שתף קטע נבחר

שר החוץ הטורקי: התרגיל בוטל בגלל עזה

בעקבות ביטול התרגיל המשותף עם ישראל, הודה שר החוץ הטורקי, אחמט דבוטוגלו, שהסיבה היא המצב בעזה: "מקווים שתיווצר אווירה חדשה ביחסי טורקיה-ישראל"

שר החוץ הטורקי, אחמט דבוטוגלו, הודה כי המצב בעזה הוא הסיבה לביטול התרגיל המשותף עם ישראל. בתשובה לשאלת CNN, השיב השר: "במצב הנוכחי ברור שאנחנו מבקרים את גישתה של ישראל".

 

הוא הוסיף: "אנחנו מקווים שהמצב בעזה ישתפר ויחזור לפסים דיפלומטיים ושתיווצר אווירה חדשה ביחסי טורקיה-ישראל". לפני כן נמסר ממשרד החוץ הטורקי כי ביטול התרגיל היה "עניין טכני", ולא מדיני. במקום תרגיל נאט"ו, אמר דבוטוגלו כי טורקיה תקיים "תרגיל צבאי לאומי לאחר התייעצות עם כל הגורמים המעורבים".

 

תרגיל נאט"ו, שבו היתה אמורה להשתתף גם ישראל, היה אמור להתקיים בין 12-23 באוקטובר. דוברת שגרירות ארצות הברית באנקרה, דבורה גידו, מסרה כי ארצה ויתר בעלות הברית החליטו לדחות את התרגיל "בתקווה לקיימו בתאריך אחר. אנחנו מתייחסים לזה כדחייה, לא כביטול".

 

סגן שר החוץ, דני איילון, התייחס אמש בראיון ל-ynet לביטול התרגיל: "האינטרס שלנו הוא לא להגיע לחיכוך או למשבר עם טורקיה. אנו רואים בטורקיה שותפה אסטרטגית חשובה לישראל, ועוגן של יציבות". הוא רמז שגם לטורקים יש מה להפסיד מהמהלך: "המחויבות לשותפות האסטרטגית הזו היא דו-צדדית. לשני הצדדים חשוב לשמר את הקשר האסטרטגי רב המשמעות, ביחסי ישראל עם הממשל הטורקי, שהוכיח מתינות רבה בעבר".

 

שר התמ"ת, בנימין בן-אליעזר, מתח ביקורת לפני ישיבת הממשלה על התגובה החריפה מצד ישראל: "אני לא מרוצה מהביקורת של חלק מההנהגה הישראלית נגד טורקיה. לנו ולטורקים מערכת אינטרסים חשובה ואסטרטגית. עלינו לנהוג ברגישות יתר, כדי שהתחזיות השחורות לא יתממשו".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים