שתף קטע נבחר

סטרימר קטן וממזרי - Xtreamer

ה-Xtreamer הוא סטרימר קטן ומעוצב, שמאיים לשנות את כללי המשחק והתמחור בשוק נגני המדיה. האם, גם במחיר נמוך בהרבה מול המתחרים, הוא יצליח להרשים בביצועיו? בדקנו והופתענו

עולם הסטרימרים (נגני מדיה) עבר טלטלה בחודשים האחרונים, עקב כניסתו למשחק של שחקן חדש בשם Xtreamer עם מכשיר קטן וממזרי שאיים לבצע כל מה שעושים המתחרים, רק בגוף קטן יותר, עם ממשק מעוצב והכי חשוב, במחיר נמוך באופן משמעותי מכל סטרימר אחר.

 

המתחרה העיקרי, ה- פופקורן A-110, בהשוואה, עלה עד לא מזמן כ-1,600 - 2,000 ש"ח בחנויות בישראל, עתה מחירו ירד לכ- 1,290-1,400 ש"ח, אבל גם הוא יקר בהרבה בהשוואה ל- Xtreamer שנכון להיום, ניתן לרכוש רק בהזמנה ישירה מאתר היצרן במחיר של פחות מ- 800 ש"ח כולל משלוח עד הבית ומיסים.

 

 

איך הוא נראה

כפי שאשתי הגדירה אותו, הוא "קטנצ'יק וחמוד". המארז שחור ונאה מאוד לעין, עם דפנות חלקות וחזית מקומרת בחלקה העליון. ה- Xtreamer ישתלב ללא בעיה על המזנון בסלון המודרני. רצוי שלא לגעת במארז יותר מדי עם אצבעות חשופות, משום שמגען ישאיר טביעות אצבעות בולטות על הגימור השחור המבריק.

 

את גוף הסטירמר מניחים על מעמד קטן המסופק עם המכשיר. צידו העליון מהווה למעשה מכסה שהסרתו מאפשרת להתקין דיסק קשיח 2.5" SATA, עד לנפח של 500GB, מהסוג הנמצא בשימוש במחשבים ניידים.

 

הצצה אל חלל המכשיר, מגלה לוח אם שנפרש על דופן אחת כאשר הרכיבים הבולטים (פיזית) מצויים בחלק התחתון, מתחת לדיסק הקשיח. חיבורי החשמל והמידע עבור הכונן הקשיח נמצאים על הלוח כך שכאשר מחליקים את הדיסק פנימה הוא מתחבר אליהם ישירות, ללא הצורך בכבל נוסף.

 

להבדיל מסטרימרים רבים המבוססים על מעבד SIGMA 8635, מבוסס ה- Xtreamer על מעבד 1283 מתוצרת החברה המתחרה - REALTEK. מכשיר זה הוא בין הראשונים המבוססים על מעבד מתוצרת חברה זו וגם אחרים כמו למשל סדרת TVIX 6600, החלו לצאת לשוק מעבד דומה.

 

בתוך המכשיר הקטנטן נמצא גם מאוורר שאמור לצנן את ערכת השבבים. לאחר הפעלה בת מספר שעות רצופות, הורגש חום בינוני פושר בחלק העליון של דופן שמאל וכאשר מתקרבים למכשיר, ניתן לשמוע את זימזום המאוורר. במהירות המאוורר ומכאן גם ברעש שזה יוצר, ניתן לשלוט באמצעות התפריט.

 

 

כניסות ויציאות

מבחר החיבורים מאחור, כולל יציאת וידאו קומפוזיט + שני חיבורי אודיו RCA, יציאת HDMI 1.3 ויציאת אודיו אופטית. בסעיף הקישוריות, נמצא שני חיבורי USB לחיבור התקנים / כוננים חיצוניים, חיבור USB PC למחשב, חיבור לרשת 10/100 וכניסת מתח.

 

עם המכשיר מסופקים כבל וידאו קומפוזיט + אודיו וכבל USB לחיבור אל מחשב, אין כבל HDMI (שסביר כי יהיה הנחוץ ביותר).

 

תפעול זריז, תפריטים נוחים

הדלקת המכשיר מתבצעת באמצעות השלט. תהליך העליה מהיר יותר בהשוואה מול המתחרה מדגם פופקורן A110, כאשר לוגו Xtreamer מופיע בגדול, אדום ובוהק. עיצוב התפריטים נאה ואלגנטי, שימוש בצבעי אדום ולבן על רקע שחור מקנה תחושה של מכשיר חדיש ומעודכן. 

 

הגדרות וידאו

תחילה נכנס אל תפריטי ההגדרות. את אות הוידאו ניתן לקבוע החל מרמת אות של 480p ועד ל- 1080/60p או לקבוע העברה אוטומטית של סוג האות. מי שמחפש את מצב 24p, ימצא אותו במיקום נפרד, מספר שורות בתפריט מתחת להגדרת הרזולוציה.

  

הגדרות אודיו

בסעיף האודיו ניתן להגדיר העברת אות PCM דרך HDMI או SPDIF (יציאה אופטית) או לחילופין, העברת אות RAW (לא מעובד) דרך שתי היציאות אם כי נכון לרגע כתיבת סקירה זו, המכשיר אינו תומך בפורמטי האודיו החדשים של כותרי Bluray כגון Dolby TrueHD או DTS Master Audio.

 

ממשק עברי

הצצה בתפריטי הגדרות נוספים, מגלה שניתן להציג את ממשק המכשיר גם בשפה העברית באופן מלא, כמו גם להגדיר תמיכה בכתוביות עברית. זו בהחלט נקודת חזקה לזכות מכשיר שעדיין לא נמכר בארץ באופן סדיר.

 

ישנה תמיכה מלאה בכתוביות SRT, האותיות מוצגות בפונט קריא וניתן לשנות פרמטרים כמו גודל, צבע ואף קוי מתאר. על השלט נמצא לחצני גישה ישירה לתזמון / סנכרון כתוביות עם השמע, החל מערך מינמלי של 100ms ועד לערך גבוה שהינו מעשית בלתי מוגבל (הגעתי עד ל+ 20,000ms ושם עצרתי).


 

קישוריות

ניתן להגדיר רשת חוטית או אלחוטית. במקרה שלנו, הגדרת חיבור הרשת מול הנתב התבצעה באופן מהיר וללא תקלות.

 

מקורות תוכן

משהגדרנו וחיברנו את המכשיר הגיע הזמן לעיקר - הצפיה בתוכן. לשם כך, נגיע אל תפריט המקורות.

 

תפריט המקורות מציג רשימה של התקנים מחוברים, ניתן לבחור בין התקן אחסון USB, כונן קשיח פנימי, הצגת קבצים מתוך מחשב ברשת, הפעלה מתוך רשימת נגינה (Playlist), שימוש בתוכנות מדיה תומכות UPNP או שימוש בנגן DVD המחובר ליציאת USB.

 

במהלך הבדיקה, חובר דיסק חיצוני ב-USB ונבדקה גם עבודה מול מחשב מרוחק ברשת.

 

עם הגישה לדיסק, מוצגת רשימת תיקיות. בצדו העליון של המסך ניתן לבחור בין הצגת כל התכנים, תכני המדיה או קבצי וידאו בלבד.

 

וידאו

כאשר משוטטים בתיקיות המכילות קבצי וידאו, מעבר על כל פריט (קובץ) ברשימה מעלה בצד ימין תמונה מקדימה (Preview) של אותו הקובץ הכולל גם נתונים על אורך הסרט (עם פס הזמן) וגודלו של הקובץ.  


 

יש לתכונה זו שני יתרונות: הראשון הינו שניתן לראות באופן מיידי האם פורמט הוידאו של הקובץ נתמך במכשיר. היתרון השני הינו במקרה בו נכנסים אל תיקיית Blu-ray או DVD ומחפשים את הקובץ הגדול ביותר (שמכיל את הסרט עצמו) קל לאתרו ברשימה. מי שמעוניין במצב תצוגה פשוט יותר, יכול לוותר על תכונת ה- Preview ע"י לחיצה בודדת בשלט.

ממשק הניווט בתיקיות מעוצב בסגנון נעים לעין והאותיות והספרות מוצגות בפונט נאה באדום בולט.

 

קדימה ואחורה

איכות הוידאו, מגיעה עד לרמת 1080p וכאשר איכות קובץ הוידאו טובה גם התמונה מרשימה לעין בדיוק כפי שהתרגלנו לצפות מנגן מדיה מודרני. בזמן הצפיה בסרט, ניתן לשנות את מהירות הצפיה החל ממהירות פי אחת וחצי ועד לפי-32. גם בהרצה קדימה וגם לאחור, התהליך מתבצע באופן מהיר וחלק.

 

החל מגרסאות התוכנה (Firmware) האחרונות, ניתן להשתמש גם בלחצני החיצים שעל השלט. שימוש בחיצים ימינה ושמאלה מקפיץ קדימה ואחור בפרקי זמן של 10-30 שניות ואם ברצונכם לדלג על פרקי זמן גדולים יותר, ניתן להשתמש בחיצים מעלה/מטה ולדלג בכל פעם 1-3 דקות.

 

פונקצית "עבור אל", מאפשרת לקפוץ אל נקודת זמן ספציפית בסרט, בדיוק של שעות, דקות ושניות. כאשר מפסיקים לצפות בסרט וחוזרים אליו מאוחר יותר, ניתן להמשיך לצפות מאותה נקודה בה הפקנו לצפות, נוח מאוד.

 

פורמטים נתמכים

העברנו אל קרבי ה- Xtreamer ערב רב של קבצי וידאו שונים. השאלה המסקרנת ביותר היא כמובן לגבי תמיכה בפורמט MKV שמשמש לרוב בתחום ה- HD.

 

ה- Xtreamer התברר כתומך נאמן של MKV והציג בהצלחה את כל הקבצים, גם קבצי AVI שונים, MPEG, סרטי DVD וקבצי DivX / Xvid ברזולוציית SD ועוד נוגנו בהצלחה, למעט קובץ או שניים.

 

בדיקת קבצי H.264 של כותרי Bluray או קבצי AVCHD של מצלמות וידאו HD, עברה גם היא בהצלחה, כאשר ההפתעה הנעימה היא שגם קבצים בעלי שמות בעברית מוצגים באופן תקין לחלוטין (השם והסרט).

 

ה- Xtreamer לא תומך עדיין בהעברה של פורמטי אודיו HD החדשים (שמשמשים בפסקול סרטי BlueRay), כאשר נבחר פסקול בפורמט Dolby True HD, הוצגה ההודעה Unknown Audio Format.

 

בתחום ה- DTS, המצב טוב יותר. ראשית, הנגן מסוגל לבצע המרה של אות DTS לסטריאו וגם כאשר מדובר בפסקול DTS Master Audio, יוציא ה- Xtreamer אות DTS רגיל, או ימיר אותו לסטריאו (בתלוי בהגדרות).

 

ה- Xtreamer תומך בניגון של פורמטי אודיו מגוונים, כמו MP3 הדחוס, WAV או פורמט FLAC. בדומה לוידאו, גם כאן מוצגת רשימת הקבצים לרבות אלו עם שמות בעברית ובצד ימין מוצגת תמונה ומידע מפורט על הקובץ מתגית ה-ID3. הממשק נוח ומוצלח מאוד לשימוש.

  

שלט רחוק

השלט קטן יחסית, הוא אינו רחב וארוך כמו השלט של פופקורן למשל, אולם צורתו עגלגלה ומתאימה יותר ליד.  במרכז השלט, נמצא לחצן Enter וארבעה מקשי חיצים שמשמשים לפעולות שונות (בתלוי בסיטואציה).

 

מתחתיהם, נמצא את לחצני השליטה (הפעלה, קדימה ואחור וכו') ולחצני גישה ישירה לפונקציות נדרשות כגון החלפת כתוביות, פסקול אודיו, זום וכדומה.בראש השלט, בצד ימין, נמצא לחצן Home שמחזיר את המשתמש תמיד אל התפריט הראשי.

 

אינטרנט

ה- Xtreamer מגיע עם חיבור רשת חוטי, ניתן לחבר אליו גם רכיב WiFi חיצוני, בעלות של 20 אירו התומך בתקן 802.11n. החיבור לרשת, מאפשר גלישה באינטרנט, תפריט הגלישה מציג רשימת אתרים נכבדת ביותר, ההיצע כולל אתרי חדשות, מוזיקה, סרטי וידאו, מדע ועוד.  

 

באופן כללי, ניתן לומר כי חווית הגלישה היתה נעימה למדי, לא מדובר כאן במחשב מלא, אלא ברשימת אתרים אשר הממשק שלהם מותאם לגלישה דרך סטרימר וצפיה בטלויזיה.

צפינו בסרטוני Youtube על מסך מלא, קדימוני סרטים ושלל קליפים של וידאו ממבחר אתרים, בדקנו מניות (אם כי יש מספר מצומצם של חברות לעת עתה), קראנו חדשות והתעדכנו בתחזית מזג אויר של מספר יעדים בעולם.

  

סיכום

לאחר בדיקה מדוקדקת, נוכל לומר כי מדובר בשילוב מוצלח מאוד של מכשיר קטן וחכם, שיודע לעשות את העבודה החשובה והכי חשוב, מגיע במחיר זול.  אם נחפש נגן מדיה בעלות דומה, נגלה כי ה- WD TV HD אותו סקרנו הוא הקרוב ביותר למחיר, אולם הוא מכשיר שאינו כולל חיבור רשת ותמיכה "טבעית" בעברית (כתוביות SRT).

 

העיצוב מתאים לסלון, הממשק נוח ואסטטי וגם הביצועים עומדים בסטנדט המצופה מסטרימר מודרני.

 

נכון להיום, המכשיר ניתן לרכישה ישירות מאתר היצרן, לפי מידע עדכני שקיבלנו, נראה כי המכשיר יגיע גם לחנויות בארץ, רשת באג הכריזה כי תמכור אותו בסניפיה ובנוסף, ניתן יהיה למצוא אותו בחנויות נוספות.

 

זה הסטרימר הזול ביותר (ובעל פונקציונליות מלאה) שניתן למצוא כיום, עבור הרוב הגדול של המשתמשים, הוא מתאים ועונה על כל הצרכים, חובבי הבלוריי שמורידים סרטים בנפחי 30GB-45GB יאלצו להמתין לגרסת קושחה שתכלול תמיכה בפורמטי אודיו HD, אולם, במחיר הזה, אני בטוח שגם הם יוכלו למצוא שימוש למכשיר.

 

Xtreamer review

מחיר באתר היצרן : 760-800 ש"ח, כולל משלוח ומיסים: 99 יורו + משלוח ומיסים.  

מחיר ברשת באג במכירה מוקדמת: 749 שקלים.

ציון:


 

בעד: תמיכה מלאה בעברית (ממשק / כתוביות / הצגת שמות קבצים), ממשק מוצלח, עיצוב, תמיכה במגוון גדול של קבצי מדיה.

נגד: לא תומך עדיין בפורמטי אודיו HD של קבצי Blu-ray.

 

גרסת קושחה שנבדקה: 1.0.3.1

  

מפרט טכני

פורמטים וסוגי קבצים נתמכים

 

וידאו

MPEG1/2/4 Elementary (M1V, M2V, M4V),MPEG1/2 PS (M2P, MPG), MPEG2 Transport Stream (TS, TP, TRP, M2T, M2TS, MTS)

VOB, AVI, ASF, WMV ,Matroska (MKV),AVC HD,MOV (H.264), MP4, RMP4, FLV - Flash Video, WMV9, VC-1, H.264

 

אודיו

AAC, M4A, MPEG audio (MP1, MP2, MP3, MPA), WAV, WMA, FLAC, OGG, Dolby Digital, DTS (DTS DownMix Supported), LPCM, Vorbis

 

תמונות

JPEG, BMP, PNG, GIF, HD JPEG

 

חיבורים

HDMI 1.3a, קומפוזיט, סטריאו RCA, חיבור אופטי S/PDIF, שני חיבורי USB 2 Host, חיבור USB 2 Slave, חיבור SATA עבור כונן קשיח 2.5 פנימי, חיבור רשת חוטית 10/100, אפשרות לחיבור WIFI USB עם אנטנה 802.11n (בתוספת תשלום).

 

מידות: רוחב 180 מ"מ, עומק 32 מ"מ, גובה 82 מ"מ

משקל: 1 ק"ג

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
Xtreamer
צילום: ליאור קורן, dtown
בשיתוף dtown
מומלצים