שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מקסיקו: תגלית מפתיעה של עכביש צמחוני

  חוקרים גילו באזור מקסיקו עכביש קופצני שמעדיף לאכול עלים וצוף צמחים מאשר לצוד חרקים. מרבית ממיני העכבישים ניזונים מטרף חי, אך העכביש הקופצני מתגנב לצמחים ועצים המוגנים על-ידי נמלים ואוכל מהם ללא הפרעה

  אם עד כה סברו מדענים כי מרבית ממיני העכבישים זקוקים לתזונה המבוססת בעיקרה על טרף חי, לאחרונה התגלו הרגלי תזונה מפתיעים של עכביש קופצני, במרכז אמריקה דרום מקסיקו, הדוגל בתזונה צמחונית.

   
  הבחירה הקולינרית של העכביש (Bagheera Kiplingi) הניזון כמעט אך ורק מצמחים, התגלתה על-ידי חוקרים מאוניברסיטות "וילאנובה" ו"ברנדיס" בארה"ב, שהחלו לחקור את דפוסי המחייה והרגלי הציד של החיה. כיום ידוע למדע על קיומם של 30-40 אלף מינים שונים של עכבישים. מרבית מפרוקי הרגליים מבססים את הישרדותם על ציד של טרף בדמות פרוקי רגליים אחרים, זוחלים ומכרסמים קטנים, כל אחד עם שיטות הציד והמארב הייחודיות לו.
   


  (צילום: Robert L.Curry, 2008)

   

  העכביש הצמחוני מצוי בדרך כלל על מספר מינים של עצי שיטים נמוכים המקיימים מערכת גומלין הדדית עם נמלים החיות על העצים ומגינות עליהם מפני אוכלי עשב. מערכת הקיום המשותפת מספקת לנמלים מקום מחייה ועשיר בצוף הנשאב מבסיסו של כל עלה, ואילו הן בתמורה מתנפלות ועוקצות אוכלי עשב המגיעים לאכול מעלי וענפי העצים.

   

  לטענת החוקרים, העכביש מצליח להתל במערכת הגומלין של הנמלים והעץ, בכך שהוא גונב לא רק את הצוף וניזון מקצוות העלים, אלא לא תורם מאומה במלאכת ההגנה על העץ.

  יכולת הראייה החדה של העכביש, בשילוב גמישות ויכולת התחמקות מופלאה מהנמלים, מאפשרת לו גישה למזון צמחי בתדירות גבוהה.

   

  במחקר שפורסם אתמול (ג') בכתב העת המדעי "Current Biology", דיווחו החוקרים כי "זהו העכביש הראשון בעולם הידוע שניזון בכוונה תחילה מ"ציד" חלקי צמחים, והוא גם העכביש הראשון שמעדיף צמחים כמקור תזונה עיקרי".

   


  צילום: Robert L.Curry, 2008

  (צילום: Robert L.Curry, 2007)

   

  במהלך המחקר הם תיעדו את הרגלי האכילה של העכביש בשטח באין ספור תצפיות. מהממצאים עולה כי בעוד שהתנהגויות של עכבישים ממין זה  - שהתגלו לראשונה בקוסטה ריקה בשנת 2001 - העידו על כך כי העכבישים העדיפו תזונה המשלבת בין עלים וטרף חי, האוכלוסיה שנחקרה במקסיקו מעדיפה בעיקר צמחים.

   

  הדבר גם הוכח בבדיקות מעבדה בהן נמצא כי מרבית מתזונת העכביש מבוססת על עלים וצוף. לדברי החוקרים, יתכן והמעבר של העכביש לתזונה צמחונית היא בעיקר כתוצאה מאבולוציה חברתית, מאחר שהתגלו עדויות לכך שהזכרים עוזרים לנקבות בנשיאת הביצים ובטיפול בעכבישים הצעירים. 

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים