שתף קטע נבחר

הורים השביתו בי"ס בכפר-סבא בגלל גז רעיל

ההורים טוענים כי בית הספר "גולדה" עדיין מזוהם בגזים רעילים. אחד ההורים: "הפתרון לגזים הוא ברזנט?" בעיריית כפר-סבא לא מבינים על מה ההשבתה ואומרים כי התקבל אישור מהמשרד להגנת הסביבה לקיים לימודים במקום

הבוקר (יום ב') חזרו תלמידי בתי-הספר וגני הילדים למוסדות החינוך לאחר חופשת סוכות, אבל הילדים הלומדים בבית הספר גולדה מאיר בכפר-סבא נשארו בבית. הורי התלמידים השביתו את הלימודים, כיוון שלטענתם נמצאו במקום גזים רעילים. מתוך 600 ילדים, הגיעו ללמוד רק 50. מחר ב-8 בבוקר יקיימו ההורים הפגנה בכניסה לבית הספר. ועד ההורים החליט להמשיך להשבית שם את הלימודים.

 

לפני כשנה פורסם ב-ynet כי ההורים לתלמדיים בבית הספר טוענים כי ילדיהם סובלים מגירודים בעיניים, כאבי ראש ובטן, קוצר נשימה והקאות, בשל מימן גופרי שעולה מצינור ביוב. גם אז הם השביתו את הלימודים וסירבו לשלוח את ילדיהם למקום. התלמידים הועברו באופן זמני למבנה אחר - בית ספר השרון.


הפגינו במקום ללמוד (צילום: אורי זקהם)

 

במקביל, הוצא לבית הספר בחודש נובמבר שעבר צו סגירה. בינתיים ערכה העירייה שיפוצים להעתקת קו הביוב שגרם לזיהום. העירייה החליטה שהיום יחזרו התלמידים ללמוד בבית ספר גולדה מאיר, למרות שלטענת ההורים הבדיקות האחרונות מראות שבית הספר עדיין מזוהם בגזים רעילים.

 

במכתב של המשרד להגנת הסביבה מאתמול נכתב כי ליד מקלט בית הספר נמצאו במהלך חופשת הסוכות ערכים גבוהים ומסוכנים. "יש למנוע פעילות באזור זה של בית הספר עד לקבלת תמונת מצב אודות האזור ומקורות הזיהום ככל שישנם". העירייה סגרה את האזור הזה בברזנט, כפתרון זמני, למרות שמדובר בגזים רעילים.

 

את ההורים זה לא ממש משכנע. "האישור שניתן מוזר, כי כותבים שיש אישור לפתוח בית ספר, אבל ממליצים למנוע פעילות בבית הספר עד שיתגלה מקור הזיהום. כעת התוצאות שעיריית כפר-סבא הזמינה מראות שעדיין יש חומרים מסוכנים בבית-הספר מעל המקלט", אומר אבישי מתיה, אב לילד בכיתה ב'. "זה יותר חמור מזיהום. עיריית כפר-סבא, בגלל אגו, מנסים לטייח את הפאשלה. זו כבר שנה שלישית ברציפות שנותנים אישור. אלה גזים של תעשייה כבדה, חלקן מתכות כבדות כמו אקסן. הגזים הרבה מעבר לערכי ייחוס של ועדת אלמוג. ב-2009 הפתרון של עיריית כפר סבא לגזים רעילים זה ברזנט? זו פשוט בדיחה".

  

"אין חשש לזיהום"

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "בנושאים המקצועיים של המשרד לאיכות הסביבה ומשרד הבריאות, משרד החינוך מקבל את עמדת המשרדים המקצועיים. צר לנו כי ההורים בוחרים להשבית את הלימודים".

 

מעיריית כפר סבא נמסר בתגובה: "חזרת התלמידים נעשית לאחר סיום עבודת הצוות המשותף, בראשות פרופ' אורי מרינוב. מסקנות הדו"ח קובעות באופן חד-משמעי שכיום אין כל חשש לזיהום, ריח או כל גורם אחר שעלול להפריע למהלך תקין של הלימודים. לאור מסקנות הדו"ח התקבלו אישורים חד-משמעיים של המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות, ואשר חתומים על-ידי מנהל המחוז של המשרד לאיכות הסביבה והרופאה המחוזית של משרד הבריאות, אשר קובעים בנחרצות כי ביה"ס גולדה והשכונה כולה נקיים מכל זיהום או מטרד סביבתי וכי אין מניעה לחדש את הלימודים.

 

עוד נמסר מהעירייה: "יש להצטער על כך, כי חלק מההורים בחרו להתעלם מהממצאים של אנשי המקצוע המוסמכים ובחרו להכריז על שביתה. יש לקוות כי הם יחזרו בהם ויאמצו

 את מסקנותיהם ואישוריהם של כל אנשי המקצוע הרלוונטיים. דומה כי מי שיבדוק את העובדות לאשורן ויזנח את שמועות השווא והדיסאינפורמציה הרבה שהופצה, יבין כי בית ספר גולדה כשיר ובטוח ללימודים. הוחלט להיענות לבקשות ההורים במלואן ובחול המועד סוכות נערכו בדיקות בכל המקומות אותם הם בקשו לבדוק. 10 מתוך 11 הבדיקות יצאו תקינות לחלוטין, ובכללן מקלט בית הספר. בנקודה נוספת, בפינת החצר האחורי, נמצאו חריגות. במקום בוצעו עבודות מיידיות בהתאם להנחיות גורמי המקצוע. לפי מומחי משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה שסיירו במקום אתמול אין בחריגות אלו בכדי למנוע את פתיחתו של בית הספר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רק 50 תלמידים הגיעו. אילוסטרציה
צילום: יורם כהן
מומלצים