שתף קטע נבחר

ארדואן: ילדים תמימים נפגעו מפצצות זרחן בעזה

בעיצומו של המשבר בין השותפות האסטרטגיות, ראש הממשלה הטורקי שב ומאשים את ישראל בפשעי מלחמה נגד הפלסטינים, ויש לו ביקורת על העולם: "עיראק נכבשה וכך גם עזה, יש ייאוש מלחמה ועוני, אבל האנושות צופה על העוולות ממושבה הנוח"

אחרי ביטול התרגיל המשותף , טורקיה ממשיכה לתקוף את ישראל: ראש ממשלתה, רג'פ טאיפ ארדואן, האשים היום (ג') את ישראל כי ירתה פצצות זרחן לעבר אזרחים חפים מפשע במהלך מבצע "עופרת יצוקה" ופגעה בילדים. "בעזה, פצצות זרחן נפלו על ילדים חפים מפשע" - כך צוטט בעיתון "סבאח".

 

בשיחה עם אנשי דת אמר ראש הממשלה הטורקי, כי "יש מדינות שבהן ילדים זוכים לחינוך הטוב ביותר ולשירותי בריאות מתקדמים. במקומות אחרים יש ייאוש, עוני מלחמה ונשק להשמדה המונית. עלינו להקשיב לקולם של המדוכאים. עיראק נכבשה, וכך גם עזה". לדברי ארדואן, "האנושות צופה על העוולות ממושבה הנוח".

 

ביום ראשון נודע כי טורקיה החליטה לבטל תרגיל אווירי רחב היקף בהשתתפות ישראל. חיל-האוויר סיים לאחרונה את ההכנות להשתתפות בתרגיל, אך כמה ימים לפני כן קיבלו בצה"ל את ההודעה לפיה השנה הם לא מוזמנים להשתתף בו.

 

במקביל לדברים הקשים של ארדואן, נראה שטורקיה ממשיכה לדבר בשני קולות. סגן ראש הממשלה הטורקי ג'מיל צ'יצ'אק אמר בתום ישיבת הקבינט הטורקי שתרגיל "הנשר האנטולי" הוא תרגיל לאומי פנימי של טורקיה, ולעתים משתתפות בו מדינות זרות.

 לכן, לדבריו אין לייחס חשיבות פוליטית לביטול השתתפות המדינות הזרות במקרה זה והמנהיגים בישראל צריכים לפעול בהיגיון.

 

במשרד החוץ בירושלים אמרו היום בתגובה ש"האינטרס של ישראל הוא לשמר את היחסים עם טורקיה, שהיא עוגן בין מזרח למערב", ויש רצון לפתור את המשבר הנוכחי.

 

יו"ר האופוזיציה ושרת החוץ לשעבר, ח"כ ציפי לבני, התראיינה אמש לטלוויזיה הטורקית וביקשה להזכיר כי שיתוף הפעולה הצבאי חשוב גם לאנקרה. היא התייחסה לביקורת הטורקית על מבצע "עופרת יצוקה", ואמרה כי "המבצע לא כוון נגד עזה ותושבי עזה. אנחנו עזבנו את עזה, נתנו לפלסטינים אפשרות לבנות שם את חייהם, נתנו תקווה, ובתמורה קיבלנו אלפי טילים על אזרחינו. המבצע כוון נגד הטילים ומי שיורה אותם".

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארדואן. להקשיב למדוכאים
צילום: AP
מומלצים