שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  זוכי פרס נובל לרפואה: 3 חוקרי מדע הזיקנה

  זוכי פרס הנובל לרפואה לשנת 2009 הם שלושה מדענים אמריקנים, שתי נשים וגבר, שזכו על תגליתם בדבר מנגנון הזדקנות התאים וחקר הסרטן

  המירוץ אל העושר והתהילה הגיע לסופו: הבוקר (ב') הכריז מכון קרולינסקה בשבדיה על שלושת זוכי פרס נובל לרפואה לשנת 2009. אלו הם החוקרים האמריקנים אליזבת הלן בלקברן, קרול גריידר וג'ק שוסטק. החוקרים זכו בפרס נובל על תגליתם אודות טלומראז, אנזים המצוי בחומר התורשתי די.אן.איי והמשפיע על חלוקת תאים והזדקנותם.

   

  האנזים טלומראז, שעמד במרכז מחקרם של שלושת הזוכים, הופך בשנים האחרונות למוקד עניין גדול בקרב חוקרים.

  טלומראז משתתף במנגנון בניית החומר התורשתי בתא. נמצא כי הוא משחק תפקיד מרכזי בקביעת גילו של התא, בהיווצרותו וכן בתהליך התנוונותו. באופן זה ניתן ללמוד על תהליכים שונים העוברים על התא ובהם על מדע הסרטן, יכולת תאי סרטן להתחלק ללא הרף בשל אובדן מנגנון הבקרה של חלוקת התאים, ועל מחלות רבות נוספות.

   

  באופן זה סבורים החוקרים כי ניתן יהיה למצוא קו חדש של תרופות לא רק למחלות סרטן אלא למגוון מחלות נוספות, ואולי אף להאריך חיים בכך שניתן יהיה לעצור את תהליך הזדקנות תאי הגוף באמצעות השפעה ישירה על אותו טלומראז.

   

  זאת ועוד: כמה מחלות תורשתיות נגרמות על ידי פגמים בטלומראז ובהם צורות שונות של אנמיה בהם אין מספיק חלוקות תאי אב בלשד-העצם.

   

  ועדת הפרס במכון קרולינסקה שהעניקה את הפרס אמרה: "התעלית הוסיפה מימד חדש להבנת התא, שפכה אור על מנגנוני מחלות ועוררה את התפתחותן של אפשרויות טיפוליות חדשות".

   

  אשתקד זכו בפרס נובל לרפואה החוקרים הצרפתיים פרנסואז בארה סינוואסי ולוק מונטאניה, מגלי נגיף ה-HIV והחוקר הגרמני הראלד זור-האוסן מגלה נגיף HPV הגורם לסרטן צוואר הרחם. בזכותו פותח חיסון שהציל מיליוני נשים ברחבי העולם מסרטן.

   

  שנה קודם לכן זכו בפרס נובל לרפואה החוקרים האמריקנים אנדו פייר וקרייג מלו על תגליתם במנגנונים המביאים לשיתוק פעילות גנים. המדובר במחקר שעשוי להביא בעתיד לפיתוח טיפולים חדשים לאיידס, סרטן ומחלות רבות אחרות.

   

  אלפרד נובל, ממציא הדינמיט השבדי, ייסד את פרס הנובל בצוואתו בתחומי ספרות, שלום, רפואה, פיסיקה וכימיה. הזוכים בפרס מקבלים המחאה בת 10 מיליון קרונות (כ-6 מיליון שקלים) ולחיצת יד ממלך שבדיה בטקס היוקרתי שייערך ב-10 בדצמבר בשטוקהולם בירת שבדיה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הזוכות בלקבורן וגריידר
  צילום: AP
  הזוכה השלישי, ג'ק שוסטק
  צילום: AFP
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים