שתף קטע נבחר

פרס נובל בכימיה לישראלית עדה יונת

פרופ' עדה יונת ממכון ויצמן היא כלת פרס נובל לכימיה לשנת 2009. יונת, 70, זכתה בפרס המדעי היוקרתי מכולם עבור תרומתה לפיענוח מבנה הריבוזום, המולקולה המתרגמת את הקוד הגנטי לחלבונים הבונים את התא החי

פרס נובל תשיעי למדינת ישראל. המדענית פרופ' עדה יונת היא כלת פרס נובל לכימיה לשנת 2009. יונת, חוקרת ומרצה במכון ויצמן שברחובות, תחלוק את הפרס עם תומס שטייץ מאוניברסיטת ייל ווונקטרמן רמאקרישנן (Venkatraman Ramakrishnan) מאוניברסיטת קיימברידג'.

 

שלושת המדענים זכו בפרס "עבור תרומתם הייחודית להבנת האופן שבו חלבונים בונים את התא החי", לדברי ועדת פרס נובל, שהכריזה על הזוכים היום (ד') בשעה 11:45. עדה יונת תחלוק פרס בגובה של 10 מיליון קרונות שבדיות (כ-6 מיליון שקל) עם שטייץ ורמאקרישנן. טקס קבלת הפרס יתקיים ב-10 בדצמבר בשטוקהולם.  

 

נובל תשיעי לישראל:

 

עדה יונת, 70, נולדה בירושלים ולמדה באוניברסיטת העברית. את עבודת הדוקטורט השלימה במכון ויצמן למדע ולאחר מכן המשיכה ללימודים מתקדמים בארה"ב. כיום היא מכהנת כפרופסור מן המניין במכון ויצמן, שבו היא מרצה וחוקרת. יונת חברה באקדמיה הלאומית למדעים של ישראל, וגם באקמיה הלאומית לאמנויות ומדעים של ארה"ב והאיחוד האירופי.
ישראלים שזכו בפרס נובל

ישראלים שזכו בפרס נובל
שם הפרס שנה הערות
ש"י עגנון ספרות 1966 יחד עם נלי זק"ש
מנחם בגין שלום 1978 יחד עם אנואר סאדאת
יצחק רבין ושמעון פרס שלום 1994 יחד עם יאסר ערפאת
דניאל כהנמן כלכלה 2002 יחד עם ורנון סמית
אברהם הרשקו ואהרן צ'חנובר כימיה 2004 יחד עם אירווין רוז
ישראל אומן כלכלה 2005 יחד עם תומאס שלינג
עדה יונת כימיה 2009 יחד עם תומאס שטייץ ווונקטרמן רמאקרישנן
דן שכטמן כימיה 2011  
אריה ורשל ומיכאל לוויט כימיה 2013 יחד עם מרטין קרפלוס ומיכאל לוויט

 

עיקר תהילתה של יונת באה לה בעקבות פיענוח מבנה הריבוזום. מולקולה זו, על אף גודלה המיקרוסקופי (כ-20 ננומטר), מתאפיינת במבנה מסובך ורב מרכיבים. היא מורכבת מרנ"א ריבוזומי ואנזימים שונים ותפקידה הוא לתרגם את הקוד הגנטי לחלבונים הבונים את התא החי. תפקיד מרכזי זה הופך את התהוותה לאחד השלבים החשובים בהתפתחות החיים על פני כדור הארץ.

 

במשך עשורים ביקשו מדענים להבין את אופן תפקודה של מולקולת הריבוזום, אך לשם כך היה עליהם לפענח את המבנה שלה. עדה יונת השכילה לעשות זאת באמצעות שיטה הנקראת קריסטלוגרפיה, או חקר הגביש. שיטה זו עושה שימוש בשיטת הניסוי הקרויה עקיפה (או התעקפות) קרני רנטגן. כלומר, יכולתו של הגל המוקרן לעקוף מכשולים גורמת לכך שהקרנתו דרך גביש יוצרת תמונה שבאמצעותה אפשר לנתח את מבנהו.

 

על עבודתה המדעית החשובה זכתה כבר יונת ב-2007 בפרס וולף הישראלי, ש-38 מזוכיו זכו לאחר מכן בפרס נובל. כמו כן זכתה ב-2006 בפרס דרמשטטר, הפרס היוקרתי ביותר המחולק בגרמניה להישגים בתחום מדעי החיים.

 

עד כה זכו רק שלוש נשים בפרס נובל לכימיה. עדה יונת היא האישה הראשונה שזוכה בפרס מאז 1964,כשדורות'י קרופורד הודג'קין מבריטניה זכתה בו עבור עבודתה בניתוח מבנה התא.

 

עדה יונת היא האזרח הישראלי התשיעי הזוכה בפרס נובל, והמדען החמישי בסך הכל. קדמו לה הפסיכולוג דניאל כהנמן, שזכה בפרס נובל לכלכלה ב-2002; הביולוגים אהרון צ'חנובר ואברהם הרשקו, שזכו בפרס נובל לכימיה ב-2004; והמתמטיקאי רוברט ישראל אומן, שזכה בפרס לכלכלה ב-2005; עוד זכו בפרסים שאינם מדעיים, הסופר ש"י עגנון והמדינאים מנחם בגין, יצחק רבין ושמעון פרס.

 

לכל כתבות ערוץ המדע - לחצו כאן

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרופ' יונת עם חוקר-שותף, בקבלת פרס קודם
צילום: AFP
ההכרזה על הזוכים בשטוקהולם
צילום: AP
מומלצים