שתף קטע נבחר

אני הולך ל(עמק) בית שאן

עבר מפואר בגן הלאומי, הסטארט-אפ של תחילת המאה ה-20 בנהריים, מוזיאון תת-קרקעי בגשר הישנה וציפורים, המון ציפורים נודדות ממעל. בואו לטיול של היסטוריה וטבע בבקעת בית שאן

עונת הסתיו היא תקופה מצוינת לטיול בעמק בית שאן. מזג האויר כבר אינו לוהט כשהיה בקיץ, מקווי המים מאפשרים התרגעות נינוחה כחום היום, וזוהי הזדמנות מצוינת לבקר בירדן הדרומי, באתר נהריים וגשר, בעתיקות בית שאן, להכיר את ההיסטוריה ארוכת השנים של המקום ולצפות בהמוני הציפורים הנודדות אשר חולפות ממש בימים אלה באזור.

 

בית שאן העתיקה

יש מעט ערים בעולם שרצף ההתיישבות בהן לא נפסק לאורך יותר מ-6,000 שנה. בית שאן נמצאת בעמק ירקרק ופורה, העתיר במקווי מים ונמצא על צומת דרכים חשוב בדרך העתיקה בין מסופוטמיה למצרים. השלטון המצרי אף קבע את שלטונו במקום. במקרא זכורה בית שאן כעיר אותה לא הצליחו שבטי ישראל לכבוש מידי הכנענים, והעיר חרבה לאחר כיבוש הארץ בידי ממלכת אשור, במאה השמינית לפני הספירה.


הגן הלאומי בית שאן (צילום: דורון נסים, רשות הטבע והגנים)

 

בתקופה ההלניסטית הוקמה במקום העיר סקיתופוליס, ובימי שלטון הרומאים בארץ שימשה כבירת האזור ומספר תושביה עמד על כ-50 אלף נפש, עיר גדולה למדי במונחי הימים ההם. עם השנים הפכה טבריה לעיר המרכזית באזור, בית שאן ירדה מגדולה אך המבקרים במקום יכולים עדיין להתרשם מהשרידים המפוארים בגן הלאומי - התל המתנשא ומעניק תצפית על האזור, התיאטרון, בית המרחץ, האמפיתיאטרון ועוד.

 

  • דמי כניסה: מבוגר 25 שקל, ילד 13 שקל. לפרטים: 6587189 - 04.

 

נהריים

בין הירמוך לירדן הקים פנחס רוטנברג את מפעל החשמל ההידרואלקטרי, שפעל משנת 1932 עד 1948. התחנה ניצלה את זרם המים של שני הנהרות ועל כן נקראה "נהריים".  

 

אתר נהריים ראוי לכינוי "הסטארט-אפ" של ראשית המאה ה-20. רוטנברג, "הזקן מנהריים", החל ב-1927 בהקמת תחנת כוח הידרו-אלקטרית על נהרות הירדן והירמוך. את המשאבות העבירו לנהריים באמצעות רכבת העמק, עוד שריד היסטורי של ההתיישבות בארץ, וגם שטפון גדול בשנת 1932, שהרס חלק ניכר מהמפעל זמן קצר לפני פתיחתו, לא עצר את הפרויקט השאפתני ולא מנע מהחלום להפוך למציאות.


התחנה בנהריים

 

כיום נוכל לצפות במיצג אור-קולי המשלב סכרים, מים, צלילים וצבע, והמספר איך הפך מדבר צחיח לסמל למימוש חזון ההתיישבות היהודית ולפיתוח תעשייה עברית בארץ ישראל. כאן נוכל ליהנות מביקור בלווי הסברים, מתצפיות אל נופי העמק, נהר הירדן, הגלעד והגולן, מסילת רכבת העמק שחצתה את הנהר כשמעלינו חולפות הציפורים בנדידתן.

 

גשר הישנה וגאון הירדן

סמוך לנהריים נמצאת חצר גשר הישנה, המספרת את סיפורם של אנשי בראשית שהתיישבו במקום, נאחזו בקרקע, והגשימו את חלומם - התיישבות יהודית בארץ ישראל. במקום מוזיאון תת-קרקעי אשר בעבר שימש כמקלט והיה המרכז החברתי והתרבותי של הקיבוץ במלחמת העצמאות, אז הותקף בידי צבאו של קאוקג'י מעיראק וכן בידי הלגיון הירדני. על העמידה מול פלישת הצבאות הזרים ניתן ללמוד מחזיון אור-קולי וממופע מולטימדיה המשחזרים את החיים במקום. 

 

בעונות הסתיו, החורף והאביב נוכל להרחיב את סיורנו גם אל טיילת גאון הירדן. זהו למעשה מסלול סיבובי הצופה אל שלושה גשרים עתיקים ועובר ליד שרידי חאן ממלוכי מהמאה ה-14. טיילת גאון הירדן מאפשרת אף גישה ישירה לנהר, וזוהי הנקודה היחידה לאורך 200 הקילומטרים של הירדן הדרומי (בין הכנרת לים המלח) בה ניתן לרדת אל המים בקלות ובפשטות. 


מבט מטיילת גאון הירדן

 

מצפור הגשרים הסמוך נקרא על שמה של אסתר ארדיטי ז"ל, מי שכונתה "המלאך בלבן" וגם "המלאך של הצנחנים". ארדיטי, יליידת בולגריה, עלתה לארץ כנערה מאיטליה ושובצה כחובשת בצה"ל. ב-19 בנובמבר 1954 ביצעה ארדיטי את אחד ממעשי הגבורה הגדולים בתולדות חיל האויר, כשחילצה ממטוס מוסקיטו בוער, וחרף האזהרות לא להתקרב אליו, את הטייס יעקב שלמון והנווט שלמה הרצמן, אשר התרסקו בעת נסיון נחיתה. על מעשה זה העניק לה הרמטכ"ל דאז משה דיין את עיטור הרמטכ"ל, שלימים הפך לעיטור המופת.

 

אתר נהריים - גשר נמצא על כביש 90, 15 ק"מ צפונית לבית שאן. המקום פתוח כל ימות השבוע בשעות 10:00-16:00, בימי ו' וערבי חג 09:00-14:00. מומלץ להתקשר ולתאם הגעה למקום: 04-6752685 , 04-6753336. 

 

לאן עפות הציפורים

בקעת בית שאן ידועה בציפורים הנודדות הפוקדות את המקום באלפיהן בעונות המעבר. מקווי המים שבסביבה, אגם הכנרת הסמוך וכמובן בריכות הדגים שבאזור מהווים מוקד משיכה לציפורים אשר נטשו את אירופה הקרירה וכעת מדרימות להעביר את ימי החורף ביבשת אפריקה. עמק המעיינות, היושב לאורך הבקע הסורי אפריקני, משמש נתיב קבוע בנדידת הציפורים. שקנאים, עגורים, ביצניות, חופמאים וכמובן חסידות עוצרים בעמק המעיינות לחנייה בה ימצאו מים ומזון בדרכן הארוכה. חלק מהציפורים, ובהן אגמיות, סופיות, שחפים, לבניות וברווזים, עוצרות פה את נדידתן ומעבירות את החורף בעמק המעיינות, בשל מזג האויר הנוח השורר כאן בעונה הקרה.


חסידות בכפר רופין (צילום: עמית מגל)

 

הטבע חוגג, וחובבי הטבע מוזמנים להשתתף בשמחה דרך סיורים של מרכז הצפרות "מקור החסידה" בקיבוץ כפר רופין. נצטייד במשקפת, במכשיר קשר וכמובן במדריך מקצועי, ונצא לדרך לסיור בכלי רכב. הסיור מתאים לכל הגילאים, מגיל שלוש ועד בכלל. הסיור מתקיים בכל יום שישי לפנות ערב ובימי חול המועד סוכות. בסיורי הבוקר ניתן לצפות בציפורים היוצאות לדרכן ולאחר מכן להמשיך לטייל, סיורי אחר הצהריים מתקיימים בשעות השיא של הפעילות, אז חוזרות הציפורים להתכנסות ולינת לילה. 

 

  • המחיר לסיור: 35 שקל למבוגר, 25 שקל לילד. לפרטים והרשמה - 04-6068396 , 050-5395856.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טורבינה ישנה בתחנת הכוח בנהריים
צילום: יגאל צור
מצפור הגשרים ע"ש אסתר ארדיטי ז"ל
צילום: דוד גלזנר, מרכז הצפרות בכפר רופין
חסידות במרכז הצפרות בכפר רופין
צילום: דוד גלזנר, מרכז הצפרות בכפר רופין
מומלצים