שתף קטע נבחר

מכתב שמיניסטים נגדי: "הם 80 - אנחנו 80 אלף"

חברי גרעין של בני-עקיבא החליטו לא להישאר אדישים למכתב הסרבנים החדש. במכתב משלהם, שעליו כבר חתמו מאות, הם מסכימים שיש מה לתקן בצה"ל, אבל "מאמינים שהתיקון האמיתי יבוא מתוך נטילת אחריות בתוך הצבא - ולא בבריחה"

סרבנות? יש בני נוער שלא מוכנים להישאר אדישים - מהצד השני. חברי גרעין "הגשמה" של תנועת בני עקיבא ברמת גן קראו אתמול (יום ב') את הכתבה ב-ynet על מכתב השמיניסטים והזדעזעו. "לא ייתכן שקול של מיעוט יהפוך את כל מצב הרוח הלאומי ל'דאוּן' אחד גדול", אומר ערן וידר, בן 18, חבר בגרעין. הוא וחבריו החליטו להקים יוזמת נגד: מכתב שמיניסטים הקורא לבני נוער להתגייס ולא לעבור בשתיקה על תופעת ההשתמטות מצה"ל.

 

על המכתב, שיישלח לראש הממשלה, לשר החינוך, לשר הביטחון ולכלל חברי הכנסת, חתומים נכון להבוקר יותר מ-500שמיניסטים (250 בבתי ספר וקרוב ל-300 באתר האינטרנט), וההחתמה נמשכת. היום עוברים חברי הגרעין בבתי ספר וממשיכים לאסוף חתימות. מחר יעלו לכנסת, על מנת לעלות את המודעות לנושא ולגייס חברי כנסת למאבק.

 

חותמי המכתב. "רוצים להמשיך את דרכם של מקימי הארץ ולוחמי המחתרות"

 

"אנו, בנות ובני נוער תלמידי תיכון, הזדעזענו לשמוע לאחרונה בתקשורת על 'מכתב השמיניסטים 2009' ועל מאבק חותמיו ברחבי העולם", לשון המכתב. "בכל שנה אנו עדים לקולות אלו הקוראים להשתמטות משירות המדינה בהצהרות אידיאולוגיות, והשנה החלטנו לא להישאר אדישים, לא לשתוק, ולהראות שדעה זו היא דעת מיעוט ואנחנו, הנוער של היום, רוצים להמשיך את דרכם של מקימי הארץ, לוחמי המחתרות, וגיבורי צה"ל לדורותיהם".

 

"ברור לכולנו שצה"ל הינו צבא מוסרי", כותבים השמיניסטים, "אך עם זאת, אנו שואפים לבירור מתמיד ולהתקדמות מצד החיילים והמפקדים. אנו מאמינים שהתיקון האמיתי יבוא מתוך נטילת אחריות בתוך הצבא ולא בבריחה ממנו. אנו מאמינים שאנו, הנוער לקראת הגיוס, נוביל לדרך מוסרית וערכית, דרך של הנהגה ולקיחת אחריות, דרך של אחדות בעם, ודרך של שיתוף פעולה אמיתי וכן".

 

לדברי וידר מטרת היוזמה היא להראות שיש קול אחר, שהגיע הזמן שיפסיק להיות דומם: "הבנו שהתופעה הזאת קיימת מ-79', ואנחנו רוצים להראות שרוב הציבור הוא ערכי ומוכן לשאת בעול הזה של הצבא. יש נוער אידאלי, שיש לו ערכים ואנחנו הרוב.

הם 80 - אנחנו אולי 80 אלף".

 

"בכלל, אנחנו לא מבינים אותם", הוא מוסיף. "מילא הם לא יכולים לקבל את העבודה שמישהו מחזיק נשק - אבל למה שלא יעשו שירות לאומי לפחות? אני מאמין שהם כן באים מערכים כלשהם, אבל שירות לאומי או תרומה למדינה זה משהו בסיסי מאוד, ואמור להיות חשוב לכל בן אדם במדינה הזאת. אולי לא כל דבר מתאים לכל אחד מבחינת ההבנה העצמית שלו, אז בבקשה: שלא יחזיק נשק, שילך לשירות בממר"ם, ואם לא צבא - אז שיתרום בדרכים אחרות של שירות לאומי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חותמי המכתב החדש, מבני עקיבא
מומלצים