספים כל הזמן למכשירים.

 

ענקית האלקטרוניקה סמסונג החלה באחרונה לייצר שבב חדש, שבאחד מהימים צפוי להחליף את זיכרון הפלאש במכשירים הניידים ובכך להאריך את חיי הסוללה בכ-20 אחוזים. השיפור מתחולל בעקבות העובדה שהמכשיר כותב וקורא מהזיכרון החדש באמצעות מתח חשמלי נמוך במיוחד.

 

בנוסף, ניהול הזיכרון בשבב מתבסס על עיקרון טכנולוגי שחוסך פעולת רישום מסויימת ומפחית בכך את המתח החשמלי. השבב עצמו הוא בגודל 60 ננו-מטר והוא מאפשר גם הרצת יישומים ישירות מתוך הזיכרון (פעולה המכונה ‭- ("Excutable"‬ דבר שימושי במיוחד למכשירים סלולריים. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לחייג עם העין
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים