שתף קטע נבחר

ראאד סלאח הורחק מי-ם; נמשך המתח בבירה

גם היום יוצבו ברחבי ירושלים שוטרים רבים, כדי למנוע הפרות סדר אלימות. חברי ועדת המעקב של ערביי ישראל מתכוונים לעלות להר הבית - ואחרי הצהריים תונח אבן פינה לפרויקט בנייה יהודי בג'בל מוכבר. אמש שוחרר מנהיג הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית - והורחק מירושלים ל-30 יום. שופט: "הימצאותו בירושלים עלולה להצית אלימות נוספת"

האם הרחקתו של מנהיג הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית תביא את השקט המיוחל? שופט בית משפט השלום בירושלים החליט אמש (יום ג') לשחרר ממעצר את השייח ראאד סלאח - שנחשד בהמרדה והסתה - ולהרחיקו מירושלים למשך 30 יום. הכוננות הביטחונית המוגברת בבירה תימשך גם היום, על רקע מספר ארועים מתוכננים - והחשש שיתפתחו למוקדי חיכוך. בין היתר, יעלו להר הבית חברי ועדת המעקב של ערביי ישראל. אחרי הצהריים ייערך טקס הנחת אבן פינה לשכונה יהודית בג'בל מוכבר.

   

מהומות בירושלים - כותרות אחרונות:

  

סלאח נעצר בשעות הערב, בעת ששהה על גג בית בשכונת ואדי ג'וז עם כמה מתומכיו. על דבר המעצר הוחלט בהתייעצות בין מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב דודי כהן, פרקליט המדינה משה לדור, ומפקד מחוז ירושלים ניצב אהרון פרנקו.


השייח סלאח יוצא מבית המשפט. בדרך הביתה (צילום: גיל יוחנן)

  

נציג המשטרה בדיון ביקש להאריך את מעצרו של סלאח בחמישה ימים, אך הביע הסכמה שהשייח יישאר אך ורק באום אל-פחם למשך 30 יום ולא ייצא מהעיר.

נציג המשטרה התייחס לנאום שנשא השייח סלאח ביום שישי, שכלל לדבריו "דברי הסתה חמורים שהביאו ישירות לפעולות האלימות" בירושלים ובכפרים סביבה. אלו התבטאו בהפרות סדר, השלכת בקבוקי תבערה וחסימות כבישים.

 

המשטרה טענה שסלאח קרא ל"מלחמת דת" והציגה מסמכים סודיים. בהחלטתו קבע השופט שמעון פיינברג כי יש יסוד סביר לחשד נגד סלאח, וחשד למסוכנות: "הימצאותו בירושלים עלולה להצית אלימות נוספת", כתב. לפיכך הוא הורה על הרחקתו מהבירה לחודש, בהפקדה של ערבות עצמית וצד ג'.

 

"רוצים לפתור את כל בעיות האזור על הגב שלו"

סנגורו של השייח סלאח, עורך הדין חאלד אזברגה, דחה את בקשת המשטרה: "זה מקרה קלאסי - המשטרה משתמשת בו לצרכים פוליטיים, לדיכוי יריבים פוליטיים", אמר. "השייח ראאד מוכר ודעותיו מוכרות. אלו דעותיו הפוליטיות אותן הוא אומר כל הזמן, כמו שאמר בכנס ביום שישי באום אל-פחם".


צעיר מיידה אבנים בירושלים. הכוננות המוגברת נמשכת (צילום: AFP)

 

לדבריו, "אני לא חושב שזה המקום לבוא ולהגביל את חופש הביטוי בכלים משפטיים. ואם הוא יהיה רק באום אל-פחם, הוא לא יגיד את הדעות שלו? מה שיצר מהומות זה הקריאות של קיצונים יהודים לעלות למסגד אל-אקצה ולהתפלל. רוצים לפתור את כל הבעיות של האזור על גבו של השייח ראאד".

 

השופט הוסיף בהחלטתו כי אין צורך במגבלות תנועה באום אל פחם. אגב, באופן חריג הוא לא התיר לצלמי עיתונות להיכנס לבית המשפט טרם שנפתח הדיון בהארכת המעצר. סלאח עצמו סירב לענות לשאלות כתבים, אחרי שלאורך כל הדיון נראה מחויך.

 

פרויקט בנייה יהודי חדש במזרח העיר

דובר התנועה האיסלאמית,עו"ד זאהי נג'ידאת, אמר ל-ynet כי מוקדם לומר כיצד בדעת התנועה לפעול במחאה על המעצר. עם זאת, חברי ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל מתכוונים להגיע למסגד אל-אקצה - גם זאת, תוך היערכות גדולה מצד המשטרה וחשש שהדבר יצית ארועים אלימים.

 

על הטענה לפיה סלאח נעצר בגלל הסתה, אמר הדובר: "הוא לא הסית.

השייח קרא למוסלמים לבוא להתפלל ולבקר במסגד אל-אקצה. זה דבר טבעי ולגיטימי. הבעיה היא אצל מי שרוצה לייהד את אל-אקצה".

 

בהערכת מצב במחוז ירושלים של המשטרה הוחלט למנוע גם היום כניסת מבקרים להר הבית, ולאפשר כניסה רק למתפללים מוסלמים בעלי תעודות זהות כחולות, בני 50 ומעלה. על נשים לא תהיה הגבלה.

 

ברקע הקריאות בקרב ערביי ישראל וברשות הפלסטינית בגנות "ייהוד ירושלים", ייערך אחרי הצהריים תחת אבטחה כבדה טקס הנחת אבן פינה לשלב ב' בפרויקט בנייה בשכונת "נוף מציון" שליד ג'בל מוכבר. מארגני האירוע מבטיחים השתתפותם של אישי ציבור בכירים. בפרויקט צפויות להיבנות 105 יחידות דיור חדשות. בנוסף תיערך במקום הכנסת ספר תורה לבית כנסת שנחנך לפני כחודשיים.


פורסם לראשונה 06/10/2009 23:04

 

בהכנת הידיעה השתתפו אחיה ראב"ד ורוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סלאח בבית המשפט. חייך לאורך כל הדיון
צילום: גיל יוחנן
בזמן מעצרו. על גג בית
צילום: מוסא קעדאן
מומלצים