שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ועדת הכספים בסנאט אישרה הרפורמה בבריאות

  ניצחון קטן לאובמה בסנאט: ועדת הכספים אישרה נוסח "רזה" של הרפורמה במערכת הבריאות - שעשוי לספק ביטוח רפואי ל-94 אחוז מהאמריקנים

  ציון דרך חשוב במאבק על רפורמה במערכת הבריאות בארה"ב. ועדת הכספים של הסנאט העבירה הערב (ג') את החקיקה על רפורמה במערכת הבריאות ברוב דמוקרטי ובהתנגדות הרפובליקנים. ההצעה עברה ברוב של 14 תומכים לעומת תשעה מתנגדים, כשבין התומכים הסנאטורית אולימפיה סנואו מהמפלגה הרפובליקנית.

   

  לאחר חמישה חודשי ויכוח פומבי לא הצליחו הצדדים להגיע להבנה - והדמוקרטים ניצלו את הרוב שלהם כדי להעביר חוק "רזה", שאינו כולל אופציה של ביטוח בריאות ממלכתי לחסרי ביטוח. הצעה דומה תעלה לדיון בוועדת הכספים של בית הנבחרים בהמשך.

   

  זהו שלב ראשון אבל חשוב בתהליך החקיקה בקונגרס האמריקני. ועדת הכספים של בית הנבחרים צפויה להעביר נוסח משלה בהמשך. הנוסחים הללו יצטרכו להיות מאוחדים עם גרסות של ועדות הבריאות בסנאט ובבית הנבחרים ובשבועות הקרובים יושלם התהליך של האחדת החוק, בין הגרסה שלו בסנאט לזו שתוצג להצבעה במליאת בית הנבחרים.

   

  הנשיא אובמה קידם בברכה את ההצבעה בסנאט. "החוק הזה אינו מושלם, ויש הרבה עבודה קשה לפנינו, ופרטים שנצטרך לעבוד עליהם בשבועות הקרובים", אמר הנשיא. "עם זאת, ועדת הכספים קירבה אותנו בצורה משמעותית יותר מאי פעם לעבר הרפורמה בבריאות".

   

  הגרסה שאותה אישרה כעת ועדת הכספים בסנאט היא היחידה שעונה על דרישותיו של הנשיא אובמה לתת כיסוי לחסרי ביטוח ולמנוע אפליה של חברות הביטוח על רקע מיני ותנאים רפואיים קודמים. ההצבעה התאפשרה לאחר שוועדת בדיקה של הסנאט קבעה שעלות החוק החדש תהיה פחות מ-900 מיליארד דולר לעשר שנים ותקטין את הגרעון האמריקני.  

   

  המחלוקת הגדולה ביותר שנותרה בלא מענה חד-משמעי היא כמה תעלה הרפורמה בבריאות למשק האמריקני,

  והחשש הכבד שאזרחים רבים יחליטו לא לקנות ביטוח בריאות, תוך הסתמכות על חובת הממשלה לאפשר להם אשפוז רפואי חינם בעת מחלה. התוצאה תהיה שהאזרחים שישלמו עבור ביטוח בריאות יממנו את המשתמטים מקניית ביטוח.

   

  בשבוע שעבר פורסם סקר שהצביע על תמיכה גוברת ברפורמת הבריאות, שזכתה לביקורת מצד אזרחים ופוליטיקאים מאז החל אובמה לקדם אותה. לפי סקר שערך מכון GfK עבור סוכנות הידיעות AP, חלה ירידה משמעותית בהתנגדות לרפורמה בשבועות האחרונים, אך האמריקנים עדיין חלוקים בנושא, כששיעור התומכים זהה לשיעור המתנגדים ועומד על 40 אחוזים. זאת, לעומת 49 אחוזים שהתנגדו להצעות בספטמבר, ו-34 אחוז בלבד שתמכו בתוכנית הנשיא.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אובמה. יכול להירגע, בינתיים
  צילום: פיט סאוזה, הבית הלבן
  מתנגדי הרפורמה הפגינו נגד הנשיא
  צילום: AFP
  מומלצים